Відмінності між версіями «Македонія (римська провінція)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
м (r2.7.1) (робот додав: sr:Македонија (провинција))
м (r2.7.1) (робот додав: fa:مقدونیه (روم))
Рядок 43: Рядок 43:
 
[[es:Macedonia (provincia romana)]]
 
[[es:Macedonia (provincia romana)]]
 
[[eu:Mazedonia (erromatar probintzia)]]
 
[[eu:Mazedonia (erromatar probintzia)]]
  +
[[fa:مقدونیه (روم)]]
 
[[fr:Macédoine (province romaine)]]
 
[[fr:Macédoine (province romaine)]]
 
[[hr:Makedonija (rimska provincija)]]
 
[[hr:Makedonija (rimska provincija)]]

Версія за 06:32, 11 травня 2012

Римська провінція Македонія близько 120 року

Македонія (лат. Macedonia) — провінція Римської республіки, а потім і Римської імперії.

Історія

Провінція Македонія виникла на місці однойменної держави в результаті низки Македонски воєн. Військова експансія Риму на Балкани привела його до зіткнення з Македонією. Ще під час Другої Пунічної війни вибухнула перша війна з Македонією (215—205 до н. е.), яка не принесла плодів жодній зі сторін. Вже за п'ять років Рим отримав можливість зосередити свої сили на Македонії і в результаті Другої Македонської війни (200—196 до н. е.), позбавити її всіх володінь за межами своїх історичних кордонів. Цар Персей, який прийшов до влади у 179 до н. е., молодий і діяльний, спробував відновити колишню велич Македонії, внаслідок чого спалахнула Третя Македонська війна (171—168 до н. е.), яка з самого початку складалася не на користь римлян — у битві при Ларисі війська Публія Ліцинія Красса були повністю розбиті. Проте вже 169 до н. е. війська консула Квінта Марція Філіппа вторглися до Македонії, однак ухилилися від вирішальної битви з причини того, що солдати вкрай виснажені походом. Доля війни вирішилася в наступному році, коли в битві при Підні легіони консула Луція Емілія Павла розбили македонян, а сам цар Персей був виданий своїми ж сановниками. Македонське царство роздроблено на чотири республіки під римським протекторатом.

У 150 до н. е. самозванець Андріск оголосив себе сином царя Персея і за допомогою фракійський найманців прийшов до влади в Македонії. Рим послав проти Андріска військо під командуванням Квінта Цецилія Метелла, розв'язавши, таким чином, Четверту Македонську війну (150—148 до н. е.). У 148 до н. е. війська Андріска були розбиті, а сам він захоплений у полон. Через два роки (в 146 до н. е.) Македонія втратила навіть ілюзію самостійності, офіційно ставши провінцією Римської республіки. Крім Македонського царства до складу провінції увійшли території Епіру, Фессалії, частини Іллірії і Фракії.

У результаті реформи Діоклетіана 293 року Македонія поділена на дві провінції: Македонія Перша (лат. Македонія Prima) на півдні і Македонія Друга (лат. Salutaris Македонія) на півночі. Вони були включені в дієцезії Македонії — одна з трьох діоцезів, що входили до префектури Іллірія, засновану в 318. Коли в 379 Префектура Іллірія була розділена на Західну і Східну Іллірію, македонські провінції відійшли до Східної Іллірії. Після розділу імперії у 395 році Македонія опинилася у складі Східної Римської імперії.

Основні міста


Посилання