Відмінності між версіями «Максиміліан Робесп'єр»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (робот додав: vec:Maximilien de Robespierre)
м (робот змінив: zh:马克西米连·罗伯斯庇尔)
Рядок 60: Рядок 60:
 
[[vec:Maximilien de Robespierre]]
 
[[vec:Maximilien de Robespierre]]
 
[[vi:Maximilien de Robespierre]]
 
[[vi:Maximilien de Robespierre]]
[[zh:罗伯斯庇尔]]
+
[[zh:马克西米连·罗伯斯庇尔]]

Версія за 02:26, 26 грудня 2007

Robespierre.jpg

Максиміліа́н Робесп'є́р (фр. Maximilien de Robespierre; 17581794), діяч Великої французької революції. Народився 6 травня 1758 в Аррасі. Учився в школі ордена ораторіанців, у 1769 був спрямований стипендіатом у коледж Людовіка Великого в Парижі. Одержавши диплом юриста, повернувся в Аррас, де почав кар'єру адвоката. У 1789 був обраний депутатом у Генеральні штати від третього стану. 10 серпня 1792 штурм королівського палацу ознаменував кінець правління Людовіка XVI. У Конвенті Робесп'єр поставив на голосування питання про введення республіканського правління. У січні 1793 голосував за страту Людовіка XVI, що, з його погляду, зрадив революцію. Коли жирондисти спробували врятувати колишнього монарха, Робесп'єр сприяв вигнанню їхніх лідерів з Конвенту (31 травня — 2 червня 1793).

Після вторгнення армії першої коаліції європейських держав у Францію Конвент передав виконавчу владу Комітету суспільного порятунку. Протягом наступного року Робесп'єр поступово переконався, що деякі його союзники серед депутатів, його товариші в інших урядових комітетах і деякі з колег у Комітеті перешкоджають здійсненню ідеалів революції і тільки диктатура «чистих патріотів» може встановити тверде і постійне «панування закону». Навесні 1794 Робесп'єр відправив на гільйотину послідовників Жака Ебера і прихильників примирливо набудованого Жоржа Дантона, який прагнув покласти кінець терору.

Здавалося, що тепер у Робесп'єра з'явилася реальна можливість створити «Республіки Справедливості». Однак уже 27 липня 1794 якобінська диктатура була скинута. Робесп'єр був гільйотинований у Парижі 28 липня 1794.