Відмінності між версіями «Максиміліан Робесп'єр»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(Виправлення помилки)
Рядок 92: Рядок 92:
   
 
== Цитати ==
 
== Цитати ==
* Чим слабкіше людина, тим більше він потребує захищає влади уповноважених народу. (Мова 10 травня 1792) <sup>[3]</sup>.
+
* Чим слабкіша людина, тим більше вона потребує захисту влади, уповноваженої народом. (Мова 10 травня 1792) <sup>[3]</sup>.
* Звичайно, не потрібно було Революції, щоб світ дізнався, що крайнє нерівність майна є джерело багатьох бід і багатьох злочинів. І тим не менше ми переконані в тому, що майнове рівність - химера. Що до мене, я вважаю, що воно ще менш необхідно для особистого щастя, ніж для громадського благоденства. (Мова 22 квітня 1793) <sup>[4]</sup>.
+
* Звичайно, не потрібно було Революції, щоб світ дізнався, що крайня нерівність майна є джерелом багатьох бід і багатьох злочинів. І тим не менше, ми переконані в тому, що майнова рівність - химера. Що до мене, я вважаю, що вона ще менш необхідна для особистого щастя, ніж для громадського благоденства. (Мова 22 квітня 1793) <sup>[4]</sup>.
* Головними правами людини є право забезпечити збереження свого існування і свобода (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) <sup>[5]</sup>.
+
* Головними правами людини є право забезпечити збереження свого існування і свободи (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) <sup>[5]</sup>.
* Товариство зобов'язане забезпечити всіх своїх членів засобами до існування, або надаючи їм роботу, або забезпечуючи засобами до існування тих, хто не в змозі працювати <sup>[5]</sup>.
+
* Товариство зобов'язане забезпечити всіх своїх членів засобами до існування або надаючи їм роботу, або забезпечуючи засобами до існування тих, хто не в змозі працювати <sup>[5]</sup>.
 
* Товариство повинно сприяти всіма своїми силами розвитку громадського розуму і зробити освіту доступною для всіх громадян (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) <sup>[5]</sup>.
 
* Товариство повинно сприяти всіма своїми силами розвитку громадського розуму і зробити освіту доступною для всіх громадян (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) <sup>[5]</sup>.
 
* Той, хто пригнічує будь-яку одну націю, цим самим оголошує себе ворогом всіх націй (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) <sup>[5]</sup>.
 
* Той, хто пригнічує будь-яку одну націю, цим самим оголошує себе ворогом всіх націй (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) <sup>[5]</sup>.

Версія за 18:41, 5 квітня 2014

Robespierre.jpg

Максиміліа́н Робесп'є́р (фр. Maximilien de Robespierre; Maximilien Franois Marie Isidore de Robespierre , Максиміліан Франсуа Марі Ісидор де Робесп'єр; 6 травня 1758,Аррас - 28 липня 1794, або 10 термідора II року Республіки, Париж) — діяч Великої французької революції, відомий сучасникам як Непідкупний ( фр. L'Incorruptible ) Або Шалена Гієна(у своїх ворогів) - один з лідерів Великої Французької революції, глава, можливо, найрадикальнішого революційного руху - якобінців.

Біографія

Член Законодавчих зборів з 1789 і Конвенту з 1792. Фактично очоливши в 1793 революційний уряд, сприяв страти короля Людовика XVI і його дружини Марії Антуанетти, створенню революційного трибуналу, страти лідерів жирондистів, ебертістів і дантоністів. В 1793 фактично очолившиКомітет громадського порятунку, зосередив у своїх руках практично необмежену владу і розгорнув масовий терор проти "ворогів революції". 27 липня 1794 (9-го термідора) був повалений і на наступний день разом з найближчими соратниками страчений без суду на гільйотині термідоріанці.Народився 6 травня 1758 в Аррасі. Навчався в школі ордена ораторіанців, у 1769 був направлений стипендіатом у коледж Людовіка Великого в Парижі. Одержавши диплом юриста, повернувся в Аррас, де почав кар'єру адвоката. У 1789 був обраний депутатом у Генеральні штати від третього стану.

Аррас. Молодість. Літературна робота

Прізвище Робесп'єра - можливо, ірландського походження [1]. Батько Робесп'єра, Максиміліан Бартелемі Франсуа Робесп'єр - потомствений адвокат при Раді Артуа фр. Conseil suprieur d'Artois , Мати - Жаклін Маргарита Каррол - дочка пивовара. Брат його діда по батькові - збирач податків Ів де Робесп'єр - отримав особисте дворянство.

Батько і дід Робесп'єра часто підписувалися De Robespierre, додаючи тим самим до свого прізвища "дворянську" частку "де". Максиміліан в молодості також підписувався "де Робесп'єр".

У семирічному віці він залишився сиротою. Його опікуном став дід по матері, який і допоміг Робесп'єру через арраского єпископа вступити впаризький коллеж Луї-ле-Гран. У колежі він відрізнявся працьовитістю і зразковою поведінкою, захоплювався античністю. Серед його товаришів був Камілль Демулен.

Потім закінчив юридичний факультет Сорбонни. 8 листопада 1782 Робесп'єр був прийнятий в колегію адвокатів при Раді Артуа.

Енциклопедисти, Монтеск'є, особливо Жан Жак Руссо з одного боку, умовна манірність сентименталізму - з іншого, ось грунт, виховала Робесп'єра. Разом з Бюіссаром, Фуше, Лазаром Карно входив в літературне товариство "Розаті", яке об'єднувало, як вказувалося в його статуті, молодих людей, пов'язаних любов'ю до віршів, квітам і вину. Він писав багато віршів у сентиментальному дусі, часто присвячуючи їх дамам Арраса, і в 1783 р. був обраний членом Арраської Академії літератури, наук і мистецтв.

В академії він продовжував виступати за права народу. Досить швидко він став постійним і улюбленим оратором, і в 1786 р. його обрали президентом академії. Стараннями родичів ледь не одружився з дочкою нотаріуса Анаіс Дезорті, але шлюб не відбувся.

На час відкриття генеральних штатів він опублікував брошуру, де вимагав реформування місцевого провінційного зборів Артуа.

Початок політичної діяльності

Обраний депутатом від третього стану, Робесп'єр висловлювався проти військового закону, проти королівського права вето, проти поділу громадян на активних і пасивних, за допущення євреїв до заняття суспільних посад. Він заявив себе прихильником будь-яких анархічних ідей, "прославившись" вічним критиканством все, що тільки виходило від Старої Франції.

20 червня 1789 позбавлені приміщення депутати зібралися в залі для гри в м'яч, де принесли клятву-присягу боротися з абсолютизмом фр. Serment du Jeu de paume . Одним з авторів тексту присяги був Максиміліан Робесп'єр.

Слідом за Зборами Робесп'єр переїхав до Парижа, де знімав маленьку кімнату. Поступово він став найбільш впливовим членом " Якобінського клубу"(багато членів якого були учасниками масонських лож Парижа); в червні 1790 був обраний одним з секретарів зборів.

Вождь якобінців

Спроба втечі Людовика XVI викликала мова Робесп'єра, відразу прославила його. У втечу короля Робесп'єр бачив контрреволюційний змова, складений багатьма з членів національних зборів, ворогів свободи, щоб, за допомогою короля і тиранів, придушити патріотів. Істина, свобода і суспільство, говорив він, для нього дорожче життя, проти якої, як він стверджував, були вже направлені "тисячі кинджалів". "Ми всі помремо з тобою", захоплено вигукнув Камілль Демулен.

Робесп'єр запропонував зрадити короля суду і запитати народ про форму правління.

Під час народного заколоту на Марсовому полі ( 17 липня) Робесп'єр, побоюючись за своє життя, втік у одного з якобінців.

30 вересня установчі збори розійшлося, оголосивши, за пропозицією Робесп'єра, що члени його не можуть обиратися в законодавчі збори.

У листопаді 1791 Робесп'єр був обраний у Парижі громадським обвинувачем ( фр. accusateur public ) І став главою якобінського клубу.

У квітні 1792 він склав з себе обов'язки обвинувача і заснував якобінський журнал: "Dfenseur de la constitution" ("Захисник конституції"). У цей час почалися гострі сутички між жирондистами і монтаньярами з питання про війну.

Робесп'єр був проти війни і нападав у якобінському клубі і в пресі на Бріссо і жирондистів.

У народному русі 20 червня Робесп'єр не брав участі.

11 липня відбулося проголошення "батьківщини в небезпеці" (мова Верньо), а 20 липня Робесп'єр вимовив в якобінському клубі промову, в якій вже розвивав програму терору. "Корінь всіх страждань, - говорив він, - у виконавчій владі і в законодавчих зборах. Необхідно зникнення привиду, званого королем, і установа національного конвенту".

10 серпня Робесп'єр зберігав вичікує положення. Коли повстання вдалося і ватажками його була утворена комуна (з Дантоном на чолі), до неї 11 серпня приєднався і Робесп'єр.

Конвент. Боротьба з жирондистами

17 серпня Робесп'єр був обраний в члени надзвичайного суду, заснованого Дантоном для покарання спільників двору, але Робесп'єр відмовився від участі в ньому.

21 серпня Робесп'єр був обраний одним з 24 депутатів Парижа в національний конвент, але не отримав переважного числа голосів; перевага була на боці помірних. У перші ж дні існування конвенту в ньому спалахнула ворожнеча між жирондистами і якобінцями, звинувачували один одного в прагненні до диктатури.

24 вересня Ребеки напав на Робесп'єра і якобінців. У відповідь йому Робесп'єр виголосив розлогу промову, в якій ретельно зображував свої подвиги, за його словами, врятували вітчизну. Дотепне заперечення Луве збентежило Робесп'єра: він просив відстрочки і тільки 5 листопада відповів Луве майстерно обробленої, ефектною промовою, захопила збори своїм революційним декламаторством. Коли було поставлене питання про віддання короля суду, партії ще сильніше розділилися. Робесп'єр вимовив 3 грудня промову, де відкидав юридичну точку зору, стаючи на політичну. "Людовик - не підсудний, а ви - не судді, - говорив він, - ви державні люди, представники нації ... Ваша справа - не вимовляти судовий вирок, а вжити заходів в видах громадського блага, виконати роль національного провидіння". Він вимагав "смерті Людовіка, щоб жила республіка".

27 грудня Робесп'єр знову говорив про необхідність "покаранням тирана скріпити громадську свободу і спокій". Борг перед батьківщиною і ненависть до тиранів кореняться, за його словами, в серці кожної чесної людини і повинні взяти верх над людяністю. Парадокс історії полягає в тому, що Людовик XVI, проти якого він виступав, був одним з найбільш добросердих і м'яких правителів Франції, виявляли справжню турботу про свій народ .

На думку Робесп'єра, відозву до народу ( фр. appel au peuple ), Якого вимагали помірні, загрожувало повалення республіки: роялісти і вороги свободи могли б вплинути на народ і навіть здобути перемогу. Головним чином мова Робесп'єра була спрямована проти жирондистів, які "винні всіх, крім короля".

9 березня 1793 Робесп'єру вдалося наполягти на відправленні в департаменти, як комісарів, 82 депутатів, вибраних з якобінців і всюди поширювали їх вчення. Коли одна з паризьких секцій внесла в конвент адресу про вигнання з нього Жиронди ( 10 квітня), Робесп'єр обрушився на жирондистів отруйними натяками, що викликали блискучу імпровізацію Верньо.

24 квітня Робесп'єр представив у конвент проект декларації прав, в якій говорилося, що "люди всіх країн" суть "громадяни однієї й тієї ж держави", зобов'язані допомагати один одному, а "монархи, аристократи, тирани, які б вони не були" - раби, бунтівні проти природи.

2 червня жирондисти пали; настала епоха терору.

Влада якобінців. Терор

Головну роль в комітеті громадського порятунку з 27 липня грав Робесп'єр. Під його впливом конвент у засіданні 1 серпня декретованих цілий ряд надзвичайних заходів.

Терором завідували тріумвіри, як їх називали, - Робесп'єр, Кутон і Сен-Жюст. Від них виходили декрети про проскрипцій і стратах. Усі видатні пропозиції викладалися, здебільшого, Робесп'єром. Він говорив , що потрібно винищувати середній стан , " постачати санкюлотів зброєю , пристрастю , просвітою " . Вороги , з якими слід боротися - люди порочні і багаті , що користуються невіглаством народу. Так як освітінароду заважає " продажність письменників " , " які щодня обманюють його безсоромної брехнею" , то " треба оголосити в опалі письменників , як найнебезпечніших ворогів вітчизни ", і видати хороші твори .3 жовтня член комітету громадської безпеки Амар запропонував конвентом передати суду 73 депутата , які протестували проти вигнання жирондистів . Робесп'єр заступився за них , розраховуючи з їх допомогою розбити партію Дантона . Це не завадило йому підписати декрет про знищення Ліона [джерело не вказано 553 дні] і схвалювати посилилися саме в той час страти ( жирондистів , Марії Антуанетти , герцога Орлеанського та ін.)Коли антихристиянська спрямованість революційного руху вийшла на поверхню , і було влаштовано свято на честь Розуму (10 листопада) , Робесп'єр виголосив у " Якобінському клубі " (21 листопада) популістську промову проти атеїстів і " крайніх " , в той час як він сам билдеістом [ 2 ] і одним з вождів антиклерикального руху. Незважаючи на це , паризький общинний рада постановила закрити церкви в Паріжі . У відповідь (6 грудня) Робесп'єр і Дантон постановили заборонити всі дії, спрямовані проти свободи богослужіння.12 грудня Робесп'єр виступив проти Анахарсіса Клотца , який , разом з Шометта , запропонував замінити католицизм " культом Розуму " . Почалася очистка клубу якобінців : Клотца і його друзів виключили з клубу. Деякі джерела стверджують , що завдяки Робесп'єру , навіть у самий розпал терору католицьке богослужіння тривало ; в соборі Notre - Dame молилися за Робесп'єра ; цензура суворо стежила за атеїстичними творами і нападками на церкву. За іншими даними , в цей час були закриті всі храми Парижа і на більшій частині Франції , підконтрольної революційному уряду . А в соборі Паризької Богоматері богослужіння ніяк не могли відбуватися , так як храм був осквернений бунтівної натовпом і в ньому неодноразово влаштовувалися вакханалії.До кінця 1793 р . роялісти були пригнічені , вандейського армія знищена , федералісти розсіяні ; однак , для утримання за собою влади , Робесп'єру необхідно було знищити фракцію ебертістов , яка мала намір підпорядкувати собі комітет громадського порятунку . За ебертістамі мав загинути Дантон , так як він міг покласти край терору і організувати республіку.Робесп'єр побоювався і Камілла Демулена , який у своєму журналі " Le vieux Cordelier " дотепно висміював заснований Робесп'єром комітет справедливості , противополагая йому комітет милосердя. Коли між крайніми , тобто ебертістамі , девізом яких був терор , і помірними , тобто дантоністи , що вимагали милосердя , стався явний розрив , Робесп'єр зайняв середину між ними і виставив девізом справедливість , підтримувану , однак , шляхом терору.25 грудня Робесп'єр виголосив промову проти ебертістов і дантоністов , де говорилося про необхідність направляти корабель між двома підводними каменями - помірністю і надмірністю.5 лютого 1794 р . він прочитав у конвенті доповідь " про підстави політичної моральності " , доводячи небезпека існування двох партій. " Одна з них штовхає нас до слабкості , інша - до крайнощів " , необхідний терор , який , за визначенням Робесп'єра , є " швидке , суворе і непохитне правосуддя" .14 березня були заарештовані , а 24 -го страчені 21 ебертісти . 31 березня були заарештовані Дантон , Демулен , Лакруа , Філіппо . Перед початком суду над ними конвент , за пропозицією Робесп'єра , декретованих , що кожен обвинувачений , що противиться суддям , буде позбавлений слова . 5 квітня Дантон іДемулен були страчені.

Одноосібна диктатура

Настав час особистої диктатури Робесп'єра . На другий день після страти було оголошено, що готується святкування на честь Верховної Істоти .Робесп'єр намагався розташувати на свою користь пролетарів , розробляючи заходи до зменшення великих статків , допомоги нужденним і однаковості виховання. Міське управління було тепер цілком у його руках.Два замаху на життя Робесп'єра лише сприяли посиленню його значення. 3 преріаля його хотів убити Ладміраль . На другий день в його квартирі застали молоду дівчину Сесіль Рено з двома ножами. Рено була страчена , а порятунок своє Робесп'єр приписував Верховному Суті .18 флореаля (7 травня) він виголосив довгу промову проти повного атеїзму в підтримку деїзму , прихильником якого він почасти був . "Республіка - є доброчесність" , таке її початок; далі йдуть нападки на ворогів чесноти і доводиться необхідність проголошення деїзму . "Французький народ - проголосив за пропозицією Робесп'єра національний конвент , - визнає Верховне Істота і безсмертя душі. Він визнає , що гідне поклоніння Верховному Суті є виконання людських обов'язків. На чолі цих обов'язків він ставить ненависть до невіри і тиранії , покарання зрадників і тиранів , допомогу нещасним , повага до слабких , захист пригноблених , вчиненні ближнього всілякого добра і уникнення всякого зла " . Дозволено було святкувати неділю , замість декади .У Європі стали бачити в Робеспьере приборкувачів революції ; Пруссія виявила готовність вступити в переговори з ним.За бажанням Робесп'єра , конвент декретованих урочисте святкування на честь Верховної Істоти ( 8 червня) . У блакитному фраку , з великим букетом з квітів , плодів і класів (традиційні атрибути древніх язичницьких культів ) , Робесп'єр йшов , як президент , попереду інших членів конвенту .22 преріаля Робесп'єр представив закон , на підставі якого всякий громадянин зобов'язаний був донести на змовника і заарештувати його . Судочинство було вкрай спрощено , покарання - смерть. У наступні сім тижнів страти подвоїлися : з 20 червня до 27 липня в Парижі було страчено 1366 чоловік. Деякі автори вважають , що своїм терором Робесп'єр приносив людські жертви Верховному Суті і сам він мабуть думав , що чим більше ворогів революції він принесе в жертву " богині Свободі" , тим більше зросте його приватне могутність.Робесп'єр перестав з'являтися в комітеті громадського порятунку ; комітети посилили терор , щоб порушити ненависть проти Робесп'єра , але все ще не вирішувалися вступити з ним в боротьбу. Розпускали про Робесп'єра всілякі чутки , звертали на шкоду йому пророцтво недоумкуватої баби Катерини Тео , яка , богохульствує , називала себе богородицею , а Робесп'єра - своїм сином.Притулком від політики для Робесп'єра була сім'я столяра Дюпле , дочка якого обожнювала Робесп'єра , називаючи його рятівником. Взагалі у Робесп'єра було багато прихильниць ( " в'язальниць " , фр. Tricoteuses de Robiespierre ) , що приходили на засідання Конвенту .Поширювалося переконання, що Робесп'єр приготував списки нових проскрипцій .Завжди боязкий Робесп'єр став виходити з дому в супроводі озброєних якобінців .1 липня Робесп'єр виголосив промову , що стосувалася розбещених , поблажливих , шалених і непокірних . Метою промови було навіяти думку про необхідність очищення комітетів.11 липня він знову говорив про проскрипцій . 60 депутатів боялися ночувати у себе на квартирах.

Падіння та страта

З 19 червня до 18 липня Робесп'єр не з'являвся в конвенті , постійно засідаючи в якобінському клубі. Ретельно обробивши нову мова , він виголосив її в конвенті 8 термідора ( 26 липня) . Разом з новими випадами проти " партії поганих громадян" , Робесп'єр вказав на існування змови проти суспільної свободи у надрах самого конвенту . Необхідно , говорив він , відновити склад комітету громадського порятунку , очистити комітет громадської безпеки , створити урядову єдність , під верховною владою конвенту .Звинувачення були настільки невизначені, що кожен в конвенті міг побоюватися за власне життя. У збентеженні конвент постановив надрукувати мова Робесп'єра , але Бійо - Варенн наполіг на попередньому розгляді її комітетами.

У Робесп'єра зажадали, щоб він назвав імена обвинувачених, але він відмовився.

Увечері він прочитав ту ж мова в клубі якобінців, із захопленням прийняли її.

27 липня ( 9 термідора), було падіння Робесп'єра. "Гора" освистала його, мова його переривали вигуками: "Геть тирана!". Робесп'єра заарештували і відвели до в'язниці. За нього заступився громадська рада. Кілька якобінців звільнили Робесп'єра і привели в ратушу, за ним туди безперешкодно проникли жандарми. Один з них пострілом з пістолета роздробив щелепу Робесп'єра (за деякими версіями, це була спроба самогубства).

Страта Робесп'єра 28 липня1794 року.

По дорозі до страти, що відбулася 10 термідора, чернь іронічно вітала пораненого Робесп'єра криками: "король" і "ваша величність". Терор, який народ ототожнював з особистістю Робесп'єра, припинився. Разом з Робесп'єром були страчені найближчі його сподвижники - його брат Огюстен,Сен-Жюст, Кутон ( Леба застрелився і завдяки цьому на гільйотину не потрапив).

Могили Робесп'єра не існує, його останки спочивають у безіменній могилі разом з страченими 10 термідора його сподвижниками. Версія про нібито існуючу могилі і епітафії: "Перехожий, не журися над моєю долею: ти був би мертвий, коли б я був живий" є чистим вигадкою. [Джерело не вказано 553 дні]

Інші джерела називають могилою Робесп'єра братську могилу на кладовищі Пік-Пюс ("Ловець бліх"), де поховані ще 1366 страчених "ворогів нації і революції", причому його тіло було кинуто в той же рів, що й страчені за його наказом раніше 16 юних монахинь-кармеліток, вся вина яких полягала в заборонених революціонерами молитвах, від читання яких вони не відмовилися в період якобінської дехристиянізації. 

Цитати

 • Чим слабкіша людина, тим більше вона потребує захисту влади, уповноваженої народом. (Мова 10 травня 1792) [3].
 • Звичайно, не потрібно було Революції, щоб світ дізнався, що крайня нерівність майна є джерелом багатьох бід і багатьох злочинів. І тим не менше, ми переконані в тому, що майнова рівність - химера. Що до мене, я вважаю, що вона ще менш необхідна для особистого щастя, ніж для громадського благоденства. (Мова 22 квітня 1793) [4].
 • Головними правами людини є право забезпечити збереження свого існування і свободи (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) [5].
 • Товариство зобов'язане забезпечити всіх своїх членів засобами до існування або надаючи їм роботу, або забезпечуючи засобами до існування тих, хто не в змозі працювати [5].
 • Товариство повинно сприяти всіма своїми силами розвитку громадського розуму і зробити освіту доступною для всіх громадян (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) [5].
 • Той, хто пригнічує будь-яку одну націю, цим самим оголошує себе ворогом всіх націй (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) [5].
 • Народи Європи зробили дивовижні успіхи в тому, що називають мистецтвами і науками, і, здається, вони залишаються неосвіченими щодо елементарних понять суспільної моралі; вони знають все, крім своїх прав і своїх обов'язків (травень 1794) [6].

Примітки

 1. Робесп'єр. Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона, Вид. "Русское слово", 1996 р. - 1789-fr.ru/BE-Robespierre.html
 2. "Але в той же час і ті суспільні сили, які прагнули його зруйнувати і створити новий порядок, теж виходили з релігійних переконань. Досить згадати гуситів, анабаптистів, Кампанеллу, Мора чи Руссо, деїзм якого сповідував Робесп'єр." Мень Олександр. Історія релігії. Том 1. 2004http://www.iu.ru/biblio/archive/men_istrelig_i/01.aspx - www.iu.ru/biblio/archive/men_istrelig_i/01.aspx
 3. Жорес Ж. Соціалістична історія Французької революції т. I. 2 частина. / М.1977 - с.225.
 4. Робесп'єр М. Вибрані твори. т. II / М.1965 - С.320.
 5. ↑ 1 2 3 4 Робесп'єр М. Вибрані твори. т. II / М.1965 - с.323.
 6. Робесп'єр М. Вибрані твори. т. III / М.1965 - С.162.

Література

 • Buchez et Roux, в "Histoire parlementaire de la Rvolution" ідеалізують Робесп'єра; Мішле вважає його тираном, Луї-Блан - одним з великих апостолів гуманності; Тьер і Мінье його засуджують. Чудовий портрет Робесп'єра - у Тена, "Rvolution" (III). Див S. Lodieu, "Biographie de Robespierre" (Arras, 1850); L. Duperron, "Vie secrte, politique et curieuse de MP"; Delacroix, "L'intrigue dvoile: Mmoires de Charlotte R. sur ses deux frres", "Causes secrtes de la rvolution du 9 ther midor"; Montjoire, "Histoire de la conjuration de R. "; Havel," Histoire de R. " (П., 1865); Tissot, "Histoire de R." (П., 1844); Lewes, "Life of R." (Л., 1852); Gottschall, "Maximilian R." ("Neuer Plutarch", т. 2, Лейпциг, 1875); Hricaut, "R. et le comit du salut public"; Aulard, "Le culte de la Raison et le culte de l'tre Suprme" (1892).
 • Спогади Шарлотти Робесп'єр / с примеч. і послесл. А.Ольшевского - vive-liberta.narod.ru/biblio/robch_mem.htm
 • Бачко Б. Робесп'єр і терор - annuaire-fr.narod.ru/bibliotheque/Bazcko-Robespier.html /. / / Історичні етюди про французької революції (Пам'яті В. М. Далина). М.: ИВИ РАН, 1998.
 • Життя чудових людей : А. Левандовський. "Робесп'єр". Москва, Молода гвардія, 1965.
 • Полум'яні революціонери : А. Гладилін. "Євангеліє від Робесп'єра". Москва, Политиздат, 1969 - vive-liberta.narod.ru/biblio/robsp_glad_1.htm.
 • Павло Антокольський. Робесп'єр і Горгона. Два портрета - enlightment2005.narod.ru/arc/antok.pdf
 • Федір Раскольников. Робесп'єр (п'єса) - ​​vive-liberta.narod.ru/biblio/robsp_raskl.htm
 • Відвагу / Д. Валовій, М. Валова, Г. Лапшина. - М.: Мол. гвардія, 1989. - 314 [6] c., Мул. C.80-94.

Твори

 • Революційна законність і правосуддя: статті і мови / Переклад з франц. Н. С. Лапшиной під ред. і з передмовою А.Герцензона (М.: державне вид-во юридичної літератури. 1959) - vive-liberta.narod.ru/doc/mr_orateur.pdf
 • Вибрані виступи, промови, листи - LaRevolution.ru/Robespierre/Robes0.html
 • Про смертної кари - vive-liberta.narod.ru/biblio/gernet-rob.pdf
 • Про бесчестящіх покарання - www.pylippel.newmail.ru / documents / honte.html
 • Про введення суду присяжних - www.pylippel.newmail.ru / documents / jure.html
 • Нотатки проти дантоністов - www.pylippel.newmail.ru / documents / contre_danton.html
 • Переписка Робесп'єра / переклад з франц.; Предисл. до рус. виданню Ц.Фрідлянда, предисл. до франц. виданню Ж.Мішона (Л.: Прибій. 1925)- www.diary.ru/ ~ vive-liberta/p107821811.htm
 • фрагменти з листування Робесп'єра - www.pylippel.newmail.ru / bibliotheque / bibliotheque_rl.html

Бібліографія

 • А.Манфред. Спори про Робесп'єра: до 200-річчя від дня народження / / Питання історії. 1958 - vive-liberta.narod.ru/journal/robsp_manfred.pdf
 • А.Олар. Робесп'єр - глава з книги "Оратори французької революції". Т.1. М., 1907 - vive-liberta.narod.ru/biblio/aulard_rob.pdf
 • А.Собуль. Робесп'єр і народний рух / З історії Великої буржуазної революції 1789-1794 рр.. і Революції 1848 р. у Франції. пер. з франц.Е.Тастевена під ред. А. В. Адо (М.: ІЛ. 1960) - vive-liberta.narod.ru/journal/soboul_rob.pdf
 • А.Тевдой-Бурмулі. Логіка торжествуючої чесноти: Робесп'єр і ідея революційного насильства / Пам'яті професора А. В. Адо. Сучасні дослідження про французької революції кінця XVIII століття. М., 2003 - vive-liberta.narod.ru/biblio/tevd_rob.pdf
 • Е.Серебрянская. Про еволюцію світогляду Робесп'єра - vive-liberta.narod.ru/journal/serebr_rob.pdf
 • Н.Лукін. Максиміліан Робесп'єр / Ізбр.труди в 3-х тт. Т.1 (М.: іздво-АН СРСР. 1960) Вперше опубл. У 1919 р. Наведено по 2-му испр. і доп.вид. 1922 - vive-liberta.narod.ru/biblio/robch_mem.htm # lukin
 • Я.Захер. Робесп'єр - vive-liberta.narod.ru/biblio/zakher_mr.pdf
 • Сен-Жюст. Робесп'єр. Сійес - глави з "Життя і діянь мужів, які прославилися у Франції з часу Революції (1802) - vive-liberta.narod.ru/biblio/QTE.htm # 1802
 • А.Гладілін. Євангеліє від Робесп'єра (М.: Политиздат. 1969) - vive-liberta.narod.ru/biblio/robsp_glad_1.htm
 • Бабеф Про Робесп'єра - www.pylippel.newmail.ru / documents / babeuf.html
 • Ламартін Про Робесп'єра - www.pylippel.newmail.ru / documents / lamartine_therm.html
 • Сен-Жюст На захист Робесп'єра - www.pylippel.newmail.ru / documents / pour_robespierre.html
 • Баррас про Робесп'єра перед термідором - www.pylippel.newmail.ru / documents / barras_therm.html + - www.pylippel.newmail.ru / documents / barras_mem_rbp.html
 • Пілон Е. "Юність Робесп'єра" - LaRevolution.ru / Robesp-youth.html
 • Роллан Р. З листування - про Робесп'єра. - LaRevolution.ru / R-Rollan.html
 • Мерлен (з Тіонвіль) А. К. "Портрет Робесп'єра" - vive-liberta.narod.ru/doc/mrl-tn_mr.pdf
 • Бачко Б. "Робесп'єр і терор" - LaRevolution.ru / Baczko.html
 • Плутнік А. "Якщо ідеологія на троні - чекай трагедії." - Розмова з психіатром про Робесп'єра. - LaRevolution.ru / Plutnik.html
 • Тарасов А. Н. Необхідність Робесп'єра - saint-juste.narod.ru/rob.htm
 • Робесп'єр (Robespierre) Максімільен. Біографічний покажчик - www.hrono.ru / biograf / bio_r / robesper.php

Ссилки

Сайт з якого взятий текст: http://znaimo.com.ua

Шаблон:Link GA