Відмінності між версіями «Максиміліан Робесп'єр»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (r2.6.4) (робот додав: kk:Робеспьер)
м (r2.7.1) (робот додав: az:Maksimilian Robespier)
Рядок 33: Рядок 33:
 
[[ar:ماكسمليان روبسبير]]
 
[[ar:ماكسمليان روبسبير]]
 
[[arz:روبسبير]]
 
[[arz:روبسبير]]
  +
[[az:Maksimilian Robespier]]
 
[[bg:Максимилиан Робеспиер]]
 
[[bg:Максимилиан Робеспиер]]
 
[[bs:Maximilien Robespierre]]
 
[[bs:Maximilien Robespierre]]

Версія за 21:47, 13 липня 2011

Robespierre.jpg

Максиміліа́н Робесп'є́р (фр. Maximilien de Robespierre; 17581794) — діяч Великої французької революції.

Біографія

Народився 6 травня 1758 в Аррасі. Навчався в школі ордена ораторіанців, у 1769 був направлений стипендіатом у коледж Людовіка Великого в Парижі. Одержавши диплом юриста, повернувся в Аррас, де почав кар'єру адвоката. У 1789 був обраний депутатом у Генеральні штати від третього стану.

10 серпня 1792 штурм королівського палацу ознаменував кінець правління Людовика XVI. У Конвенті Робесп'єр поставив на голосування питання про введення республіканського правління. У січні 1793 голосував за страту Людовіка XVI, що, з його погляду, зрадив революцію. Коли жирондисти спробували врятувати колишнього монарха, Робесп'єр сприяв вигнанню їхніх лідерів з Конвенту (31 травня — 2 червня 1793).

Після вторгнення армії першої коаліції європейських держав у Францію Конвент передав виконавчу владу Комітету громадського порятунку. Протягом наступного року Робесп'єр поступово переконався, що деякі його союзники серед депутатів, його товариші в інших урядових комітетах і деякі з колег у Комітеті перешкоджають здійсненню ідеалів революції і тільки диктатура «чистих патріотів» може встановити тверде і постійне «панування закону». Навесні 1794 Робесп'єр відправив на гільйотину послідовників Жака Ебера і прихильників примирливо налаштованого Жоржа Дантона, який прагнув покласти кінець терору.

Здавалося, що тепер у Робесп'єра з'явилася реальна можливість створити «Республіку Справедливості». Однак уже 27 липня 1794 якобінська диктатура була скинута. Робесп'єр був гільйотинований у Парижі 28 липня 1794.

Шаблон:Link GA