Відмінності між версіями «Манчкін (гра)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(зображення)
Рядок 19: Рядок 19:
 
При створенні гра була орієнтована на молодіжну аудиторію, знайому з рольовими іграми. Проте, грати в Манчкіна можна в будь-якому віці, окрім зовсім юного.
 
При створенні гра була орієнтована на молодіжну аудиторію, знайому з рольовими іграми. Проте, грати в Манчкіна можна в будь-якому віці, окрім зовсім юного.
   
'''Девіз гри''' — «''Вали потвор, хапай скарби, ошукай друзів''» ({{lang-en|kill the monsters, steal the treasure, stab your buddy}}).
+
'''Девіз гри''' — «''Вали потвор, хапай скарби, ошукуй друзів''» ({{lang-en|kill the monsters, steal the treasure, stab your buddy}}).
   
 
Українською мовою була перекладена та видана навесні 2013 року перша частина гри, видавництвом «Третя Планета».
 
Українською мовою була перекладена та видана навесні 2013 року перша частина гри, видавництвом «Третя Планета».

Версія за 15:27, 29 липня 2015

Манчкін
Манчкін1.jpg
Перша версія гри
Ілюстратор Джон Ковалік
Видавець Steve Jackson Games
Кількість гравців 3-6
Час підготовки до гри 1 хвилина
Час гри 45-60 хвилин
Вплив випадковості високий

Ма́нчкін (від англ. Munchkin — «той, що жує») — настільна карткова гра, яка пародіює одночасно настільні рольові ігри (такі, як Dungeons & Dragons) і колекційні карткові ігри (як Magic: The Gathering), залишаючись при цьому самостійною грою.

При створенні гра була орієнтована на молодіжну аудиторію, знайому з рольовими іграми. Проте, грати в Манчкіна можна в будь-якому віці, окрім зовсім юного.

Девіз гри — «Вали потвор, хапай скарби, ошукуй друзів» (англ. kill the monsters, steal the treasure, stab your buddy).

Українською мовою була перекладена та видана навесні 2013 року перша частина гри, видавництвом «Третя Планета».

Опис гри

В «Манчкіна» найкраще за все грати компанією від трьох до шести осіб. Вдвох можна грати лише для вивчення. Компанії більшого розміру технічно можливі, але чим більше гравців, тим рідше вони зможуть зробити хід.

Сенс гри полягає в тому, що кожен прагне досягти десятого рівня — головної характеристики персонажа в грі. Починають всі з першого, а далі кожен підвищує свої рівні шляхом битв з монстрами або використання спеціальних карт.

Для гри призначено дві колоди — так звані «двері» і «скарби», і шестигранний кубик. Хід складається з чотирьох фаз — відкриття дверей в підземелля, тобто взяття карти з відповідної колоди; потім — виконання вказівок, які написані на карті; після чого, якщо пощастить — можна отримати винагороду у вигляді скарбів, карт з другої колоди; і наостанок, за необхідності, гравець позбавляється зайвих карт.

Карти гравця можуть бути викладені на стіл — тоді вони діють, в грі. А частину карт можна тримати в руці — в запасі.

На картах з колоди «двері» можуть траплятися:

 • монстри: основний спосіб підвищити рівень полягає в тому, щоб битися з монстром і перемогти його;
 • прокляття і бонуси: для негайного або подальшого використання в грі;
 • раси і класи: для використання персонажем;
 • манатки: частини одягу для носіння персонажем — зазвичай містять бонуси, що позитивно впливають на рівень персонажа.
Гра у розпалі

Сутичка з монстром полягає в тому, щоб помірятися з ним рівнями. Гравець може підвищувати свій рівень за рахунок манаток, а також одноразових бонусів. Якщо гравець не може перевищити рівень монстра, він повинен спробувати втекти («змитися»), кинувши кубик. Певна кількість крапок на кубику дає можливість втекти. Якщо гравцю це не вдається, він піддається «паскудству», описаному в карті монстра, — від втрати декількох або всіх манаток до смерті, тобто опускання до початкового рівня (або, оскільки гра є пародією на D&D, до втрати одного ходу, всіх манаток з руки і зі столу, зі збереженням рівня і класу). Якщо ж гравець перемагає, він отримує рівень (або два, що залежить від кількості монстрів і опису їх карт), а також один або декілька скарбів — карт з відповідної колоди.

Основний ажіотаж в грі досягається за рахунок того, що під час «битви» з монстром інші гравці можуть як допомагати, так і заважати гравцеві. Причому допомагати може лише один, і то — з корисливими цілями. Наприклад, за рахунок отримання виграних скарбів. А заважати можуть всі інші. Чим вище рівень гравця, що б'ється, тим сильніше спокуса перешкодити йому піднятися ще вище і виграти.

Ще однією особливістю гри є заохочення до нечесних ходів: небезкорислива допомога, допомога в бою з метою не дати напарникові підняти рівень (деякі карти дозволяють прогнати монстра з поля бою). Також карти дозволяють складати комбінації (наприклад, можна спеціально піддатися «паскудству» від монстра «Ступань», щоб позбавитися від карти «Курка-на-башті», яка одягається на голову і заважає битися). В разі конфліктної ситуації, не описаної в правилах, суперечка вирішується власником колоди (правило «Власник колоди завжди правий»).

Велика кількість карт, декілька доповнень, що виходили до них, різноманітність ігрових моментів і комбінацій роблять гру захопливою, а пародії і жарти — кумедною. Правила займають всього чотири сторінки (у російському виданні — сім).

Різновиди карт

В Манчкіні є два основні типи карт:

1. Двері

«Двері» — це основні карти, що відкриваються гравцем під час кожного ходу. У колоді Дверей є 5 типів карт:

Монстри

Монстри у Манчкіні мають рівень від 1 (наприклад, «Трава в горщику») до 20 (наприклад, «Плутонієвий дракон»). Якщо гравець перемагає монстра, то отримує один або більше рівнів і один або декілька скарбів. Кількість рівнів і скарбів, що отримує гравець, вказується на карті монстра і змінюється, залежно від застосованих модифікаторів. Гравець може битися з монстром, зустрівши його під час відкриття дверей, або, якщо за відкритими дверима не виявилося монстра, може «Пошукати Неприємності» — зіграти карту монстра зі своєї руки і битися з ним. У битві можуть використовуватися одноразові карти бонусів, що ослаблюють монстра або підсилюють гравця (і навпаки, якщо інші гравці хочуть перешкодити, то вони підсилюють монстра або ослаблюють гравця).

 • Якщо рівень гравця разом зі всіма бонусами менший, ніж сума рівня і бонусів монстра, то гравець повинен спробувати «змитися», кинувши кубик. Якщо випадає «5» або «6», гравець змивається, якщо ж значення менше, то він повинен перенести «Паскудство», вказане на карті монстра. Значення кубика, необхідне для успішного змивання, може змінюватися, залежно від особливостей персонажа, його майна або інших модифікаторів. Паскудство може бути:
  • безпечним для гравця (наприклад, «Трава в горщику» взагалі не може завдати паскудства),
  • позбавляти його частини майна або рівнів/раси/класу,
  • накладати якесь прокляття
  • призводити до смерті персонажа.
 • Якщо рівень гравця дорівнює сумі рівнів і бонусів монстра, то для всіх класів, окрім Воїна, бій вважається програним (так само, як і у випадку, коли монстр має більше рівнів і бонусів). Воїн, якщо рівні гравця і монстра однакові, — перемагає.
 • Якщо рівень гравця більше суми рівнів і бонусів монстра, то гравець перемагає в бою і отримує рівень (рівні) і скарби, відповідно до значень, вказаних на карті монстра, і застосованих в бою модифікаторів.

Прокляття

Прокляття спрацьовують негайно, якщо гравець витягнув їх у фазі відкриття дверей у відкриту, і беруться в руку для пізнішого використання проти інших гравців, якщо отримані в інших фазах в закриту.

Прокляття можуть спрацьовувати одноразово або діяти тривалий час, поки їх ефект не буде тим або іншим чином скасований. Деякі карти можуть відміняти прокляття, отримане гравцем (наприклад, «Бажальний перстень»). Також деякі раси і класи можуть тим або іншим способом позбавлятися від прокляття.

Модифікатори

Ці карти використовуються в бою для посилення або ослаблення монстра. Вони можуть змінювати кількість рівнів і скарбів, які отримує гравцем, що переміг монстра.

Клас

Кожен гравець може мати одну карту класу, за винятком власників карти «Суперманчкін», яка дозволяє мати одночасно два класи. Кожен клас дає гравцеві свої спеціальні можливості. Гравець, що отримав карту класу, може застосувати її на себе (скинувши карту класу, що при цьому була раніше) або узяти її в руку, щоб застосувати пізніше.

Раса

Також кожен гравець може мати одну карту раси, за винятком власників карти «Напівкровка», яка дозволяє мати одночасно дві раси. Як і клас, раса дає гравцеві відповідні спеціальні можливості.

2. Скарби

Ці карти гравець бере у разі перемоги над монстром або в обмін на карту «Скарб». Скарби бувають трьох видів:

Манатки

Манатки гравець може надіти на свого персонажа для здобуття бонусів, які діють постійно. Гравець може тримати дві одноручні або одну дворучну зброю, один захист на тулуб — «Бронік», один шлем — «Головняк» — і одну пару взуття — «Взувку». Також є манатки, які не потрібно надягати на персонаж, але бонуси вони дають. Крім того, манатки діляться на звичайні і великі. Гравець може надіти лише одну велику манатку, якщо він не Гном (Гноми можуть надівати на себе будь-яку кількість великих манаток одночасно — якщо це не суперечить іншим правилам) і якщо не використовує карту «Шахрайство» (вона дозволяє суміщати дві манатки, всупереч правилам). Також деякі манатки можуть використовуватися лише гравцем певного класу або раси. В цьому випадку також можна використовувати ці манатки разом з картою «Шахрайство».

Зілля

Ці одноразові карти можуть використовуватися в бою для підвищення рівня однієї зі сторін.

Карти, що підвищують рівень

Ці одноразові карти негайно підвищують рівень гравця на одиницю.

Колоди і доповнення

Станом на вересень 2008 року вийшло 9 колод Манчкіна. Показово, що за весь цей час оновити правила довелося лише один раз — доповнення зайняли одну сторінку. Загальна кількість карт Манчкіна вже перевищує шість сотень.

Нові колоди не дублюють першого Манчкіна — в кожної є свої особливості. Наприклад, в Munchkin Fu з'явилися бойові мистецтва, агенти з Munchkin Impossible можуть працювати на Штати, Британію, Росію або Китай, а персонажі Super Munchkin володіють надприродними здібностями.

Вже в другому виданні — Star Munchkin — гравцям пропонують поєднати колоду з першим Манчкіном: населити підземелля роботами і відправити туди кіборга-чарівника в скафандрі і з мечем. А з часом вийшов спеціальний набір Munchkin Blender, призначений для змішування не менше, ніж трьох різних Манчкінів. У правилах «блендера» описується і варіант гри Epic Munchkin — не до десятого, як завжди, а до двадцятого рівня.

Колоди

1. Манчкін (англ. Munchkin) — містить 94 карти дверей і 74 карти скарбів.

 • Unnatural Axe — перше доповнення (66 дверей, 46 скарбів), в 2002 виграло Origins Award як «Найкраще карткове доповнення або розширення» (англ. «Best Card Game Expansion or Supplement»)[1]. У цьому доповненні з'явилася нова раса — Орки.
 • Clerical Errors — друге доповнення до Манчкіна (66 дверей, 46 скарбів), з ним кількість карт зросла до 392. У цьому доповненні з'явилася раса Гноми і клас Бард.
  • Clerical Errata — частина попереднього доповнення з друкарською помилкою. Містить карти, надруковані з неправильною сорочкою (частина карт скарбів має сорочку дверей). На прохання гравців, частина накладу надійшла в продаж. Було продано досить екземплярів, щоб окупити витрати друкарні.
 • The Need for Steed — третє доповнення до Манчкіна (78 дверей, 34 скарби), випущене в 2006 році. Містить новий тип карт — Жеребців (англ. Steeds, в сленговому значенні аналогічно російському «жеребец», експерт в сексі), схожих на дракона, орла і черепаху. Крім того, було збільшено кількість видів Найманців (англ. Hirelings). Правила використання нових карт включені в додаток.
 • De-ranged — четверте доповнення (60 дверей, 52 скарби), додає до існуючих класів клас Рейнджер (англ. Ranger), а також декілька монстрів з європейської версії гри.
 • Demented Dungeons — нове доповнення, яке вийшло 16 березня 2008 і ввело нову концепцію «дверей», — карт, що тимчасово міняють правила гри для всіх гравців. У доповненні присутні карти дверей (20 штук), що мають більший розмір, і 16 звичайних карт Порталів (англ. Portal), які дозволять подорожувати всій партії між дверима.

2. Star Munchkin — друга версія гри, випущена в 2002 році. Це окрема, самостійна версія, не призначена для змішування з іншими колодами Манчкіна, доки ви не «досить божевільні для цього». В цілому пародіює наукову фантастику, особливий акцент зроблений на висміюванні Star Trek і Star Wars. У 2002 році версія виграла Origins Award як «Найкраща традиційна карткова гра» (англ. «Best Traditional Card Game»)[1]. В ній вперше з'явилися Спільники (англ. Sidekicks).

 • Clown Wars — доповнення до Star Munchkin. З'явилися карти Кімната (англ. Rooms) і Клоп (англ. Bug Race), а також клас Зоряний Рейнджер (англ. Star Ranger). Передбачений 20 рівень для гри в Epic Munchkin.

3. Munchkin Fu — наступна версія гри, представлена в 2003. Пародіює фільми про східні єдиноборства. Містить нове поняття — Стиль (англ. Styles), що дозволяє персонажу використовувати різні бойові мистецтва. У 2003 році версія виграла премію «Карткова Гра: Вибір Гравців» (англ. Gamers Choice Card Game Award)[2].

 • Monky Business — доповнення до Munchkin Fu, випущене на початку 2005.

4. Munchkin Bites — четверта версія гри, створена в 2004. Пародіює ігри-жахи, на зразок світу World of Darkness, і фільми стилю хоррор.

 • Pants Macabre — доповнення до Munchkin Bites, випущено в кінці 2005. Включає нову расу Мумія (англ. Mummy).

5. Super Munchkin — п'ята самостійна версія, випущена влітку 2005 року. Пародія на комікси про супергероїв.

 • The Narrow S Cape — доповнення до Super Munchkin, видане влітку 2006 року. Доданий клас Розумник (англ. Brain Class).

6. Munchkin Impossible — шоста самостійна версія, випущена в кінці 2006. Висміює історії про секретних агентів, такі, як «Місія нездійсненна» або Джеймс Бонд. Окрім звичайних класів, у кожного персонажа в грі може бути одна (або декілька) лояльність.

7. Munchkin Cthulhu — сьома самостійна версія, випущена в березні 2007. Обігрує Міфи Ктулху Лавкрафта і ігри-жахи, зроблені за їх мотивами (про монстрів з іншої реальності).

 • Call of Cowthulhu — доповнення до Munchkin Cthulhu, випущене у вересні 2007 року (56 карт).
 • The Unspeakable Vault — ще 56 карт на додаток Munchkin Cthulhu, випущені в січні 2008. Створена завдяки гумористичному веб-коміксу Unspeakable Vault (of Doom).

8. The Good, The Bad, And The Munchkin — окрема восьма версія, складається з жартів про Дикий Захід і фільмів про ковбоїв (наприклад, «Хороший, поганий, злий»). Випуск був запланований на кінець жовтня-початок листопада 2007 року.

 • Munchkin Booty — окрема 9-а версія. Обігрує тему піратів. Реліз призначений на літо 2008 року.

9. Munchkin Blender — спеціальний набір, зроблений для гравців, що змішують різні версії Манчкіна. Містить карти, що дозволяють гравцеві ставати, наприклад, Ельфом/Ніндзя, використовувати бонуси Мисливця/Ніндзі або Гнома/Самурая і потужний «Разер-Мазер-Дазер-Лазер-Бананафанафофазер» (англ. lasermaserbobaserbananafanafofaser) — зброю, зібрану з п'яти дрібніших різновидів. Це доповнення дозволяє використовувати правила Epic Munchkin. Blender не обов'язковий для змішування різних типів колод.

Маска Манчкіна відлякує прокляття

Доповнення

1. Munchkin Dice — додаток, що містить шість великих десятигранних кубиків, які виконують роль лічильників рівнів персонажів. Також містить 14 карт з оригінального Munchkin (найважливіші модифікатори до рас і класів) і правила на здобування випадкових бонусів під час кидків кубиків.
2. Epic Munchkin — набір правив для гри до 20 рівня у всі ігри з серії Munchkin. Гравці можуть досягти високих рівнів [10-19], застосовуючи Епічні Можливості (англ. Epic Powers)

Для тих, чий манчкінізм не обмежується картами, випущені рольові ігри Munchkin RPG і Star Munchkin RPG, засновані на механіці d20 System, а також настільна гра Munchkin Quest — з полем, фішками та іншими атрибутами класичної настільної гри.

Сувеніри та аксесуари

Фанати гри купують фірмові лічильники рівнів, «манчкінські» футболки і закладки, металеві мініатюри. Існує навіть «Офіційна питна вода для манчкінів».

Більшість таких аксесуарів — не просто сувеніри, а повноцінні елементи гри. Наприклад, граючи в «Манчкіна» у фірмовій футболці, гравець може раз за партію отримати істотний бонус в битві. Автограф Джексона (видавця гри) або Коваліка (художника серії) дозволяє зробити це двічі, а обидва відразу — тричі.

Примітки

 1. а б Origins Award Winners (2002). Academy of Adventure Gaming Arts & Design. Процитовано 2007-10-15. 
 2. Origins Award Winners (2003). Academy of Adventure Gaming Arts & Design. Процитовано 2007-10-15. 

Джерела