Відмінності між версіями «Марко Пекельний»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
м (замінено закодовану відсотковим кодуванням частину URL-адреси на кирилічні літери)
 
(Не показана 1 проміжна версія ще одного користувача)
Рядок 12: Рядок 12:
 
* [[Іван Малкович]] — вірш ''«Марко Пекельний»'' (збірка «Ключ», 1988, видавництво «Молодь»)
 
* [[Іван Малкович]] — вірш ''«Марко Пекельний»'' (збірка «Ключ», 1988, видавництво «Молодь»)
 
* На основі поезій [[Василь Стус|Василя Стуса]] Львівський театр ім. Леся Курбаса поставив драму ''«Марко Проклятий або Східна леґенда»'' (прем'єра 20 квітня 2001).
 
* На основі поезій [[Василь Стус|Василя Стуса]] Львівський театр ім. Леся Курбаса поставив драму ''«Марко Проклятий або Східна леґенда»'' (прем'єра 20 квітня 2001).
  +
  +
== Див також ==
  +
  +
* [[Соломон Кейн]]
   
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==
 
{{reflist}}
 
{{reflist}}
  +
== Посилання ==
  +
*[http://encyclopedia.kiev.ua/vydaniya/files/use/second_book/part2.pdf Марко Проклятий] // {{УМЕ7|сторінки=917}}
   
 
[[Категорія:Українська міфологія]]
 
[[Категорія:Українська міфологія]]

Поточна версія на 21:17, 18 листопада 2019

Марко Пекельний або Марко Проклятий — популярний герой українських легенд, на основі яких виникла й приповідка: «Товчеться, як Марко по пеклу»[1].

Очевидно, що Марко Пекельний — це той таки вічний блукалець на український лад, адже походження його образу також корениться у легенді про зрадника Марка, що вдарив Христа залізною рукавицею перед його хресною смертю, за що Господом був покараний вічно ходити під землею навколо стовпа, не спиняючись ні на хвилину; він час від часу б'ється головою об стовп, тривожить цими звуками навіть пекло та його хазяїна і скаржиться, що не може вмерти. Іншим поясненням Маркового прокляття є те, що він закохався в рідну сестру, потім убив її разом з матір'ю, за що й був покараний Богом. Водночас, український вічний блукалець — це не лише антигерой. Часто він також постає в образі козака.

Твори з Марком Пекельним[ред. | ред. код]

 • На основі фольклорних джерел Олекса Стороженко написав незавершену повість-поему «Марко Проклятий» (перші два розділи з'явилися у львівському журналі «Правда» у 1870 році; згодом опубліковано 16 розділів посмертно у 1879 році в одеській «Типографії Л. Нітче»).[2]
 • Вірш «Пекельний Марко»[3]- вперше надруковано в журналі «Киевская старина» (1885, т. XII, с. 684—695). Ця віршована обробка легенди про Марка Проклятого виникла у другій половині XVIII ст. Записана вона у 1835 р. в Тенчинській станиці від 76-річного чорноморського козака Вакули Губи. Перший її публікатор П. І. Зуйченко відзначив, що список, яким він користувався, був пошкоджений. Зберігшись в усній традиції, оповідання має явні сліди бурлескно-травестійного письменства XVIII ст., близьке до віршів великоднього циклу. У ньому опрацьовано одну з мандрівних легенд про «великого грішника», який на українському грунті став простим козаком, власне перелицьовано на народний лад апокрифічне оповідання «Про збурення пекла».
 • Образ Марка Пекельного був також інтерпретований Іваном Кочергою у драмі «Марко в пеклі» (1928)
 • Марко Безсмертний був головним героєм твору Михайла Стельмаха «Правда і кривда» (Марко Безсмертний) (1961, видавництво «Радянський письменник»).
 • Віра Вовк — вірш «Марко Проклятий» (збірка «Чорні акації», 1961)
 • Ліна Костенко написала вірш «Маркова скрипка», де основним героєм виступає Марко Пекельний (збірка «Неповторність», 1980, видавництво «Молодь»).[4]
 • Іван Малкович — вірш «Марко Пекельний» (збірка «Ключ», 1988, видавництво «Молодь»)
 • На основі поезій Василя Стуса Львівський театр ім. Леся Курбаса поставив драму «Марко Проклятий або Східна леґенда» (прем'єра 20 квітня 2001).

Див також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Марко Проклятий — Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 354
 2. Олекса Стороженко. «Марко Проклятий». Одеса: Типографія Л. Нітче. 1897. 170 стор.
 3. Українська література XVIII ст. Поетичні твори, драматичні твори, прозові твори. — Київ: «Наукова думка», 1983. — 696 с.
 4. Ліна Костенко: біобібліографічний покажчик // упоряд.: Г. В. Волянська, Л. А. Кухар ; авт. нарису В. Є. Панченко ; наук. ред. В. О. Кононенко ; М-во культури України, Нац. парлам. б-ка України. — К., 2015. — 288 с]

Посилання[ред. | ред. код]