Відмінності між версіями «Маршал Франції»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Рядок 85: Рядок 85:
 
Всього з [[1185]] до сьогоденності маршалами Франції стали '''''338''''' чоловік (з них до [[Велика французька революція|революції у Франції]] це звання було присвоєне '''''256''''' разів).
 
Всього з [[1185]] до сьогоденності маршалами Франції стали '''''338''''' чоловік (з них до [[Велика французька революція|революції у Франції]] це звання було присвоєне '''''256''''' разів).
   
До того ж, існувало особливе звання [[Головний Маршал Франції|Головного Маршала Франції]] або ''Генерального Маршала'' ({{lang-fr|général-maréchal}}), що присвоювалося одночасно лише одному особливо видатному маршалові. Умовно це звання можливо порівняти із званням [[генералісимус]]а, оскільки було вищим [[військове звання|військовим званням]] у Франції, що існувало на той час. За всю історію Франції це звання присуджувалося всього 6 разів. Його мали при старому режимі три полководці: [[Анрі де Ла Тур д'Овернь Тюренн|Анри де Тюренн]], [[Клод Луї Гектор де Віллар|Клод де Віллар]] та [[Моріц Саксонський|де Сакс (Моріц Саксонський)]] (за часів [[Липнева революція|Липневої монархії]] його присвоїли також наполеонівському маршалові [[Жан де Дью Сульт|Сульту]]). Він був останнім, хто носив звання Головного маршала Франції.
+
До того ж, існувало особливе звання [[Головний Маршал Франції|Головного Маршала Франції]] або ''Генерального Маршала'' ({{lang-fr|général-maréchal}}), що присвоювалося одночасно лише одному особливо видатному маршалові. Умовно це звання можливо порівняти із званням [[генералісимус]]а, оскільки було вищим [[військове звання|військовим званням]] у Франції, що існувало на той час. За всю історію Франції це звання присуджувалося всього 6 разів. Його мали при старому режимі три полководці: [[Анрі де Тюренн]], [[Клод Луї Гектор де Віллар|Клод де Віллар]] та [[Моріц Саксонський|де Сакс (Моріц Саксонський)]] (за часів [[Липнева революція|Липневої монархії]] його присвоїли також наполеонівському маршалові [[Жан де Дью Сульт|Сульту]]). Він був останнім, хто носив звання Головного маршала Франції.
   
 
== Список маршалів Франції ==
 
== Список маршалів Франції ==

Версія за 18:07, 21 жовтня 2018

Сучасній Маршальський жезл
Імперський герб маршала Першої Французької імперії принца Юзефа Понятовського з інсігніями орденів Légion d'honneur, Білого Орла та Virtuti Militari
Сучасний знак розрізнення Маршала Франції

Маршал Франції (фр. Maréchal de France від нім. mareschale) — найвищий військовий чин у сучасній Франції, а також найвище військове звання в Середньовічній, Дореволюційній, Імперській та Республіканській Франції з кінця XII століття до середини XX століття. Найстаріший з маршальських чинів в Європі.

Чин та звання Маршала Франції присвоювалося найбільш заслуженим генералам за виключні досягнення. Маршал входив до складу Вищих чинів Корони Франції за часів Дореволюційної Франції та повернення Бурбонів на престол, а також одним з Вищих чинів Французької імперії за часів правління Наполеона (за тих часів титул мав назву Маршал Імперії, а не Маршал Франції).

Титул Маршала Франції передбачає знак розрізнення з 7-ма зірками. Маршал Франції також нагороджується Маршальським жезлом, довгастим циліндром оздобленим оксамитом блакитного кольору зображеннями 7 зірок. У минулому жезл прикрашали орнаментом з геральдичних лілій (фльор-де-лі, герб Валуа) за часів монархії Бурбонів та імперськими орлами за правління Наполеона І. На на кінцях жезлу вигравіювали золоту печатку з латинським написом: лат. Terror belli, decus pacis (Лютий у війні, з пошаною в мирі). Маршальський жезл ламався в разі здачі в полон маршала або в день смерті короля.

Шість Маршалів в історії Франції отримали звання, що перевершує звання Маршала Франції — Головного Маршала Франції: Шарль де Бірон, Франсуа де Бонн Ледіг'єр, Анрі де Тюренн, Клод де Віллар, Моріц Саксонський та Жан де Дью Сульт.

Зміст

Історія титулу «Маршал Франції»

Маршал Франції не є військовим званням, проте присвоювався лише найвищим чинам генералітету Франції за перемоги на полі битви.

Титул маршал (фр. maréchal) має своє походження від сучасного слова mareschale, що має німецькі коріння (нім. mareschale)[1], той, що служить з конями (mare та merrie слова у сучасних англійській та нідерландській мовах, що позначають кобилу відповідно). У франкських племенах маршали служили на стайнях і підпорядковувалися конюхові.

У пізніші століття значення маршалів виросло: з'явилися імперські маршали, що стежили за станом імператорських коней. У 1060 році французький король Генріх I заснував звання коннетабля, або головного конюха. Його помічниками були маршали.

Потім, щоб відрізнити королівських маршалів від маршалів васалів, в 1185 році була введена посада маршала Франції.

З 1191 року коннетабль призначається на посаду головнокомандувача французької армії. Відповідно, і роль його маршалів підвищилася — їм стали доручати в командування окремі частини армії. За часів короля Філіппа II Августа титул маршала Франції тимчасово носив головнокомандувач королівськими військами. Першим маршалом Франції став Альберік Клеман у 1185 році.

За Людовіка IX було двоє, а пізніше троє, четверо і більш маршалів Франції.

У 1627 році після смерті коннетабля Франції герцога де Ледіг'єра Людовик XIII скасував це звання. Маршал стає вищим військовим званням. І з цієї миті бойовими операціями починають керувати маршали. Серед них — прославлені Тюренн, Віллар, Вобан, Моріц Саксонський і герцог Бервік.

В епоху правління Генріха III Генеральні штати обмежили кількість маршалів в чотири; це число було перевершене вже Генріхом IV, ще більш — його наступниками, так що в 1703 було не менше двадцяти маршалів, вважаючи і морських.

Під час Великої французької революції 20 червня 1790 чин «маршал Франції» було скасоване; ця відміна була підтверджена Конвентом в 1793 році.

18 травня 1804 року Французька Республіка згідно з новою Конституцією, обнародуваною Сенатом, припинила своє існування. Наполеон I був проголошений імператором французів. А Франція стала іменуватися Французькою імперією. Стаття 48-а 6-ої глави тієї ж Конституції відроджувала титул маршала Імперії (фр. Maréchal d'Empire).

Звання маршала займало 5-е місце в ієрархії Французької імперії (після імператора і імператриці, членів Імператорського роду, Великих Сановників імперії (Архиказначея, Архиканцлера, Електора тощо) і міністрів). Звання маршала свідчило про високу довіру до особи, що отримала його, з боку імператора. Маршали призначалися на відповідальні цивільні пости, отримували в управління міста, провінції і цілі країни, брали участь у важливих дипломатичних місіях.

Відповідно до Конституції, маршалів призначав особисто імператор з числа найгідніших генералів. Всього Конституція дозволяла мати не більше 16 маршалів. Імператорським декретом від 19 травня 1804 року в сан маршалів були введені наступні генерали (у тому порядку, в якому вони вказані в списку):

Всього 14 чоловік.

Крім цього, за заслуги перед Францією 4 відомих генерала республіканської армії отримали звання Почесного маршала Франції:

Ці немолоді полководці нагороджувалися за минулі заслуги — вважалося, що до строю вони вже не повернуться.

У подальші роки Першої імперії звання маршала отримали ще 8 чоловік:

Всього за часів Першої імперії Франція отримала 26 маршалів Франції.

Наполеонівські маршали — одна з найславніших плеяд полководців в світовій історії.

При Реставрації були відновлені звання маршал Франції і маршал табору/генерал-майор (фр. Maréchal de camp), а за часів липневої монархії, законом від 4 серпня 1839, чисельність маршалів Франції в мирний час повинне було дорівнювати шести, для воєнного часу — 12. Наполеон III відновив становище справ, що існувало при Наполеоні I, проте не став відновлювати назву «Маршал Імперії»: при нім маршали Франції стали членами Сенату.

У 18701914 звання маршала в республіканській Франції не присвоювалося, оскільки воно асоціювалося з імперією Наполеона III, одіозною для Третьої республіки. Воно було відновлене лише з початком Першої світової війни.

На відміну від чинів (і маршальських звань в більшості країн світу), він може присвоюватися посмертно (з чотирьох Маршалів Франції, яким це звання було привласнене після Другої світової війни, лише Альфонс Жуен отримав його за життя).

Всього з 1185 до сьогоденності маршалами Франції стали 338 чоловік (з них до революції у Франції це звання було присвоєне 256 разів).

До того ж, існувало особливе звання Головного Маршала Франції або Генерального Маршала (фр. général-maréchal), що присвоювалося одночасно лише одному особливо видатному маршалові. Умовно це звання можливо порівняти із званням генералісимуса, оскільки було вищим військовим званням у Франції, що існувало на той час. За всю історію Франції це звання присуджувалося всього 6 разів. Його мали при старому режимі три полководці: Анрі де Тюренн, Клод де Віллар та де Сакс (Моріц Саксонський) (за часів Липневої монархії його присвоїли також наполеонівському маршалові Сульту). Він був останнім, хто носив звання Головного маршала Франції.

Список маршалів Франції

Blason France moderne.svg Маршали Капетингів

Філіп II Август (11801223)

Людовик IX Святий (12261270)

Філіп III Сміливий (12701285)

Філіп IV Красивий (12851314)

Людовик X Сварливий (13141316)

Філіпп V Довгий (13161322)

Карл IV Красивий (13221328)

Arms of the Kingdom of France (Ancien).svg Маршали Валуа

Філіп VI Щасливий (13281350)

Іоанн II Добрий (13501364)

Карл V Мудрий (13641380)

Карл VI Божевільний (13801422)

Карл VII Звитяжний (14221461)

Людовик XI Розсудливий (14611483)

Карл VIII Люб'язний (14831498)

Arms of the Kingdom of France (Moderne).svg Маршали Валуа-Орлеанські

Людовик XII Справедливий (14981515)

Arms of the Kingdom of France (Moderne).svg Маршали Валуа-Ангулемські

Франциск I (15151547)

Генріх II Валуа (15471559)

Франциск II Валуа (15591560)

Карл IX Валуа (15601574)

Генріх III Валуа (15741589)

Blason comte fr Clermont (Bourbon).svg Маршали Бурбонів

Генріх IV Бурбон (15891610)

Людовик XIII Справедливий (16101643)

Людовик XIV Сонце (16431715)

Людовик XV Улюблений (17151774)

Людовик XVI Бурбон (17741791)

Imperial Coat of Arms of France (1804-1815).svg Маршали Наполеона

Наполеон I Бонапарт (18041814)

Coat of Arms of the Bourbon Restoration (1815-30).svg Маршали періоду Реставрації

Людовик XVIII Бурбон (18141824)

Карл X Бурбон (18241830)

Coat of Arms of the July Monarchy (1831-48).svg Маршали періоду Липневої монархії

Луї-Філіпп I (18311848)

Grand sceau de la République Française image001.gif Маршали періоду Другої французької республіки

Луї Наполеон Бонапарт (18481852)

Coat of Arms Second French Empire (1852–1870).svg Маршали періоду Другої імперії

Наполеон III Бонапарт (18521870)

22пкс Маршали періоду Третьої французької республіки

Раймон Пуанкаре (19131920)

Александр Мільєран (19201924)

Armoiries république française.svg Маршали періоду Четвертої французької республіки

Венсан Оріоль (19471954)

Armoiries république française.svg Маршали періоду П'ятої французької республіки

Франсуа Міттеран (19811995)

Див. також

Джерела

Посилання

Примітки

  1. від староверхньонімецької «marascaih» і означає «конюх» («marah» — кінь, «scalc» — слуга)
  2. Louis Moréri et Jean Le Clerc, Le grand dictionnaire historique sur le mélange curieux de l'histoire sacrée et profane, vol. 3, Halma, 1692, 6e éd. [lire en ligne [archive] ]