Масловський Опанас Федорович: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
Немає опису редагування
Немає опису редагування
 
(Не показано 10 проміжних версій цього користувача)
Рядок 8: Рядок 8:
| ім'я_при_народженні =
| ім'я_при_народженні =
| дата_народження = 1740
| дата_народження = 1740
| місце_народження = с.Підлісне
| місце_народження = с. Церковище Київського полку [[Гетьманщина|ВЗГ]]
| дата_смерті = 25.4.1804
| дата_смерті = 25.4.1804
| місце_смерті = [[Київ]]
| місце_смерті = [[Київ]]
Рядок 28: Рядок 28:
}}
}}
{{Однофамільці|Масловський}}
{{Однофамільці|Масловський}}
'''Опанас Масловський''' (*[[1740]], [[Підлісне (Козелецький район)|Церковище]] [[Київський полк|Київського полку]] [[Гетьманщина|Війська Запорозького Городового]] —†[[25 квітня]] [[1804]], [[Київ]]) — український шляхтич, доктор медицини, організатор медичної справи на [[Гетьманщина|Гетьманщині]] та в Російській імперії. Укладач популярного підручника з медицини для широкого користування та перший викладач Медичної кляси Києво-Могилянської академії. Організатор першої в Україні психо-неврологічної лікарні (Кирилівської) та первинної медичної освіти у духовних семінаріях. Автор оригінальних і перекладних праць з хірургії, ботаніки, лікувальної дієти, офтальмології, акушерства та інфекційних хвороб. Писав латинською, німецькою та російською мовою.
'''Масловський Опанас Федорович''' (*[[1740]] —†[[25 квітня]] [[1804]]) — доктор медицини, надвірний радник, організатор медичної справи в [[Україна|Україні]].


== Життєпис ==
== Життєпис ==
Народився у 1740 році у с. [[Підлісне (Козелецький район)|Підлісне]] сучасного Козелецького району Чернігівської області. Народився у бідній козацькій сім'ї. У 1769 році закінчив клас риторики Києво-Могилянської академії і під час набору учнів для вивчення медицини виявив бажання вивчати лікарську науку. Після складання іспиту з латинської мови у квітні 1770 року зарахований до Московської госпітальної школи, початок навчання в якій для нього збігся з епідемією чуми в Москві (1770—1772). На боротьбу з хворобою були мобілізовані всі медики міста. Масловський спочатку працював у госпіталі на Віденських горах, на карантинній заставі, а потім у лікарні для хворих на чуму під керівництвом Д. Самойловича. Сам переніс чуму. У 1772 році у званні підлікаря служив в армії на Дніпровській лінії, де знову брав участь у боротьбі з чумою.


Народився у 1740 році у с. [[Підлісне (Козелецький район)|Церковище]] Київського полку (сучасної Чернігівської області). Народився у сім'ї станових козаків-шляхтичів.
Склавши у 1774 році лікарський іспит, продовжував служити в армії, з 1781 року — у Києві. За успішну лікарську діяльність, за ліквідацію цинги в гарнізонах Дніпровської лінії, а також за переклад російською мовою підручника з хірургії у 1784 році дістав звання штаб-лікаря. У грудні цього ж року Санкт-Петербурзькою державною медичною колегією Масловського призначено на посаду губернського лікаря в Київ, з яким пов'язаний майже 20-літній період його діяльності. У київський період діяльності Масловський став одним із найкращих організаторів медичної справи в Україні у XVIII ст.


1769 закінчив клас риторики Києво-Могилянської академії і під час набору учнів для вивчення медицини виявив бажання вивчати лікарську науку. Після складання іспиту з латинської мови у квітні 1770 року зарахований до Московської госпітальної школи, початок навчання в якій для нього збігся з епідемією чуми в Москві (1770—1772). На боротьбу з хворобою були мобілізовані всі медики міста. Масловський спочатку працював у госпіталі на Віденських горах, на карантинній заставі, а потім у лікарні для хворих на чуму під керівництвом Д. Самойловича. Сам переніс чуму. У 1772 році у званні підлікаря служив в армії на Дніпровській лінії, де знову брав участь у боротьбі з чумою.
Він — ініціатор створення в Києві цивільних лікарень, зокрема першої в Україні психіатричної — Кирилівської у 1789 році та дитячої інфекційної у приватному будинку Башилова на Печерську у 1787 році. Остання, яку сам очолив, стала першим віспяним госпіталем в Україні. Після реформи в управлінні медичною справою і створення у 1797 р. в губернських центрах лікарських управ обійняв посаду акушера Київської губернської лікарняної управи. Наприкінці 1798 року Опанаса Масловського призначено інспектором (керівником) Орловської лікарської управи, а у 1801 році він повернувся до Києва і очолив губернську лікарську управу. Масловський став першим в Україні практичним лікарем, що, не навчаючись в зарубіжному університеті, захистив у Росії докторську дисертацію. Стає у 1802 році першим у Російській імперії практикуючим лікарем, призначений почесним членом Санкт-Петербурзької державної медичної колегії.


Склавши у 1774 році лікарський іспит, продовжував служити в армії, з 1781 року — у Києві, на Гетьманщині. За успішну лікарську діяльність, за ліквідацію цинги в гарнізонах Дніпровської лінії, а також за переклад російською мовою підручника з хірургії 1784 дістав звання штаб-лікаря. У грудні цього ж року Санкт-Петербурзькою державною медичною колегією Масловського призначено на посаду губернського лікаря в Київ, з яким пов'язаний майже 20-літній період його діяльності. У київський період діяльності Масловський став одним із найкращих організаторів медичної справи в Україні у XVIII ст.
Опанас Масловський з 1802 до 1804 року був викладачем і першим у Києві професором медицини у створеному з його ініціативи «медичному класі» Києво-Могилянської академії. За свідченням, поданим митрополиту Київському і Галицькому С.Александровському префектом Києво-Могилянської академії й учителем філософії І. Логановським, викладання медицини учням проводилось «… с хорошим поясненіем, с надлежащим прилежаніем и с пользой для учащихся». Масловський — автор оригінальних і перекладних праць з хірургії, ботаніки, офтальмології, акушерства та інфекційних хвороб.

Він — ініціатор створення в Києві цивільних лікарень, зокрема першої в Україні психіатричної — Кирилівської у 1789 році та дитячої інфекційної у приватному будинку Башилова на Печерську у 1787 році. Остання, яку сам очолив, стала першим віспяним шпиталем в Україні. Після реформи в управлінні медичною справою і створення у 1797 р. в губернських центрах лікарських управ обійняв посаду акушера Київської губернської лікарняної управи.

Наприкінці 1798 року Опанаса Масловського призначено інспектором (керівником) Орловської лікарської управи, де він уклав перший на Московщині губернський медично-санітарний опис, 1801 він повернувся до України і очолив новостворену [[Київська губернія|Київську губернську]] лікарську управу. Масловський став першим в Україні практичним лікарем, що, не навчаючись в університеті Німеччини, захистив у Російській імперії докторську дисертацію. Стає 1802 першим у Російській імперії практикуючим лікарем, призначений почесним членом Санкт-Петербурзької державної медичної колегії.

Опанас Масловський з 1802 до 1804 року був викладачем і першим у Києві професором медицини у створеному з його ініціативи «медичному класі» Києво-Могилянської академії. За свідченням, поданим митрополиту Київському і Галицькому [[Серапіон (Александровський)|Серапіону]] префектом Києво-Могилянської академії й учителем філософії І. Логановським, викладання медицини учням проводилось «… с хорошим поясненіем, с надлежащим прилежаніем и с пользой для учащихся».

Масловський — автор оригінальних і перекладних праць з хірургії, ботаніки, офтальмології, акушерства та інфекційних хвороб.

== Твори ==

* «Систематичний опис рослин», 1798 (латинською мовою)
* «Про випадіння матки після пологів», 1798 (німецькою мовою)
* «Наставленіе, какъ пользовать домашними самыми дешевыми лекарствами больныхъ, страждающих ломотою в рукахъ или въ ногахъ с опухолью или безъ опухоли...», 1808 (російською мовою)


== Джерела ==
== Джерела ==
* Василь Плющ. Нариси з історії української медичної науки та освіти. — Мюнхен: Українська Вільна Академія Наук в Німеччині, 1970. — С. 42—44.
* Києво-Могилянська академія в іменах, XVII—XVIII ст.: Енцикл. вид. / Упоряд. З. Ш. Хижняк; За ред. В. С. Брюховецького. — К.: Вид. дім «КМ Академія», 2001. — С. 356.
* Києво-Могилянська академія в іменах, XVII—XVIII ст.: Енцикл. вид. / Упоряд. З. Ш. Хижняк; За ред. В. С. Брюховецького. — К.: Вид. дім «КМ Академія», 2001. — С. 356.


[[Категорія:Випускники Києво-Могилянської академії]]
[[Категорія:Випускники Києво-Могилянської академії]]
[[Категорія:Українські медики]]
[[Категорія:Українські медики]]
[[Категорія:Уродженці Козелецького району]]
[[Категорія:Уродженці Київського полку]]
[[Категорія:Українські акушери]]
[[Категорія:Українські хірурги]]
[[Категорія:Українські офтальмологи]]
[[Категорія:Українські педагоги]]
[[Категорія:Українські дієтологи]]
[[Категорія:Українські інфекціоністи]]
[[Категорія:Українські ботаніки]]
[[Категорія:Професори]]
[[Категорія:Доктори медичних наук]]
[[Категорія:Українські перекладачі]]
[[Категорія:Українські психіатри]]
[[Категорія:Викладачі Києво-Могилянської академії]]
[[Категорія:Померли в Києві]]
[[Категорія:Автори підручників]]
[[Категорія:Перекладачі з німецької]]

Поточна версія на 20:32, 21 січня 2022

Опанас Масловський
Народився 1740(1740)
с. Церковище Київського полку ВЗГ
Помер 25 квітня 1804(1804-04-25)
Київ
Діяльність медик
Alma mater Києво-Могилянська академія (1659—1817)

Опанас Масловський (*1740, Церковище Київського полку Війська Запорозького Городового —†25 квітня 1804, Київ) — український шляхтич, доктор медицини, організатор медичної справи на Гетьманщині та в Російській імперії. Укладач популярного підручника з медицини для широкого користування та перший викладач Медичної кляси Києво-Могилянської академії. Організатор першої в Україні психо-неврологічної лікарні (Кирилівської) та первинної медичної освіти у духовних семінаріях. Автор оригінальних і перекладних праць з хірургії, ботаніки, лікувальної дієти, офтальмології, акушерства та інфекційних хвороб. Писав латинською, німецькою та російською мовою.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у 1740 році у с. Церковище Київського полку (сучасної Чернігівської області). Народився у сім'ї станових козаків-шляхтичів.

1769 закінчив клас риторики Києво-Могилянської академії і під час набору учнів для вивчення медицини виявив бажання вивчати лікарську науку. Після складання іспиту з латинської мови у квітні 1770 року зарахований до Московської госпітальної школи, початок навчання в якій для нього збігся з епідемією чуми в Москві (1770—1772). На боротьбу з хворобою були мобілізовані всі медики міста. Масловський спочатку працював у госпіталі на Віденських горах, на карантинній заставі, а потім у лікарні для хворих на чуму під керівництвом Д. Самойловича. Сам переніс чуму. У 1772 році у званні підлікаря служив в армії на Дніпровській лінії, де знову брав участь у боротьбі з чумою.

Склавши у 1774 році лікарський іспит, продовжував служити в армії, з 1781 року — у Києві, на Гетьманщині. За успішну лікарську діяльність, за ліквідацію цинги в гарнізонах Дніпровської лінії, а також за переклад російською мовою підручника з хірургії 1784 дістав звання штаб-лікаря. У грудні цього ж року Санкт-Петербурзькою державною медичною колегією Масловського призначено на посаду губернського лікаря в Київ, з яким пов'язаний майже 20-літній період його діяльності. У київський період діяльності Масловський став одним із найкращих організаторів медичної справи в Україні у XVIII ст.

Він — ініціатор створення в Києві цивільних лікарень, зокрема першої в Україні психіатричної — Кирилівської у 1789 році та дитячої інфекційної у приватному будинку Башилова на Печерську у 1787 році. Остання, яку сам очолив, стала першим віспяним шпиталем в Україні. Після реформи в управлінні медичною справою і створення у 1797 р. в губернських центрах лікарських управ обійняв посаду акушера Київської губернської лікарняної управи.

Наприкінці 1798 року Опанаса Масловського призначено інспектором (керівником) Орловської лікарської управи, де він уклав перший на Московщині губернський медично-санітарний опис, 1801 він повернувся до України і очолив новостворену Київську губернську лікарську управу. Масловський став першим в Україні практичним лікарем, що, не навчаючись в університеті Німеччини, захистив у Російській імперії докторську дисертацію. Стає 1802 першим у Російській імперії практикуючим лікарем, призначений почесним членом Санкт-Петербурзької державної медичної колегії.

Опанас Масловський з 1802 до 1804 року був викладачем і першим у Києві професором медицини у створеному з його ініціативи «медичному класі» Києво-Могилянської академії. За свідченням, поданим митрополиту Київському і Галицькому Серапіону префектом Києво-Могилянської академії й учителем філософії І. Логановським, викладання медицини учням проводилось «… с хорошим поясненіем, с надлежащим прилежаніем и с пользой для учащихся».

Масловський — автор оригінальних і перекладних праць з хірургії, ботаніки, офтальмології, акушерства та інфекційних хвороб.

Твори[ред. | ред. код]

  • «Систематичний опис рослин», 1798 (латинською мовою)
  • «Про випадіння матки після пологів», 1798 (німецькою мовою)
  • «Наставленіе, какъ пользовать домашними самыми дешевыми лекарствами больныхъ, страждающих ломотою в рукахъ или въ ногахъ с опухолью или безъ опухоли...», 1808 (російською мовою)

Джерела[ред. | ред. код]

  • Василь Плющ. Нариси з історії української медичної науки та освіти. — Мюнхен: Українська Вільна Академія Наук в Німеччині, 1970. — С. 42—44.
  • Києво-Могилянська академія в іменах, XVII—XVIII ст.: Енцикл. вид. / Упоряд. З. Ш. Хижняк; За ред. В. С. Брюховецького. — К.: Вид. дім «КМ Академія», 2001. — С. 356.