Матіас Стомер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Матіас Стомер, Стом
англ. Matthias Stomer, Stom
Matthias Stom - The Evangelists St Mark and St Luke - WGA21808.jpg
Худ. Матіас Стомер. «Євангелісти Марк і Лука», 1635 р.
Народження 1600 (можливо)
Амерсфорт, Фландрія
Смерть 1672 (можливо)
  Сицилія
Національність фламандець
Громадянство Statenvlag.svg Нідерланди
Жанр біблійні, жанрові і історичні композиції
Навчання в місті Утрехт і стажування в Римі
Діяльність художник
Напрямок бароко і караваджизм
Роки творчості близько 1620 — після 1671 р.
Покровитель герцог Мессіни, Антоніо Руффо
Твори St John the Baptist[d], Ecce Homo[d] і Adoration of the Magi[d]

Матіас Стомер у Вікісховищі?

Матіас Стомер (англ. Matthias Stomer, Stom * близько 1600, Амерсфорт — 1672, Сицилія) — голландський художник, один з найкращих майстрів нічних сцен в живопису 17 ст. в Західній Європі.

Маловідома біографія[ред. | ред. код]

Матіас Стомер за походженням, з Фландрії. Перебрався до Утрехту (Голландія), багато працював в Італії, де й помер. Уважається художником Голландії.

Утрехт[ред. | ред. код]

Матіас Стомер. Юнак читає біля свічки

Стомер походить з Фландрії, де домінує католицизм. В Італії його навіть називали Маттео Фламандець. Щось примусило його залишити батьківщину, де панували іспанці, де лютувала інквізиція, аби придушити національно-визвольний рух фламандців.

Стомер перебрався в Голландію, де набув сили протестантизм. Але домівкою обирає Утрехт, місто, що залишилося в лоні католицизму. Невеличкий Утрехт мав і свою гільдію художників. Утрехт дав найвідоміших послідовників італійця Караваджо. Послідовником Караваджо став і Стомер, виробивши, однак, власну художню манеру.

Італійський період[ред. | ред. код]

Італія, її художні скарби — мета кожного художника. Та й де у світі ще є країна, де синє небо, де бідні заробляють співом, здається — всі радіють життю та полюбляють художників. А безліч картин. фресок в церквах і скульптур ! Свій італійський період мали різні художники (Брейгель Старий з Нідерландів, Рубенс і Ван Дейк з Фландрії, Симон Вуе з Франції. Іспанець Веласкес мав навіть два італійських періоди.) Легше перелічити тих, хто в Італії не був — і серед них Рембрандт.

Свій італійський період мав і Стомер. Серед римських учнів утрехтського живописця Хонтхорста є й Матіас Стомер. Отже, він жив в Римі. Перше свідоцтво про Стомера датоване 1630 роком, де сповіщають, що тридцятилітній художник мешкав у Римі в приході Сан-Ніколо в Arcione. Згідно цього свідоцтва художник народився або 1600, або близько цього року[1].

Стомер і Рембрандт[ред. | ред. код]

Ні, Стомер не був учнем Рембрандта. Але слава Рембрандта докотилася і до Утрехта, дехто бачів його твори, майже всі знали його офорти.

Невідомо, чи зустрічалися Стомер і Рембрандт. Але виникненню одного шедевра Рембрандта дуже допоміг саме Стомер. Уже перебуваючи в Італії, він розповів про талановитого співвітчизника. Сказано-зроблено. Один з сицилійських багатіїв, Антоніо Руффо, передав Рембрандту замовлення — написати філософа[2]. Що і як-на вибір майстра. Так Рембрандт, що не приїздив до Італії, виконав замовлення з Італії. А у світі стало одним шедевром більше — це «Арістотель біля погруддя Гомера»(нині в США, Метрополітен-музей).В 1960 році спадкоємці сеньйора Руффо продали картину в американський музей за 2 з половиною мільйона долярів. Також відомо, що Антоніо Руффо придбав також у Стомера для власної галереї три картини[3].

Як і рембрандтові твори, твори Стомера теж розійшлися по всьому світу. Бо обидва не писали легковажних картин. Тільки зрозуміли це пізно.

Теми Стомера[ред. | ред. код]

Матіас Стомер. Муций Сцевола…, 1640-і рр.

Завжди цікаво, які теми для розробки та інтерпретації бере митець. Це і показник майстерності, і показник ерудиції. Досить багато нових тем у творах іспанця Хосе де Рібера з'явилося після переїзду до Італії. Його картини на міфологічні теми увійдуть у скарбницю мистецтв.

Головні теми Стомера: релігійні образи, побутові картини, картини на теми давньоримської історії. Здається, він не писав тільки портретів, чи їх ще належить віднайти.

Декілька разів Стомер повертався до теми «Муций Сцевола». Коли полководець Порсена блокував місто Рим, його спробував убити юнак Сцевола. Того схопили та привели на допит. Сцевола поклав власну руку на вогонь, аби довести Порсені, що захисники міста битимуться з ним до смерті або до перемоги. Порсена був вражений мужністю римлян, злякався і зняв облогу Риму.

Головні твори Стомера[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Матіас Стомер. «Смерть св. Стефана через побиття камінням», перша половина 17 ст.
Матіас Стомер, «Мадонна зі сцени Благовіщення». Житомир.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dutch painting in a new light: Hendrick Terbrugghen and his contemporaries. London: Trafalgar Galleries, 1988
  • Гос. Эрмитаж. «Западноевропейская живопись», каталог 1. Л., " Аврора ",1976.
  • Кузнецов Ю. И."Голландская живопись 17-18 вв. в Эрмитаже", Л."Аврора", 1979 .

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]