Маяк (сімейство ракет-носіїв)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Маяк — сімейство ракет космічного призначення легкого класу, що нині розробляється в КБ "Південне" (Україна Дніпропетровськ). У цей час сімейство ракет космічного призначення знаходиться на етапі концептуального опрацювання.

Швидше за все, жоден з розроблених транспортних ракетоносіїв не буде мати попит в Україні. Проте як платформа для збору складних систем на геостаціонарній орбіті, система може мати попит на міжнародній арені.

КБ Південне спочатку представило свої пропозиції щодо сімейства легких ракет-носіїв Маяк в середині 2000-х. У червні 2005 року масштабні моделі з трьох версій ракет Маяк, поіменовані як Маяк-12, Маяк-22 і Маяк-23, були представлені на Паризькому авіасалоні в Ле-Бурже. Пізніше відбулася зміна концепції.

Опис

Спочатку не планувалося використання уніфікованих блоків у сімействі, однак в 2009-10 рр. перейшли до концепції, подібної до системи EELV, «Ангара» та ін. Ракети-носії розробляються на основі та в прив'язці до технологій, що освоєні при виготовленні ступенів ракет і ракет-носіїв попередніх розробок КБ "Південне".

Перші ступені кожної серії носіїв використовують елементи перших ступенів серійних ракет-носіїв типу «Зеніт-2», «Циклон-4», Антарес та ін.

Базова концепція щодо маршових двигунів ступенів передбачає використання для всіх варіантів РКП всього трьох типів:

  • двигун РД-801 з рівнем тяги у вауумі 142,2 тс — для других ступенів. Двигун розробляється в КБ "Південне" на основі досвіду створення власних РРД і супроводу в розробці і виробництві багатьох зразків двигунів на ВО «Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова», які були спроектовані іншими організаціями;
  • двигун однокамерний РД-810 з рівнем тяги 194,2 на рівні землі та 211,3 у вакуумі.
  • модифікації двигуна РД-8 з другого ступеня РКП «Зеніт-2», доопрацьованого для нових умов застосування (щільніше компонування ДУ, багаторазове включення в умовах невагомості тощо).

В якості компонентів палива маршових двигунів ступенів використовується екологічно безпечні паливні компоненти: рідкий кисень + гас.

З урахуванням того, що проект орієнтований на запуски зі стартових майданчиків, що розміщуються на закордонних космодромах, планується застосування в якості пального широко використовуваних у всьому світі авіаційних марок гасу.

Сімейство носіїв, після повного запуску у виробництво, дозволить виводити на орбіти вантажі масою від 8 до 70 тон.

Перспективне сімейство

Сімейство, їх облік та характеристики змінюються з плином ідей, часу та кон'юнктури ринку засобів виведення вантажів на орбіту. Точна нумерація носіїв сімейства наразі невідома. Залежно від належності до класу вантажопідйомності, може бути:

  • Маяк–L LV – КН = 8.4 т.
  • Маяк-М LV – КН = 14.5 т.
  • Маяк-Н LV – КН = 21 т.
  • Маяк-SН LV – КН = 42.4 т.

Найважча модифікація Маяк-SН LV передбачає створення надважкого носія шляхом використання бічних прискорювачів на основі розробок по носіям «Зеніт-2», Антарес та Циклон-4. Версія РКП Маяк-33-4Т зможе вивести на орбіту приблизно 70 т. на LEO.

Реалізація проекту

В рамках створення носіїв Антарес, Циклон-4, а також модернізації носія Зеніт-2 було відпрацьовано ряд технологій, які передбачається використовуватися в нових носіях сімейства.

РКК Енергія виступила з пропозицією спільного створення ракети космічного призначення «Співдружність», яка в значній мірі може опиратися на надважку версію РКП Маяк-33-4Т.

Джерела