Відмінності між версіями «Мебендазол»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(Виправлено джерел: 0; позначено як недійсні: 1. #IABot (v2.0beta15))
 
(Не показана 1 проміжна версія ще одного користувача)
Рядок 37: Рядок 37:
   
 
== Форми випуску ==
 
== Форми випуску ==
Мебендазол випускається у вигляді таблеток по 0,1 г та 2% суспензії для перорального застосування.<ref>{{cite web|url=http://mashkovsky.ru/tiki-index.php?page=%D0%9C%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%BB"| title="Мебендазол в Справочнике Машковского"}} {{ref-ru}}</ref>
+
Мебендазол випускається у вигляді таблеток по 0,1 г та 2% суспензії для перорального застосування.<ref>{{cite web|url=http://mashkovsky.ru/tiki-index.php?page=Мебендазол"|title="Мебендазол в Справочнике Машковского"}}{{Недоступне посилання|date=липень 2019 |bot=InternetArchiveBot }} {{ref-ru}}</ref>
   
 
== Застосування у ветеринарії ==
 
== Застосування у ветеринарії ==

Поточна версія на 07:38, 13 липня 2019

Mebendazol.svg
Мебендазол
Систематизована назва за IUPAC
methyl (5-benzoyl-1H-benzimidazol-2-yl)carbamate
Класифікація
ATC-код P02CA01
PubChem 4030
Хімічна структура
Формула C16H13N3O3 
Мол. маса 295,293 г/моль
Фармакокінетика
Біодоступність 5-10%
Метаболізм Печінка
Період напіввиведення 2,5-5,5 год.
Екскреція фекалії(90%)
Реєстрація лікарського засобу в Україні
Назва, фірма-виробник, країна, номер реєстрації, дата ВЕРМОКС®,
«Гедеон Ріхтер Румунія А.Т.»,Румунія
UA/7363/01/01
14.12.2012-14/12/2017


Мебендазо́л — синтетичний протигельмінтний препарат, що є похідним бензімідазолу, для прийому всередину. Мебендазол розроблений бельгійською компанією «Janssen Pharmaceutica», та застосовується у клінічній практиці з 1971 року[1] під торговою маркою «Вермокс».[2]

Фармакологічні властивості[ред. | ред. код]

Мебендазол — синтетичний протигельмінтний препарат, що є похідним бензімідазолу, широкого спектру дії. Антигельмінтна дія препарату зумовлена пригніченням полімеризації тубуліну, порушує активність цитоплазматичної системи клітин травної системи гельмінтів та пригнічує метаболізм глюкози, що приводить до загибелі паразитів. До мебендазолу чутливі аскариди, гострики, Trichocephalus trichiurus, трихінела, Ancylostoma duodenale, Necator americanus, Strongyloides stercoralis, ціп'як свинячий, ехінокок, Echinococcus multilocularis, Capillaria philippinensis, Gnathostoma spinigerum, Toxocara spp.

Фармакокінетика[ред. | ред. код]

Мебендазол погано всмоктується при прийомі всередину, біодоступність складає при прийомі на голодний шлунок — близько 5—10%, при прийомі з їжею біодоступність зростає. Максимальна концентрація в крові досягається на протязі 2-5 годин. Високі концентрації препарату створюються в жировій тканині, печінці, личинках гельмінтів. Препарат погано проникає через гематоенцефалічний бар'єр. Мебендазол проникає через плацентарний бар'єр та виділяється в грудне молоко. Метаболізується препарат в печінці з утворенням неактивних метаболітів. Виводиться мебендазол з організму переважно з калом в незміненому вигляді. Період напіввиведення препарату складає 2,5—5,5 годин; при порушенні функції печінки цей час може збільшуватись.

Показання до застосування[ред. | ред. код]

Мебендазол показаний при кишкових гельмінтозах — аскаридозі, ентеробіозі, некаторозі, анкілостомозі, теніозі, стронгілоїдозі, трихоцефальозі, цистному та альвеолярному ехінококозі, капіляріозі, гнатостомозі, трихінельозі, токсокарозі та поєднанні їх.

Побічна дія[ред. | ред. код]

При застосуванні мебендазолу можливі наступні побічні ефекти:

Протипокази[ред. | ред. код]

Мебендазол протипоказаний при підвищеній чутливості до похідних бензімідазолу, хворобі Крона, неспецифічному виразковому коліті, вагітності, печінковій недостатності, дітям до 2 років. Під час лікування мебендазолом рекомендується припинити годування грудьми.

Форми випуску[ред. | ред. код]

Мебендазол випускається у вигляді таблеток по 0,1 г та 2% суспензії для перорального застосування.[3]

Застосування у ветеринарії[ред. | ред. код]

Мебендазол застосовується у ветеринарії для дегельмінтизації коней, овець, свиней. Для ветеринарного використання мебендазол випускається у вигляді 10% грануляту.[4] Мебендазол разом із празиквантелом входить до складу комбінованого препарату «Квантум», що використовується для дегельмінтизації собак.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mehlhorn, Heinz (2001). Encyclopedic reference of parasitology. 107 tables (вид. 2). Berlin [u.a.]: Springer. с. 259. ISBN 9783540668299.  (англ.)
  2. Ebadi, Manuchair (2008). Desk reference of clinical pharmacology (вид. 2). Boca Raton: CRC Press. с. 403. ISBN 9781420047448.  (англ.)
  3. " "Мебендазол в Справочнике Машковского". [недоступне посилання з липень 2019] (рос.)
  4. http://www.yfermer.ru/veterinaria/222831.html (рос.)
  5. http://www.zoosite.com.ua/veterinary_preparation_1289.html (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]