Мерло (виноград)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мерло

Мерло (фр. Merlot) – червоний сорт винограду, підвид виду Виноград культурний (Vitis vinifera), один з так званих "великих винних сортів". Разом з Каберне Совіньйон є основою вин Бордо.

Існують також, але зустрічаються значно рідше, білі та рожеві сорти (Merlot blanc, Merlo gris, Merlot Rose).

Походження[ред. | ред. код]

Виноград сорту Мерло походить від Каберне Фран.

Агротехніка[ред. | ред. код]

Мерло любить м’який теплий клімат. Сорт квітне досить рано, тому може потерпати від заморозків. Найкращі ґрунти для мерло – глина.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мерло є одним з найзначніших сортів культурного винограду і як такий, культивується майже у всіх виноробних регіонах від Каліфорнії до Нової Зеландії.

Визначні регіони[ред. | ред. код]

Найвизначнішим регіоном для Мерло є Бордо, Франція і насамперед правий берег річки Жиронди. Хоча переважна більшість вин Бордо є купажем (сумішшю) Мерло, Каберне Совіньйон, Каберне Фран, Мальбек та Пті Вердо, такі регіони як Помероль та Сент-Емільйон виготовляють вина, в яких Мерло домінує. Одне з найдорожчих вин - Шато Петрюс – майже стовідсоткове Мерло.

Інші регіони[ред. | ред. код]

Інші важливі регіони культивації Мерло - Каліфорнія (раніше Мерло виготовлявся як сортове вино, але останнім часом набув популярності бордоський стиль купажного вина, який в США зветься "меритидж"), Австралія, Італія, Чилі. Мерло культивується в Україні (Крим, Одеська область, та ін.).

Стилі вина[ред. | ред. код]

колір Мерло з Каліфорнії

Вина з Мерло зазвичай мають насичений темно-гранатовий колір, високий вміст алкоголю та низьку кислотність. Мерло має м’які таніни та середню інтенсивність смаку і ароматів. Завдяки цим характеристикам Мерло є традиційним партнером Каберне Совіньйон у купажних винах, насамперед таких як Бордо, де Мерло балансує кислотність і доволі жорсткі таніни.

Смакові та ароматичні характеристики:

Кулінарні комбінації[ред. | ред. код]

Щодо кулінарії, Мерло знаходиться посеред Каберне Совіньйон та Піно-нуар. У цьому сенсі Мерло дуже універсальний сорт. Традиційніші версії Мерло (з відносно високою кислотністю і танінами) пасують до смаженого м’яса, грибів, червоної риби. Більш м’яке Мерло з теплих кліматів є гарним компанементом до страв з молюсків та ракоподібних.

Мерло на лозі[ред. | ред. код]

Ягоди мерло великі, з відносно тонкою шкіркою і менш насиченим кольором, в порівнянні з каберне. Тому вина з нього менш таніну. Також, в порівнянні з каберне, у мерло вищий вміст цукрів і нижчий вміст яблучної кислоти.

    Мерло - ранодозріваючий сорт, і буває, він рятує винороба в холодні роки або якщо врожаї інших сортів виявляються під загрозою через дощі.

аромати мерло

У молодому вині з мерло переважають аромати ягід (ожини, черешні, малини), фіалки і дикої сливи або сливового варення. Деякі знаходять в ньому ноти какао і кави.

З віком з'являються аромати інжиру, шоколаду, відтінки прянощів (чорного перцю), а ще пізніше - шкіри і трюфеля (гриба).

Слід враховувати різницю в ароматі мерло з регіонів з різним кліматом.

У спекотних країнах букет буде потужнішим, аромати - прянішими, сильніше буде відчуватися спирт. У холодному кліматі в ароматі буде більше "зелені" і квітів, а спирту буде менше.

Вино з Мерло[ред. | ред. код]

Аромати мерло[ред. | ред. код]

Вино з мерло - оптимальний варіант для початківців відкривати для себе червоне сухе вино. Цей сорт не так вимогливий до витримки, як йде з ним рука об руку каберне совіньон. Мерло швидше досягає зрілості, тому відкривати його можна молодим, і він вже буде м'яким, округлим і «питким», висловлюючись мовою сомельє.

Взагалі, вино з мерло - це скоріше вино з певною «структурою», ніж якимсь особливим смаком. Враження від нього запам'ятовуються більшою мірою органолептикою, ніж ароматикою: м'яке, округле, легко-п'ється - ось найбільш характерний опис вин з мерло.

Через великого розміру ягід і невеликою відносною маси шкірки і насіння, вино з мерло містить менше танінів (речовин, які в'яжуть рот), тому в молодому віці воно не таке терпке, хоч і має досить насичений колір і аромат. Завдяки цьому, келих з мерло - це приклад балансу букета і доступності для розуміння недосвідченим поребітелей, який, проте, вже шукає в червоному вині якусь «історію». З тих же причин, мерло не такий популярний серед «просунутих» знавців.

Однак мерло прекрасний і часом незамінний в Бленд. Він використовується для пом'якшення вин з більш таніну сортів, таких як каберне совіньйон (в Медок) і мальбек (в Каору). Він також застосовується у вінтажі холодних років, щоб врівноважити різкість не цілком стиглого винограду і зробити вино придатнішим до вживання в молодому віці.