Відмінності між версіями «Мехмед III»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
Мітки: Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
м (оформлення)
Рядок 1: Рядок 1:
  +
{{Otheruses|Мехмед}}
 
  +
{{державний діяч}}
{{державний діяч}{{Otheruses|Мехмед}}'''Мехмед III''' (Мегмед ІІІ; {{lang-ota|محمد ثالث - Mehmed-i slis}}; {{lang-tr|nc Mehmet}}; [[26 травня]] [[1568]] — [[22 грудня]] [[1603]])  — 13-й османський [[султан]], син [[Мурад III|Мурада III]] і [[Сафіє Султан]] Під час правління Мехмеда III починається занепад [[Османська імперія|Османської імперії]].
+
'''Мехмед III''' (Мегмед ІІІ; {{lang-ota|محمد ثالث - Mehmed-i slis}}; {{lang-tr|nc Mehmet}}; [[26 травня]] [[1568]] — [[22 грудня]] [[1603]])  — 13-й османський [[султан]], син [[Мурад III|Мурада III]] і [[Сафіє Султан]] Під час правління Мехмеда III починається занепад [[Османська імперія|Османської імперії]].
   
 
<span> </span>
 
<span> </span>
   
==Біографія==
+
== Біографія ==
 
Мехмед III народився в травні 1568 в Стамбулі в сім'ї майбутнього османського султана Мурада III і його наложниці Сафіє-султан.
 
Мехмед III народився в травні 1568 в Стамбулі в сім'ї майбутнього османського султана Мурада III і його наложниці Сафіє-султан.
   
Рядок 18: Рядок 19:
   
 
== Сім'я ==
 
== Сім'я ==
* [[Халіме-султан|Халіме Султан]] — перша наложниця. Народила двох синів і доньку.
+
* [[Халіме-султан|Халіме Султан]]&nbsp;— перша наложниця. Народила двох синів і доньку.
   
* [[Хандан Султан]] — наложниця. Народила як мінімум двох синів.
+
* [[Хандан Султан]]&nbsp;— наложниця. Народила як мінімум двох синів.
   
 
=== Діти ===
 
=== Діти ===
 
'''Сини''':
 
'''Сини''':
* [[Шехзаде Селім]]
+
* [[Шехзаде Селім]]
 
* Шехзаде Махмуд
 
* Шехзаде Махмуд
 
* [[Ахмед I]]
 
* [[Ахмед I]]
Рядок 30: Рядок 31:
 
'''Дочки''':
 
'''Дочки''':
 
* дочка (пом. 1628)
 
* дочка (пом. 1628)
* дочка — була одружена з Тириакі Хасаном-пашою (пом. 1611).
+
* дочка&nbsp;— була одружена з Тириакі Хасаном-пашою (пом. 1611).
* дочка — з листопада 1604 року було одружена з Мірахуром Мустафою-пашею (пом. 1610)
+
* дочка&nbsp;— з листопада 1604 року було одружена з Мірахуром Мустафою-пашею (пом. 1610)
* дочка — з 10 лютого 1612 року було одружена з Махмудом-пашею (пом. 1643), сином Джігалазаде Юсуфа Синана-паші і його другої дружини - дочки Айше Хюмашах-султан.
+
* дочка&nbsp;— з 10 лютого 1612 року було одружена з Махмудом-пашею (пом. 1643), сином Джігалазаде Юсуфа Синана-паші і його другої дружини&nbsp;— дочки Айше Хюмашах-султан.
* дочка — Повнорідна сестра султана Мустафи I. З 1604 роки була одружена за Кара Давут-пашею (пом. 8 січня 1623), який прославився вбивством онука Мехмеда III - султана [[Осман II|Османа II]]. У шлюбі народився син, якого, за деякими даними, планували зробити султаном, змістивши душевнохворого Мустафу I.
+
* дочка&nbsp;— Повнорідна сестра султана Мустафи I. З 1604 роки була одружена за Кара Давут-пашею (пом. 8 січня 1623), який прославився вбивством онука Мехмеда III&nbsp;— султана [[Осман II|Османа II]]. У шлюбі народився син, якого, за деякими даними, планували зробити султаном, змістивши душевнохворого Мустафу I.
* дочка — була одружена з Алі-пашею (пом. 1617).
+
* дочка&nbsp;— була одружена з Алі-пашею (пом. 1617).
   
 
== Характер ==
 
== Характер ==

Версія за 19:36, 4 липня 2018

Мехмед III
осман. محمد ثالث
тур. Üçüncü Mehmet
III Mehmed.jpg
Coat of arms of the Ottoman Empire (1882–1922).svg
 
Народження: 26 травня 1566
Маніса, Туреччина
Смерть: 22 грудня 1603(1603-12-22)[1][2] (37 років)
Константинополь, Османська імперія
Поховання: Стамбул
Країна: Османська імперія
Релігія: іслам
Рід: Османи
Батько: Мурад III
Мати: Сафіє Султан
Шлюб: Хандан Султан і Халіме-султан
Діти: Ахмед I, Мустафа I, Яхія Олександр, Шехзаде Махмуд і Ділруба Султан
Автограф: Tughra of Mehmed III.svg

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Мехмед III (Мегмед ІІІ; осман. محمد ثالث - Mehmed-i slis‎; тур. nc Mehmet; 26 травня 1568 — 22 грудня 1603)  — 13-й османський султан, син Мурада III і Сафіє Султан Під час правління Мехмеда III починається занепад Османської імперії.

Біографія

Мехмед III народився в травні 1568 в Стамбулі в сім'ї майбутнього османського султана Мурада III і його наложниці Сафіє-султан.

Вступив на престол у 1595 і відразу ж стратив 19 своїх братів за законом Фатіха, побоюючись змови з їхнього боку. Той же страх став причиною введення Мехмедом згубного звичаю не давати царевичам брати участь в управлінні державою за життя батька (як це робилося до тих пір), а тримати їх під замком у Топкапи, в павільйоні «Кафес» («клітка»).

На початку правління Мехмеда III в Константинополі був затриманий, а потім і безслідно пропав, російський посол Данило Ісленьев. Саме правління султана Мехмеда відзначено повстанням Джелалі в Анатолії, причиною якого стало в основному тяжке становище населення через політику Високої Порти.

У 1593 році починається Тринадцятирічна війна в Угорщині, приводом до якої послужив розгром австрійським військом турецького загону під фортецею Сисак. Успіхи австрійців на Дунаї, а заодно і вдалий виступ проти Османської імперії волоського князя Міхая Хороброго, викликали в Константинополі повстання народу і яничарів. За наполяганням великого візира Дамат Ібрагіма-паші і шейх-уль-ісламу Мехмед III у 1596 році рушив з військом до Угорщини, здобув перемогу в Керестецкой битві, але не зумів нею скористатися і повернувся в Константинополь до свого зніженого життя. У 1600 році після довгих і невдалих переговорів турки прорвали оборонну лінію Габсбургів, взявши стратегічно важливу фортецю Надьканіжа. Над Віднем знову нависла загроза облоги, і 1601 року Габсбурги спробували повернути Надьканижа, але безуспішно, проте австрійській армії вдалося взяти Секешфехервар, який турки повернули в 1602 році.

В азіатських областях, захоплених у персів, відбувалися національно-визвольні повстання, туди ж вторгалися і перси. Внутрішнє управління було засмучене, також як і управління військами. У роки правління Мехмеда III прискорюється занепад Османської імперії, і це виразилося в тому, що фактична влада в Османській державі опинилася в руках валіде-султан.

Помер 22 грудня 1603.

Сім'я

Діти

Сини:

Дочки:

  • дочка (пом. 1628)
  • дочка — була одружена з Тириакі Хасаном-пашою (пом. 1611).
  • дочка — з листопада 1604 року було одружена з Мірахуром Мустафою-пашею (пом. 1610)
  • дочка — з 10 лютого 1612 року було одружена з Махмудом-пашею (пом. 1643), сином Джігалазаде Юсуфа Синана-паші і його другої дружини — дочки Айше Хюмашах-султан.
  • дочка — Повнорідна сестра султана Мустафи I. З 1604 роки була одружена за Кара Давут-пашею (пом. 8 січня 1623), який прославився вбивством онука Мехмеда III — султана Османа II. У шлюбі народився син, якого, за деякими даними, планували зробити султаном, змістивши душевнохворого Мустафу I.
  • дочка — була одружена з Алі-пашею (пом. 1617).

Характер

Мехмед III був розпусний і кровожерливий (особливо жорстоко переслідував християн) проте любив літературу і поезію, якими займався і сам.

Література

Попередник: Coat of arms of the Ottoman Empire (1882–1922).svg
Султан Османської імперії
15951603
Наступник:
Мурад III Ахмед I
  1. https://pantheon.world/profile/person/Mehmed_III
  2. Gran Enciclopèdia CatalanaGrup Enciclopèdia Catalana, 1968.