Відмінності між версіями «Миша»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (→‎Морфологія: replaced: складає приблизно → становить приблизно)
Рядок 35: Рядок 35:
 
Довжина [[Тіло (біологія)|тіла]] дорослої миші сягає від 4,5 до 12,5 [[см]], [[Миша хатня|хатньої миші]] до 18 см (разом із [[хвіст|хвостом]]). Хвіст відносно довгий (70-110 % довжини тіла), товщина хвоста — 0.3-0.5 см.
 
Довжина [[Тіло (біологія)|тіла]] дорослої миші сягає від 4,5 до 12,5 [[см]], [[Миша хатня|хатньої миші]] до 18 см (разом із [[хвіст|хвостом]]). Хвіст відносно довгий (70-110 % довжини тіла), товщина хвоста — 0.3-0.5 см.
   
[[Голова]] складає приблизно третину всього тіла. Очі найчастіше чорного забарвлення. [[Вухо|Вуха]] переважно круглої форми, рідше загострені. [[Вуса]] довжиною від 0.5 см. [[Шерсть]] середньої густоти, від сірого до яскраво-рудого кольорів.
+
[[Голова]] становить приблизно третину всього тіла. Очі найчастіше чорного забарвлення. [[Вухо|Вуха]] переважно круглої форми, рідше загострені. [[Вуса]] довжиною від 0.5 см. [[Шерсть]] середньої густоти, від сірого до яскраво-рудого кольорів.
   
 
== Поширення ==
 
== Поширення ==

Версія за 12:21, 14 січня 2014

Миша
Миша хатня (Mus musculus)
Миша хатня (Mus musculus)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Підклас: Звірі (Theria)
Інфраклас: Плацентарні (Eutheria)
Надряд: Гризуни (Glires)
Ряд: Мишоподібні (Muriformes)
Підряд: Мишовиді (Myomorpha)
Родина: Мишові (Muridae)
Підродина: Murinae
Рід: Миша (Mus)
Види
Кілька десятків видів, див. текст
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Mus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Mus
EOL logo.svg EOL: 42344
ITIS logo.svg ITIS: 180365
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 10088
Fossilworks: 41911
Миша

Миша (лат. Mus, Linnaeus, 1758) — рід ссавців з ряду гризунів (лат. Rodentia), що включає бл. 38-40 сучасних видів, у т.ч. низку видів-двійників і форм неясного таксономічного рангу.

Миша як типовий рід і тип роду

Рід Mus - типовий рід родини мишові (Muridae) і, відповідно, надродини мишуваті (Muroidea) та підряду мишовиді (Murimorpha). Типовий вид роду - миша звичайна, або хатня (Mus musculus) - всесвітньо поширений (разом з людиною) вид ссавців.

Морфологія

Довжина тіла дорослої миші сягає від 4,5 до 12,5 см, хатньої миші до 18 см (разом із хвостом). Хвіст відносно довгий (70-110 % довжини тіла), товщина хвоста — 0.3-0.5 см.

Голова становить приблизно третину всього тіла. Очі найчастіше чорного забарвлення. Вуха переважно круглої форми, рідше загострені. Вуса довжиною від 0.5 см. Шерсть середньої густоти, від сірого до яскраво-рудого кольорів.

Поширення

Миші поширені на всіх материках планети, крім Антарктиди. Хатня миша пристосувалась до життя з людьми, харчуючись зерном і різними іншими харчовими запасами людей. Завдяки цьому цей вид поширений по всій планеті, разом із людиною.

Класифікація роду Mus

У часи Ліннея до цього роду відносили більшість видів підряду мишовиді у сучасному розумінні його обсягу. Надалі і до середини 20 ст. до цього роду відносили всіх представників родини Muridae або принаймні триби Murini, зокрема, пацюків (Rattus), мишаків (Sylvaemus) та ін.

Підрід Pyromys

Підрід Coelomys

Підрід Mus s. str.

Mus musculus - типовий вид роду Mus

Підрід Nannomys

Mus musculoides - представник підроду "карликових мишей" (Nannomys)
Mus mattheyi - мешканець вологих саван Африки


Види роду Mus в Україні

На території України поширені два види роду мишей: миша хатня (Mus musculus) та миша курганцева (Mus spicilegus). Найбільша різниця між видами відчутна у способах життя: хатня живе переважно у штучно створених людиною умовах або на прилеглих до будівель і садиб ділянках, а курганцева завжди уникає людей. Відмінності між цими двома видами украй незначні і їх відносять до категорії "види-двійники". Серед іншого види відрізняються за відсутністю у Mus spicilegus мускусного запаху і її здатністю будувати курганці із запасами їжі на зимовий час.

Миші й люди

Котів заводять для знищення мишей
кішка спочатку вбиває мишу сильними ударами, а згодом її з'їдає
Піймана на мишоловку миша

Шкідливість мишей

Найбільш шкідливий вид миші — хатня миша. Вона харчується залишеними без уваги продуктами харчування в людських помешканнях, прогризає мішки з зерном, риє нори у стінах будинків і переносить холеру. Найбільшу шкоду миші роблять на продуктових підприємствах, де харчуючись продуктами переносять холеру; і підприємства продають небезпечні продукти.

Харчуючись, миші залишають на продукті бактерії хвороби холери. Поївши цей самий продукт після його вживання мишами, може занести в організм холеру. Саме неуважне харчування та виведення мишей сприяло епідемії холери.

Боротьба з мишами

Миші зазнають винищення через вчинені збитки на продуктових підприємствах та у сільських, деколи навіть у міських, оселях. Для винищення мишей приручали котів, змій та навіть їжаків, тварин, які харчуються дрібними гризунами. Для вбивання мишей придумали мишоловки та отруту (тріло).

Коли приручували диких тварин, котів приручили не тільки як домашню тварину, а й як хижака, що винищує мишей. Для вилову мишей, всі породи котів придатні. На території України зокрема, для знищення мишей поселяли вужів, що в полюванні було дуже ефективними. У сільській місцевості люди часто приручали їжаків, що харчуються щурами та мишами.

Мишоловки люди створили для вбивства мишей. Принцип мишоловки полягаю у знищенні гризуна шляхом перебивання йому хребта або розтрощення черепа ударом металевої дуги. Для цього мишей приваблюють до пастки принадою (хліб, сало, поролон, змочений у запашній олії тощо). Прилад спрацьовує тоді, коли миша торкається приманки.

Отрута є одним з найефективнішим та найновіших способів знищення мишей. В отруту додають небезпечні хімічні речовини, що припиняють роботу життєво важливих органів. Найефективнішою отрутою вважається та, яка діє на печінку, тому, що припиняє її роботу поступово.

Посилання

Джерела

Енциклопедії