Ми можемо згадати це для вас оптом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Назва «МИ МОЖЕМО ЗГАДАТИ ЦЕ ДЛЯ ВАС ОПТОМ»
We can remember it for you wholesale.jpg
обкладинка 1-го видання
Автор Філіп Дік
Назва мовою
оригіналу
We Can Remember It for You Wholesale
Країна США
Мова англійська мова
Серія We Can Remember It for You Wholesale[d]
Жанр оповідання
науково-фантастична література[d]
Ориг. видавництво Citadel Twilight
Виданий 1990
Тип носія Print (М'яка обкладинка)
ISBN 0-8065-1209-1

«Ми можемо згадати це для вас оптом» (англ. «We Can Remember It for You Wholesale») — це оповідання Філіпа Кіндреда Діка уперше опубліковане в журналі «Fantasy & Science Fiction» в квітні 1966.[1] До послуг читача гостра суміш реальності, фіктивних спогадів і реальної пам'яті. Історія стала основою для двох екранізованих адаптацій: Пригадати все 1990 року з Арнольдом Шварценегером у головній ролі протагоніста і однойменний фільм 2012 року з Коліном Фарреллом у тому ж амплуа.

Сюжет[ред. | ред. код]

Даґлас Квейл (Douglas Quail), простий і звичайний чоловік, мріє відвідати Марс. Він не може дозволити собі цю коштовну подорож, тож іде до салону $ПОГАD (в оригіналі — REKAL (звучить «рикол»)) Інкорпорейтед, що пропонує послуги з імплантації спогадів («спогади, що не базуються на фактах», англ. «extra-factual memory»). Спроба вживити Квейлові якісь яскраві спогади про Марс супроводжується вприскуванням у вену клієнта спеціальної хімічної речовини — наркидрину, що має побічний ефект «сироватки правди», а також співбесідою з психологом. Виявляється, що Квейл «можливо є» таємним убивцею на службі держави, чий розум повний небезпечних таємниць. Співробітники салону $ПОГАD (REKAL) швидко виносять непритомного Квейла з офісу і садовлять у роботаксі. Квейл приходить до тями із солодким післясмаком вражень від своєї подорожі на Марс, проте знаходить у кишені не коробочку з контрабандними представниками тубільних безхребетних, а конверт із половиною платні за невдалу спробу імплантації спогадів. Квейл розуміє, що його ошукали, повертається до офісу і добивається з адміністрації повернути йому решту суми. Повернувшись додому, він починає писати скаргу до Комерційного бюро від імені ошуканого клієнта. «У фірми, яка так надає послуги, не повинно бути жодних клієнтів!» — вирішує Квейл. Та, шукаючи в столі канцелярський папір, він раптом знаходить матеріальне підтвердження тому, що він дійсно був на Марсі і виконув якусь місію: коробочку із пузирчатими черв'яками. Він змушений втекти, коли він виявляє, що його куратори мають намір його вбити. Також він виявляє, що йому імплантовано прямо у мозок передавач із живої протоплазми з Плутону — спеціальний пристрій, який передає думки контрольованого нею суб'єкта. Квейл розуміє, що з такким передавачем він не втече — тому спробує домовитися зі своїми кураторами: йому мають імплантувати яскравий спогад про найглибше і найзаповітніше приховане бажання, яке витіснить будь-яку згадку про секретну місію державної ваги на Марс. Оце його найзаповітніше бажання і виявляє психіатр: із дитинства Квейл мріяв врятувати світ від поневолення його іншопланетянами. Малюк просто хотів бути потрібним і важливим у очах інших людей. «Таким чином, одним своїм існуванням я рятую Землю від підкорення!»- вигукує Квейл, відчуваючи, як наростає хвиля задоволення. — «Значить, я є найівжливішою людиною на Землі!» Співробітники салону «$ПОГАD» намагаються розпочати процедуру з імплантування спогадів і натикаються на ту ж проблему, із якою стикалися раніше: яскраві і хвилюючі спогади, що Квейлові намагаються вживити — про те, як він у 9 років урятував світ, — уже існують у пам'яті, і вони реальні. Однак, попри невдачу, спецслужби не можуть убити свого колишнього співробітника: якщо вони спробують це зробити, почнеться вторгнення іншопланетян.

Фільми-адаптації[ред. | ред. код]

Сюжет оповідання було в загальних рисах використано у зйомках фільму «Пригадати все» 1990 року, режисером якого був Пол Верховен і Арнольдом Шварценегером у головній ролі. У фільмі головного героя перейменовано у Квейда (Quaid), він насправді здійснює подорож до Марсу, рятує кохану і увесь світ — проте фінальна сцена залишає нас у невіданні: чи сталося це насправді, чи це все наслідок виконання процедури імплантації штучних спогадів, адже сталося все саме так, як і замовляв Квейд у офісі салону.

Рімейк фільму, що також має назву Пригадати все і зрежисованого Леном Вайсманом, вийшов на екрани 3 серпня 2012 у США і 9 серпня — в Україні. Головну роль у фільмі (також на ім'я Квейд) грає Колін Фаррелл. Тут нема і згадки про Марс — проте у загальних рисах фільм близько тримається сюжету свого попередника.

Публікації оповідання[ред. | ред. код]

«Ми можемо згадати це для вас оптом» уперше опубліковано у квітні 1966 у журналі Fantasy & Science Fiction. Після цього оповідання було перевидано у таких збірках:

Радіопостановка[ред. | ред. код]

Радіопостановка BBC7 з Вільямом Готкінсом, 2007

Британська радіокопмпанія BBC7 7 і 8 червня 2007 року, а також 16 і 23 травня 2008 року здійснювала радіопостановку оповідання за першою редакцією, опублікованою в журналі «The Magazine of Fantasy & Science Fiction‘s» у квітні 1966. Примітно, що текст читав американський актор Вільям Готкінс, відомий нам як товстий пілот «Червоний 6» із першої серії «Зоряних воєн». Постановку транслювали у записі, оскільки актор помер 2005 року, не дочекавшись виходу своєї роботи в ефір.[2]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Charles N. Brown, William G. Contento (1 грудня 2012). The Locus Index to Science Fiction (1984-1998). Locusmag. 
  2. Online Audio (3 червня 2007). THE TOTAL RECALL VIRAL CAMPAIGN CONTINUES WITH MORE POSTERS FOR THE COMPANY REKALL. sffaudio. 

Посилання[ред. | ред. код]