Відмінності між версіями «Мови Сполучених Штатів Америки»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
 
(Не показані 6 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Мо́ви Сполу́чених Шта́тів Аме́рики''' — [[Мова|мови]], які мають різну міру розповсюдження та різний статус на території [[США]]. Населення США нині становить понад 300 млн осіб (без урахування значного числа нелегальних іммігрантів). Домінуючою на території країни в силу її британського колоніального минулого є [[англійська мова]], принесена колонізаторами та ранніми переселенцями із [[Британські острови|Британських островів]]. За даними на 2000 рік (загальний перепис в США), англійська мова є рідною для 82% населення США, і 97% нею володіє різною мірою. Тим не менш, країна не має офіційної мови на федеральному рівні, хоча, через наростання ролі іспанської (наприклад, на телебаченні) і досить обмеженої асиміляції мігрантів з Азії та Латинської Америки, багато штатів оголосили англійську мову офіційною на місцевому рівні. Тим не менше, ряд мов ([[Іспанська мова|іспанська]], [[французька]] та [[Гавайська мова|гавайська]]) визнані офіційними в ряді штатів і територій. Також, значна кількість іммігрантів (в основному XX–XXI століть) продовжують зберігати мови і навіть розширювати їх вплив в анклавах, етнічних кварталах, на телебаченні і т. д.
+
'''Мо́ви Сполу́чених Шта́тів Аме́рики''' — [[Мова|мови]], які мають різну міру розповсюдження та різний статус на території [[Сполучені Штати Америки|США]]. Населення США нині становить понад 300 млн осіб (без урахування значного числа нелегальних іммігрантів). Домінуючою на території країни в силу її британського колоніального минулого є [[англійська мова]], принесена колонізаторами та ранніми переселенцями із [[Британські острови|Британських островів]]. За даними на 2000 рік (загальний перепис в США), англійська мова є рідною для 82 % населення США, і 97 % нею володіє різною мірою. Тим не менш, країна не має офіційної мови на федеральному рівні, хоча, через наростання ролі іспанської (наприклад, на телебаченні) і досить обмеженої асиміляції мігрантів з Азії та Латинської Америки, багато штатів оголосили англійську мову офіційною на місцевому рівні. Тим не менше, ряд мов ([[Іспанська мова|іспанська]], [[французька]] та [[Гавайська мова|гавайська]]) визнані офіційними в ряді штатів і територій. Також, значна кількість іммігрантів (в основному XX—XXI століть) продовжують зберігати мови і навіть розширювати їх вплив в анклавах, етнічних кварталах, на телебаченні і т. д.
   
 
== Офіційні та неофіційні мови ==
 
== Офіційні та неофіційні мови ==
Рядок 5: Рядок 5:
   
 
== Українська мова ==
 
== Українська мова ==
1989 року в США було створене [[Товариство української мови США|Товариство української мови]], головною метою якої є проведення акцій для споріднених громадських та громадсько-політичних організацій в Україні. Українська мова зокрема є офіційною в окрузі Кук.
+
1989 року в США було створене [[Товариство української мови США|Товариство української мови]], головною метою якої є проведення акцій для споріднених громадських та громадсько-політичних організацій в Україні. Українська мова зокрема є офіційною в [[Кук (округ, Іллінойс)|окрузі Кук]] штату [[Іллінойс]].
   
 
== Література ==
 
== Література ==
* ''Ветухів М.'' Перший президент УВАН у США: біографія окремої особи / Українська Вільна Академія Наук у США. — Нью-Йорк ; К. ; Львів : Місіонер, 2004. — 383, с.
+
* ''Ветухів М.'' Перший президент УВАН у США: біографія окремої особи / Українська Вільна Академія Наук у США. — Нью-Йорк ; К. ; Львів: Місіонер, 2004. — 383, с.
* ''Заставний Ф. Д.'' Українська діаспора (розселення українців у зарубіжних країнах): історична література. — Львів : Світ, 1991. — 120 с.
+
* ''Заставний Ф. Д.'' Українська діаспора (розселення українців у зарубіжних країнах): історична література. — Львів: Світ, 1991. — 120 с.
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
 
* [http://www.vistawide.com/languages/us_languages.htm Languages in the United States] {{ref-en}}
 
* [http://www.vistawide.com/languages/us_languages.htm Languages in the United States] {{ref-en}}
   
{{lang-stub}}
 
 
{{США в темах}}
 
{{США в темах}}
  +
[[Категорія:Мови США|*]]
 
  +
 
{{lang-stub}}
  +
{{US-stub}}
  +
 
[[Категорія:Мови США| ]]
 
[[Категорія:Мови Північної Америки]]
 
[[Категорія:Мови Північної Америки]]
 
[[Категорія:Культура США]]
 
[[Категорія:Культура США]]

Поточна версія на 10:46, 16 вересня 2020

Мо́ви Сполу́чених Шта́тів Аме́рики — мови, які мають різну міру розповсюдження та різний статус на території США. Населення США нині становить понад 300 млн осіб (без урахування значного числа нелегальних іммігрантів). Домінуючою на території країни в силу її британського колоніального минулого є англійська мова, принесена колонізаторами та ранніми переселенцями із Британських островів. За даними на 2000 рік (загальний перепис в США), англійська мова є рідною для 82 % населення США, і 97 % нею володіє різною мірою. Тим не менш, країна не має офіційної мови на федеральному рівні, хоча, через наростання ролі іспанської (наприклад, на телебаченні) і досить обмеженої асиміляції мігрантів з Азії та Латинської Америки, багато штатів оголосили англійську мову офіційною на місцевому рівні. Тим не менше, ряд мов (іспанська, французька та гавайська) визнані офіційними в ряді штатів і територій. Також, значна кількість іммігрантів (в основному XX—XXI століть) продовжують зберігати мови і навіть розширювати їх вплив в анклавах, етнічних кварталах, на телебаченні і т. д.

Офіційні та неофіційні мови[ред. | ред. код]

Офіційною мовою освіти та діловодства де-факто (а в деяких штатах і де-юре) є англійська мова. На місцевому рівні статус офіційних поряд з англійською мають французька мова — в Луїзіані, гавайська мова на Гаваях, а також іспанська мова — на острові Пуерто-Рико та в штаті Нью-Мексико. За винятком гавайської — автохтонної мови — французька та іспанська — мови колонізаторів, які колись освоювали територію сучасних США, але поступилися в боротьбі британцям. У більш ранній період на території сучасних США офіційними були російська мова на Алясці, нідерландська мова в штаті Нью-Йорк.

Українська мова[ред. | ред. код]

1989 року в США було створене Товариство української мови, головною метою якої є проведення акцій для споріднених громадських та громадсько-політичних організацій в Україні. Українська мова зокрема є офіційною в окрузі Кук штату Іллінойс.

Література[ред. | ред. код]

  • Ветухів М. Перший президент УВАН у США: біографія окремої особи / Українська Вільна Академія Наук у США. — Нью-Йорк ; К. ; Львів: Місіонер, 2004. — 383, с.
  • Заставний Ф. Д. Українська діаспора (розселення українців у зарубіжних країнах): історична література. — Львів: Світ, 1991. — 120 с.

Посилання[ред. | ред. код]