Відмінності між версіями «Мовне запозичення»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 18: Рядок 18:
 
* [[Мовний контакт]]
 
* [[Мовний контакт]]
 
* [[Словник іншомовних слів]]
 
* [[Словник іншомовних слів]]
 
== Посилання ==
 
* [http://www.nbuv.gov.ua/books/2009/09vmunt.pdf Вакуленко М. О. Сучасні проблеми термінології та української наукової термінографії. – Київ: Видавн.-поліграф. центр ”Київський університет”, 2009. – 64 с.]
 
* [http://www.nbuv.gov.ua/Portal/soc_gum/Nz/89_4/Zmist.htm Вакуленко М. Акустичний підхід до проблеми відтворення англійського звука {h} в українській мові // Наукові записки. – Випуск 89 (4). – Серія: Філологічні науки (мовознавство) : У 5 ч. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2010. – 364 с. – С. 290–295.]
 
 
{{Мовні запозичення}}
 
{{без джерел}}
 
 
 
[[Категорія:Мовознавство]]
 
 
[[ar:كلمة دخيل]]
 
[[arz:كلمه سلف]]
 
[[bg:Чужди думи]]
 
[[br:Amprest (yezhoniezh)]]
 
[[ca:Préstec lingüístic]]
 
[[ckb:واوشە]]
 
[[da:Låneord]]
 
[[de:Lehnwort]]
 
[[el:Δάνειο (γλώσσα)]]
 
[[en:Loanword]]
 
[[es:Préstamo lingüístico]]
 
[[fa:وام‌واژه]]
 
[[fi:Lainasana]]
 
[[fr:Emprunt lexical]]
 
[[gl:Préstamo]]
 
[[he:שאילת מילים]]
 
[[hr:Posuđenice]]
 
[[hu:Jövevényszó]]
 
[[id:Kata pungut]]
 
[[is:Tökuorð]]
 
[[it:Prestito linguistico]]
 
[[ja:借用語]]
 
[[jbo:fu'ivla]]
 
[[ko:외래어]]
 
[[lt:Skolinys]]
 
[[lv:Aizguvums]]
 
[[ms:Kata pinjaman]]
 
[[nah:Tlacuīltīllahtōlli]]
 
[[nds:Lehnwoort]]
 
[[nl:Leenwoord]]
 
[[nn:Lånord]]
 
[[no:Lånord]]
 
[[pl:Zapożyczenia językowe]]
 
[[pt:Empréstimo (linguística)]]
 
[[ru:Заимствование]]
 
[[sl:Prevzeta beseda]]
 
[[sv:Lånord]]
 
[[wa:Calcaedje (linwince)]]
 
[[zh:外来语]]
 

Версія за 10:52, 8 лютого 2011

Запозичення — елемент чужої мови (слово, морфема, синтаксична конструкція та ін.), який було перенесено з однієї мови до іншої в результаті мовних контактів, а також сам процес переходу елементів однієї мови до іншої.

Зазвичай запозичуються слова, а рідше — синтаксичні та фразеологічні вирази. Запозичення окремих звуків та словотворчих морфем (суфіксів, префіксів, коренів) відбувається у процесі їхнього вторинного виділення з більшої кількості запозичених слів. Запозичення пристосовуються до системи мови-позичальниці, а іноді настільки нею засвоюються, що іншомовне походження таких слів не відчувається носіями мови та виявляється лише за допомогою етимологічного аналізу. Це стосується, наприклад, таких запозичень з тюркських мов (тюркізмів) як гарбуз, кавун, отара, козак.

На відміну від таких повністю засвоєних запозичень, так звані іноземні слова зберігають сліди свого іншомовного походження у вигляді звукових, орфографічних, граматичних та семантичних особливостей. Іноземні слова зазвичай відносяться до спеціальних галузей знань або виробництва (наприклад, ентомологія — наука про комах). Іноді вони позначають властиві чужим народам чи країнам поняття (етнографізми, регіоналізми, екзотизми) — наприклад, камамбер — сорт французького сиру. Такі слова тлумачаться словниками іншомовних слів або включаються до звичайних тлумачних словників.

Оскільки запозичення є результатом тривалої історичної взаємодії мов та їхнього змішування, то запозичення займають значне місце у лексиці багатьох мов. Підсилена взаємодія мов при зростаючій ролі культурних та економічних зв'язків між народами та країнами, а також при глобалізації, призводить до виникнення особливого шару запозичень, що іменуються інтернаціональними словами (інтернаціоналізмами). В українській мові прикладами таких слів є комітет, проект, інфляція та інші. У європейських мовах основний фонд інтернаціоналізмів складають слова, запозичені з грецької та латинської мов, на Близькому та Середньому Сході — слова з арабської та перської мов, на Далекому Сході — слова з китайської мови. Інтернаціональні слова часто відносяться до спеціальної термінології різних галузей знань, техніки та міжнародних відносин.

Канали запозичень можуть бути як усні (на слух), так і книжні (письмові) (за літерами). При усному запозиченні слово зазнає більше змін, а ніж при книжному запозиченні. Якщо слово входить до мови іншого народу з одночасним запозиченням нового предмета чи поняття, то значення цього слова не міняється; але у випадку входження нового слова у якості синоніма до вже існуючого у мові слова, між цими синонімами відбувається розмежування значень та спостерігаються зсуви у первісній семантиці. Такі запозичення іноді називають проникненнями.

Шляхи руху слова з одної мови до іншої можуть бути прямими або непрямими. Українське слово кришталь запозичене з грецької мови (κρύσταλλος «лід») через латинську (crystallus «кришталь»), чеську (křištál) й польську (kryształ); а слово кристал також запозичено з грецької мови (κρύσταλλος «лід»), але вже через латинську (crystallus «кришталь») та німецьку (Kristall) або французьку (cristal). Морфологічно складне запозичене слово у мові-позичальниці зазнає спрощення та сприймається як просте непохідне. Так, у слові магазин, яке прийшло до української мови через посередництво французької (magasin) з арабської (mahāzin «склади») вже не відчувається первісного значення множини та зв'язку з однокореневим йому арабським словом казна (арабське hazna «скарб, казна»), яке проникло до української мови через турецьку мову (hazna, hazne). (В арабській мові ці слова мають спільний корінь h-z-n).

При масовому запозиченні іноземних слів зі спільними коренями та різними суфіксами або ж з різними коренями та спільними суфіксами ці словотворчі елементи можуть виділятися у мові, яка запозичує, та навіть утворювати нові слова. Так сталося, наприклад, з грецькими суфіксами -іст, -ізм.

Близько до запозичень стоять кальки (структурні запозичення), коли запозичена структура виражається питомим лексичним матеріалом.

Див. також