Відмінності між версіями «Монооксид вуглецю»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 27: Рядок 27:
 
Газ може безпосередньо приєднуватись до деяких [[метал]]ів з утворенням карбонілів металів (наприклад, Fe(CO)<sub>5</sub>, Ni(CO)<sub>4</sub>, Mo(CO)<sub>6</sub>, Cr(CO)<sub>6</sub> і т. д.). Такі реакції як правило проходять при підвищеній температурі і тиску:
 
Газ може безпосередньо приєднуватись до деяких [[метал]]ів з утворенням карбонілів металів (наприклад, Fe(CO)<sub>5</sub>, Ni(CO)<sub>4</sub>, Mo(CO)<sub>6</sub>, Cr(CO)<sub>6</sub> і т. д.). Такі реакції як правило проходять при підвищеній температурі і тиску:
 
* Fe + 5CO = Fe(CO)<sub>5</sub>
 
* Fe + 5CO = Fe(CO)<sub>5</sub>
  +
  +
Оскільки звичайні протигази монооксид вуглецю практично не затримують,в 1917-му році (Байер) були розроблені насадки з сумішшю [[Купрум(II) оксид|оксиду міді]] з [[Оксид марганцю(IV)|двоокисом марганцю]] (так звані гопкаліти) здатні окиснювати монооксид до [[Двоокис вуглецю|двоокису вуглецю]] при звичайних температурах (на початку роботи- при окисненні монооксиду вони нагріваються за рахунок теплоти, що виділяється в результаті реакції).
   
 
== Отруйність ==
 
== Отруйність ==

Версія за 09:24, 2 березня 2016

Модель молекули монооксиду вуглецю

Моноокси́д вуглецю́, карбону (II) оксид, монооксид карбону, чадний газ, CO — безбарвний, дуже отруйний газ без запаху. Утворюється внаслідок неповного згоряння пального в автомобільних двигунах та опалюваних приладах, які працюють на вугіллі або на інших видах природного палива. У воді майже не розчиняється і не вступає з нею в хімічну взаємодію. Належить до несолетворних оксидів.

Одержання

Монооксид карбону утворюється при згорянні вугілля або сполук, що містять вуглець, при нестачі кисню (повітря), а також при взаємодії діоксиду вуглецю з розжареним вугіллям:

 • CO2 + С = 2CO

Ця реакція зворотна, і при температурі нижче 400 °C рівновага майже повністю зміщується вліво, а при 1000 °C — вправо. У лабораторних умовах монооксид карбону одержують при нагріванні мурашиної кислоти з концентрованою сульфатною кислотою:

 • HCOOH = CO↑ + H2O

Його отримують також при нагріванні металічного цинку з карбонатом кальцію:

 • Zn + CaCO3 = ZnO + CaO + CO↑

Хімічні властивості

На повітрі він спалахує при 700 °C і горить характерним блакитним полум'ям з утворенням діоксиду вуглецю:

 • 2CO + O2 = 2CO2 + 565 кДж

При цьому виділяється значна кількість тепла (135 ккал або 565т кДж). Тому CO в суміші з іншими газами застосовують у техніці як газоподібне паливо (доменні гази, генераторний газ, водяний газ тощо).

При високій температурі монооксид карбону проявляє відновні властивості, завдяки чому широко використовується в металургії для одержання деяких металів з їх оксидів. Наприклад:

 • PbO + CO = Pb + CO2
 • Fe2O3 + 3CO = 2Fe + 3CO2

Хоча деякі благородні метали може відновлювати із водних розчинів їх солей і при кімнатній температурі:

 • PdCl2 + CO + H2O = Pd + HCl + CO2

При приєднанні хлору до монооксиду карбону утворюється фосген. Реакція відбувається у присутності активованого вугілля як каталізатора навіть при кімнатній температурі:

 • CO + Cl2 = COCl2

Газ може безпосередньо приєднуватись до деяких металів з утворенням карбонілів металів (наприклад, Fe(CO)5, Ni(CO)4, Mo(CO)6, Cr(CO)6 і т. д.). Такі реакції як правило проходять при підвищеній температурі і тиску:

 • Fe + 5CO = Fe(CO)5

Оскільки звичайні протигази монооксид вуглецю практично не затримують,в 1917-му році (Байер) були розроблені насадки з сумішшю оксиду міді з двоокисом марганцю (так звані гопкаліти) здатні окиснювати монооксид до двоокису вуглецю при звичайних температурах (на початку роботи- при окисненні монооксиду вони нагріваються за рахунок теплоти, що виділяється в результаті реакції).

Отруйність

Через свою отруйність монооксид вуглецю є дуже небезпечним для організму людини. Ця небезпека збільшується тим, що він не має запаху і отруєння може настати непомітно. Навіть незначні його кількості, що потрапляють у повітря і вдихаються людиною, викликають запаморочення і нудоту, а вдихання повітря, в якому міститься 0,3 % CO за об'ємом, може швидко привести до смерті.

Отруйна дія CO обумовлюється тим, що він утворює з гемоглобіном крові порівняно стійку сполуку — карбогемоглобін, внаслідок чого кров втрачає здатність передавати кисень тканинам організму. Отруєння цим газом наступає в результаті критичної нестачі кисню в організмі.Концентрація СО в повітрі 1 мг/м³ є небезпечною для життя людини.

При отруєнні монооксидом вуглецю рекомендується вдихання свіжого повітря протягом кількох годин, а також штучне зігрівання тіла. При цьому карбогемоглобін поступово руйнується і гемоглобін відновлює свою здатність сполучатися з киснем.

Профілактика та заходи при отруєнні

Потрібно, щоб усі побутові прилади були справні та щоб фахівці регулярно оглядали їх. Якщо полум'я газу жовте, а не блакитне, вважайте, що це попередження про якусь несправність, і, можливий, вихід чадного газу. При користуванні побутовими приладами, які можуть стати причиною поширення чадного газу, завжди виявляйте обачність.

Ознакою отруєння є сонливість, спричинена зменшенням доступу кисню (СО оборотньо блокує гемоглобін). Найкращим заходом допомоги ураженому є свіже повітря й рух. Несмертельні дози не мають акумулятивного ефекту. Звичайні протигази не дають захисту (СО не сорбується активованим вугіллям).

Контроль на шахтах. При роботі в шахтах ведеться постійний контроль його вмісту в повітрі. Транспортні і вантажні машини при підземних і відкритих гірничих роботах обладнуються пристроями для очищення вихлопних газів.

Утворення в технологічних процесах

Утворюється внаслідок згоряння вуглецю і його сполук при нестачі повітря, в значних кількостях присутній у топкових газах, газах двигунів внутрішнього згоряння, продуктах детонації.

Джерела

 • Ф. А. Деркач «Хімія» Л. 1968
 • Б. В. Некрасов. Основы общей химии. — М.: «Химия», 1967, — т.2
 • Я. А. Угай. Высшая и неорганическая химия. — М.: «Высш. шк.», 1997, — 527 с.