Відмінності між версіями «Моносахариди»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
м (Відкинуто редагування 185.235.174.142 (обговорення) до зробленого Олег.Н)
Мітка: Відкіт
м
 
(Не показані 3 проміжні версії цього користувача)
Рядок 11: Рядок 11:
   
 
Ізомерні форми сполук, які здатні переходити один в одного називають таутомерними формами, чи [[таутомер]]ами. А саме існують їх явища таутомерії. Вона дуже розповсюджена серед органічних сполук.
 
Ізомерні форми сполук, які здатні переходити один в одного називають таутомерними формами, чи [[таутомер]]ами. А саме існують їх явища таутомерії. Вона дуже розповсюджена серед органічних сполук.
  +
  +
== Отримання ==
  +
Вперше отримав моносахариди О.Бутлеров за допомогою дії [[Гідроксид кальцію|вапняної води]] на [[формальдегід]]. При цьому утворюється суміш [[Гексози|гексоз]]:
  +
[[Файл:Отримання моносахаридів з формальдегіду.png|600x600пкс]]
  +
Також можна отримати [[Гідроліз|гідролізом]] [[Олігосахариди|олігосахаридів]] та [[Полісахариди|полісахаридів]].
  +
  +
Ще їх отримують окисненням [[Спирти|спиртів]]:
  +
  +
<chem>HO-CH2-(CH(OH))n-CH2-OH ->[{[O]}]HO-CH2-(CH(OH))n-CHO +H2O</chem>
  +
  +
== Хімічні властивості ==
  +
Можуть відновлюватися до спиртів, але ця реація зворотна, тому вони відновлюються не повністю. Під дією дуже сильних відновників, наприклад, [[Йодоводень|HI]], відбувається повне відновлення:
  +
  +
<chem>HO-CH2-(CH(OH))n-CHO ->[HI]CH3-(CH2)_n-1-CHI-CH3</chem>
  +
  +
При м'якому окисненні (розведеною [[Нітратна кислота|нітратною кислотою]] або [[Бромна вода|бромною водою]]) утворюються альдонові кислоти (одна карбоксильна група), а при жорсткому (концентрованою нітратною кислотою) — альдарові (дві карбоксильні групи):
  +
  +
<chem>HO-(CH(OH))n-CHO +HBrO->HO-(CH(OH))n-COOH +HBr</chem>
  +
  +
<chem>HO-CH2-(CH(OH))n-COOH +2O->[HNO_3]COOH-CH2-(CH(OH))n-COOH</chem>
   
 
== Джерела ==
 
== Джерела ==
 
* Глосарій термінів з хімії // Й.&nbsp;Опейда, О.&nbsp;Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.&nbsp;М.&nbsp;Литвиненка НАН України, Донецький національний університет.&nbsp;— Донецьк : Вебер, 2008.&nbsp;— 758&nbsp;с.&nbsp;— ISBN 978-966-335-206-0
 
* Глосарій термінів з хімії // Й.&nbsp;Опейда, О.&nbsp;Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.&nbsp;М.&nbsp;Литвиненка НАН України, Донецький національний університет.&nbsp;— Донецьк : Вебер, 2008.&nbsp;— 758&nbsp;с.&nbsp;— ISBN 978-966-335-206-0
  +
*Ластухін Ю. О., Воронов С. А. Органічна хімія. — 3-є. — Львів : Центр Європи, 2006. — 864 с. — [[Спеціальна:Джерела книг|ISBN 966-7022-19-6]].
   
 
{{Вуглеводи}}
 
{{Вуглеводи}}
 
{{bio-chem-stub}}
 
{{bio-chem-stub}}
 
[[Категорія:Моносахариди|*]]
 
[[Категорія:Моносахариди|*]]
  +
[[Категорія:Вуглеводи]]

Поточна версія на 10:56, 3 червня 2020

D- та L-глюкоза
Фруктоза

Мо́носахари́ди — прості вуглеводи, що не піддаються гідролізу, не розщеплюються водою на простіші вуглеводи. До моносахаридів відносяться глюкоза, фруктоза, рибоза, аміноцукри. Підгрупами моносахаридів є альдокетози, уронові кислоти й аміноцукри.

Моносахариди, як альдегіди чи кетоспирти є сполуками зі змішаними функціями; їхня природа ускладнена властивістю внутрішньомолекулярних взаємодій спиртових гідроксильних груп з альдегідною чи кетоновою карбонільною групою. Завдяки цьому моносахариди існують і вступають в реакцію не тільки у відкритій ланцюговій формі, але й в циклічних формах. Вуглеводний ланцюжок моносахариду, наприклад, глюкози, може приймати унікальну конформацію, при цьому 1-й C-атом, що несе карбонільну групу, зближується із спиртовою групою близько 5-го C-атому; атом H із групи OH переміщується до карбонільного кисню, а кисень близько 5-го C-атому з'єднується з 1-м (карбонільним) C-атомом . В наслідок цього замикається шестичленне кільце. Так утворюються дві циклічні A і B-форми глюкози відрізняючись просторовим розташуванням атомів H і групи OH близько 1-го C-атому.

У формулах циклічних форм показано, що можливий зворотний перехід атому H з групи OH при першому C-атомі до Оксигену. Кільце при цьому розкривається і утворюється ланцюгова форма.

Природна кристалічна глюкоза (виноградний цукор) являє собою циклічну альфа-формулу. При розчиненні в воді вона переходить в ланцюгову, а через неї в бета-форму; при цьому встановлюється динамічна рівновага між усіма формами (явище таутомеризації). Бета-форма також може бути виділена в кристалічному вигляді; в водному розчині вона утворює рівноважну систему, яка має всі форми. Ланцюгова форма існує лише в розчинах, причому в дуже невеликій кількості, і в вільному вигляді не виділена.

Ізомерні форми сполук, які здатні переходити один в одного називають таутомерними формами, чи таутомерами. А саме існують їх явища таутомерії. Вона дуже розповсюджена серед органічних сполук.

Отримання[ред. | ред. код]

Вперше отримав моносахариди О.Бутлеров за допомогою дії вапняної води на формальдегід. При цьому утворюється суміш гексоз: Отримання моносахаридів з формальдегіду.png Також можна отримати гідролізом олігосахаридів та полісахаридів.

Ще їх отримують окисненням спиртів:

Хімічні властивості[ред. | ред. код]

Можуть відновлюватися до спиртів, але ця реація зворотна, тому вони відновлюються не повністю. Під дією дуже сильних відновників, наприклад, HI, відбувається повне відновлення:

При м'якому окисненні (розведеною нітратною кислотою або бромною водою) утворюються альдонові кислоти (одна карбоксильна група), а при жорсткому (концентрованою нітратною кислотою) — альдарові (дві карбоксильні групи):

Джерела[ред. | ред. код]

  • Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк : Вебер, 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0
  • Ластухін Ю. О., Воронов С. А. Органічна хімія. — 3-є. — Львів : Центр Європи, 2006. — 864 с. — ISBN 966-7022-19-6.