Морський бій (настільна гра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Морський бій
Battleship game board.svg
Поле для гри в «Морський бій». Класична розмітка.
Кількість гравців 2
Вік гравців від 7 років
Час гри 10 — 15 хвилин
Вплив випадковості є

«Морський бій» — гра для двох учасників, у якій гравці по черзі називають координати на невідомій їм карті суперника. Якщо у суперника в тому місці є корабель (координати зайняті), то корабель або його частина «тоне», а той, хто влучив, здобуває право зробити ще один хід. Мета гравця — першим потопити всі кораблі супротивника.

Гру вперше випустила у вигляді настільної гри компанія Milton Bradley Company 1931 року.

Класичний морський бій[ред. | ред. код]

Правила розміщення кораблів (флоту)[ред. | ред. код]

Ігрове поле — квадрат 10 × 10 кожного гравця, на якому розміщений флот кораблів.

Горизонталі зазвичай нумерують зверху вниз, а вертикалі позначають буквами зліва направо. При цьому використовують літери української або латинської абетки. Оскільки існують різні варіанти нанесення системи координат, то про це краще заздалегідь домовитися.

Загалом є десять кораблів:

 • 1 корабель — ряд із 4 клітин («лінкор», або «чотирипалубний»)
 • 2 кораблі — ряд із 3 клітин («крейсери», або «трипалубні»)
 • 3 кораблі — ряд із 2 клітин («есмінці», або «двопалубні»)
 • 4 кораблі — 1 клітина («підводні човни», або «однопалубні»)

Інший варіант назви — трубні (напр. двотрубний).

При розміщенні кораблі не можуть торкатися один одного кутами (трапляються, однак, варіанти, коли це не заборонено).

Рідко (за домовленістю), але трапляються варіанти гри, коли кораблі можуть бути у вигляді квадрата («чотирипалубні») або літерою «Г» («три-» та «чотирипалубні»).

Поруч зі «своїм» квадратом креслять «чужий» такого самого розміру, лише порожній. Це ділянка моря, де ходять кораблі супротивника.

При влученні в корабель супротивника — на чужому полі ставлять хрестик. Той, хто влучив, стріляє ще раз.

Пошук і потоплення кораблів супротивника[ред. | ред. код]

Перед початком бойових дій гравці кидають жереб чи домовляються, хто буде ходити першим.

Гравець, що виконує хід, здійснює постріл — називає вголос координати клітини, в якій, на його думку, перебуває корабель суперника, наприклад, «К1!».

 1. Якщо постріл влучив у клітину, яку не займає жоден з кораблів супротивника, то гравець дістає відповідь «Мимо!» і той, хто стріляв, ставить на чужому квадраті в цьому місці крапку. Право ходу переходить до суперника.
 2. Якщо постріл влучив у клітину, де розташований багатопалубний корабель (розміром більше ніж 1 клітина), то гравець дістає відповідь «Поранив!» або «Влучив!», крім одного випадку (див. пункт 3). Гравець, що стріляв, ставить на чужому полі в цю клітину хрестик, а його супротивник ставить хрестик на своєму полі також у цю клітку. Гравець, який стріляв, дістає право на ще один постріл.
 3. Якщо постріл влучив у клітину, де розташований однопалубний корабель, або в останню неуражену клітину багатопалубного корабля, то гравець чує у відповідь «Потоплений!» або «Вбито!». Обидва гравці відзначають потоплений корабель на аркуші. Гравець, що стріляв, здобуває право на ще один постріл.

Переможцем є той, хто першим потопив усі 10 кораблів противника. Суперники вивчають ігрові поля один у одного і затверджують результат, якщо не було жодних порушень.

Порушення[ред. | ред. код]

 1. * Гравець неправильно накреслив своє (!) поле:
 2. * Кількість кораблів не узгоджується з правилами;
 3. * Кораблі торкаються один одного;
 4. * Неправильні розміри поля;
 5. * Помилкова система координат.
 6. * Гравець робив на своєму ігровому полі зміни, не передбачені правилами гри (в процесі гри можна ставити лише точки та хрестики і лише за правилами), наприклад, домалював корабель, якого не вистачає[1];
 7. * Гравець підглянув розташування кораблів супротивника[1];
 8. * Гравець пропустив свій хід.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Це порушення неможливо строго довести без судді, який буде слідкувати. Хоча можливий варіант, коли гравці малюють кораблі ручками різних кольорів, а потім міняються ними. У цьому разі неможливо домалювати чи виправити.