Мстислав Глібович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 17:30, 15 липня 2019, створена Леонід Панасюк (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мстислав III Глібович
Мстислав-Федір Глібович
Князь Чернігівський COA of Chernihiv Principality.svg
Початок правління: можливо, з 1234, відомо, що з 1238
Кінець правління: 1239
Інші титули:можливо, Князь новгород-сіверський
Попередник: Михайло Всеволодович
Наступник:Михайло Всеволодович
Дата народження: невідомо
Дата смерті:після жовтня 1239
Дружина:Домникія
Батько:Гліб Святославич

Мстислав III Глібович, Мстислав-Федір Глібович — князь Чернігівський з 1234  року, після Михайла Всеволодовича.

Життєпис[ред. | ред. код]

Восени 1234 року військо Михайла Всеволодовича та союзника Ізяслава Мстиславича зняло облогу Києва з огляду на наближення галицького війська князя Данила. Цього разу Володимир Рюрикович разом з своїм оборонцем вирішили здійснити контрудар. «…І рушили вони обидва до Чернігова, і прийшов до них Мстислав Глібович. А звідти пішли вони, грабуючи землю (Чернігівську), і взяли багато городів по Десні. Тоді ж узяли вони і Хоробор, і Сосницю, і Сновськ, і багато інших городів, і прийшли ото знову до Чернігова. І вчинили мир із Володимиром і Данилом Мстислав (Глібович) і чернігівці: лютий бо був бій коло Чернігова».

Влітку 1235 року княжий стіл у Чернігові посів Мстислав Глібович — Михайло, його двоюрідний брат, перемістив свою резиденцію до Галича. Можливо, він зайняв князівство як намісник головного князя на час його відсутності.

У жовтні 1239 татари обступили «в силе тяжце» Чернігів. На допомогу оточеному місту намагався пробитися князь Мстислав Глібович — 2-й брат чернігівського князя Михайла Всеволодича, котрий незадовго до цього залишив місто. Тобто, Мстислав Глібович став єдиним з південно-руських князів, який наважився на відкритий бій з монголами; під Чернігівськими мурами почалася запекла битва. Незважаючи на відчайдушний героїзм русинів, військо Мстислава зазнало поразки.

18 жовтня «Лют бо бе бой у Чрьнигова», «град Чьрнигов взяша и запалиша огнем» — Чернігів був захоплений монголами, згідно з одними джерелами, князь Мстислав Глібович урятувався втечею до Угрії. Його наступник — знову Михайло Всеволодович.

За одними джерелами, загинув у бою з монголами. Крім того, дослідники зауважують, що згідно з джерелами, він тільки прийшов на допомогу Чернігову, оточеному монголами, а у 1235—1239 роках чернігівським князем залишався Михайло Всеволодович, і припускають, що Мстислав у 1212/15 −1239 роках був сіверським князем. Деякі дослідники припускають, що він був Рильським князем.

За Софійським літописом, Мстислав Глібович прибув з сумною звісткою до Києва, з ним повернувся і єпископ Порфир «с миром» — тобто з місією від загарбників, яку він виконав у Глухові.

За однією з численних легенд його дружина Домникія викинулася з терему біля Спаського собору і розбилась — щоб не терпіти наругу, її нібито поховано поблизу П'ятницької церкви.

Посилання[ред. | ред. код]