Музичні стилі, жанри та напрями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.

Музичні стилі, жанри і напрями - поняття, що дозволяють класифікувати музичні твори за певними категоріями. При цьому:

 • Термін Музичний жанр характеризує класифікацію музичої творчості за родами і видами, з огляду на їх походження, умови виконання, сприймання та інші ознаки[1]
 • Термін Музичний стиль характеризує сукупність засобів та прийомів художньої виразності, що історично склалась і відображає естетичні погляди різних суспільних груп певної епохи або творчого напряму.[1]
 • Термін Музичний напрям вживається для класифікації музичної творчості за її стильовими або жанровими ознаками. Цей термін є менш розроблений у вітчизняному музикознавстві і тому більш вільно вживаний.

Проблеми термінології

Якщо в академічній музиці класифікація музичної творчості за жанрами та стилями детально розроблена музикознавцями [2], то в сучасній популярній музиці поняття жанру і стилю нерідко вживаються як тотожні, що дає підстави говорити про плутанину термінів[3].

Так, наприклад, деякі джерела класифікують кантрі, фольк-рок, панк-рок як музичні жанри [4], в той час як інші [5] ті самі явища називають музичними стилями.

Аналогічну плутанину термінів можна спостерігати в російськомовних джерелах з яких вона, скоріш за все і потрапила в українськомовну. Так в російській мові схожі списки іменуються в одних джерелах музичними стилями [6] а в інших - музичними жанрами [7], або направлениями [8]

Схожу ситуацію спостерігаємо і в англомовних джерелах - Ресурс Music styles використовує термін англ. styles, в той час як англійська вікіпедія, та деякі інші джерела (напр. [1]) використовує термін англ. genre, а також похідний - subgenre. При цьому термін music genre розглядається як «категорія, що об'єднує музичні твори за стилем або основою музичною мовою» (Peter van der Merwe[en], 1989, p. 3). В той же час, значна частина музикантів (наприклад Джордж Зорн[9]) вважають, що категоризація музики базується більшою мірою на комерційних та маркетингових мотивах, ніж на музичних.

Відмінність понять жанру і стилю

Якщо музичний жанр характеризує класифікацію музичої творчості за родами і видами, з огляду на їх походження, умови виконання, сприймання [10], то музичний стиль характеризується як сукупність засобів та прийомів художньої виразності, що історично склалась і відображає естетичні погляди різних суспільних груп певної епохи або творчого напряму.[10]. Хоча об'єктивною передумовою для розрізнення як музичних жанрів, так і музичних стилів є комплекс суто музичних характеристик, при визначенні стилю звертають увагу на індивідуальні риси, притаманні тим чи іншим композиторам (або групі композиторів, особистість яких формувалася в подібних соціо-культурних умовах), а при визначенні жанру - на умови їх побутування, виконання, а також змістовну або конструктивну спрямованість певного музичного твору.

Типи інтонаційних практик

В сучасному українському музикознанні набуває поширення термін «інтонаційна практика», запроваджений Ю. Чеканом. За визначенням автора, цей термін визначає інтонаційний прояв тієї чи іншої субкультури, об’єднуючи інтонаційну сферу та феномен практики (тобто накопичений дос — від, прийоми та навички діяльності)[11]

Джерела

 1. а б Юрій Юцевич. Музика: словник-довідник. — Тернопіль, 2003. — 404 с. — ISBN 966-7924-10-6. (html-пошук по словнику, djvu)
 2. Див. наприклад Е.В.Назайкинский - Стиль и жанр в музыке - М., 2003
 3. А. Бондаренко До проблеми термінології у класифікації популярної музики за жанрами, стилями та напрямками// «Матеріали Третьої міжнародної науково-творчої конференції Культурно-мистецьке середовище: Творчість та технології» Київ-2009
 4. djkennymac.com
 5. rockstyles.narod.ru
 6. Напр. www.music.sibhost.ru Архівовано 6 травень 2007 у Wayback Machine. або энциклопедия стилей
 7. Наприклад Музыкальная энциклопедия
 8. Див. направления в музыке Архівовано 13 квітень 2008 у Wayback Machine.
 9. John Zorn. Arcana : musicians on music - New York : Granary Books, 2000. - с. v
 10. а б Визначення згідно з Юрій Юцевич. Музика: словник-довідник. — Тернопіль, 2003. — 404 с. — ISBN 966-7924-10-6. (html-пошук по словнику, djvu)
 11. Ю. Чекан. Интонационная практика: сущность и структура Архівовано 18 травень 2015 у Wayback Machine. // Наука про музику сьогодні: проблеми та перспективи. Науковий вісник НМАУ ім. П. І. Чайковського, вип. 80. — Київ : 2009. — С 128–143.

Посилання