Мушкетон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Англійський кремінний мушкетон

Мушкето́н (фр. mousqueton) — різновид вогнепальної зброї.

Спочатку так називали невеликі гармати, які кидали ядра від 20 до 28 лотів (250—350 грамів), а згодом особливий рід короткоствольних рушниць для кавалерії або моряків, у яких дуло було ширше снаряда. Така будова ствола дозволяла заряджати зброю картеччю (або просто рубаним свинцем). Укорочений ствол робив мушкетон легше мушкета, але робив стрільбу менш точною. Точність компенсувалася лише великою площею ураження цілі при стрільбі картеччю. Тим більше що при стрільбі на скаку прицілитися було складно, а в морській битві мушкетон використовувався при абордажі, де вогонь вівся майже у притул.

Були дуже поширені мушкетони з невеликим розтрубом (лійкою) на дулі. Призначення розтруба — полегшити процес засипання пороху і картечі в стовбур (що було особливо актуально для кавалеристів). У період виробництва мушкетонів існувала поширена помилка, що розтруб збільшує розкид картечі (і, відповідно, площу ураження), хоча це насправді не так: для збільшення розкиду картечі потрібно не просто робити воронку на кінці ствола, а виготовляти весь стовбур у вигляді рівномірного дедалі ширшого конуса. Така зброя, втім, теж виготовлялася, але вкрай рідко (через високу вартість); один з прикладів — «секретна гаубиця» Шувалова.

Цікаві факти

Мушкетон — ім'я літературного героя: слуга Портоса в трилогії Олександра Дюма «Три мушкетери», «Двадцять років потому», «Віконт де Бражелон, або Десять років потому».

Див. також

Джерела

При написанні цієї статті використовувався матеріал з Енциклопедичного словника Брокгауза і Ефрона (1890—1907).