Відмінності між версіями «Мічман»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (Вилучення 1 інтервікі, відтепер доступних на Вікіданих: d:Q1478746)
Рядок 77: Рядок 77:
   
 
{{Link FA|en}}
 
{{Link FA|en}}
[[pl:Chorąży marynarki]]
 

Версія за 16:26, 18 квітня 2013

Мі́чман (від англ. midshipman) — військове звання військовослужбовців у ВМФ (ВМС) низки країн.

Військова кваліфікація і службове положення осіб, яким надавалося це звання, неодноразово змінювалися. Спочатку звання надавалося морякам парусного флоту, що виконували відповідну посаду — мічмани несли службу на крупних парусниках приблизно посередині палуби (звідси і назва посади) і забезпечували точне виконання командою наказів капітана або вахтового начальника, яким поставлені вітрила часто обмежували огляд середньої і носової частини палуби. Для напрацювання практики на цю посаду часто призначали кандидатів на надання офіцерського чину (гардемаринів).

У російському флоті вперше запроваджено в 1716 році як унтер-офіцерський чин. З 1732 до 1917 (виключаючи 1751—1758, коли мічмани відносилися до унтер-офіцерів) мічман — перший офіцерський чин, — відповідав званню поручника в армії. Звання мічмана надавалося гардемаринам, що успішно витримали теоретичний і практичний іспити. Мічмани призначалися на посади командирів артилерійських башт кораблів, командирами плутонгів протимінної артилерії, штурманами малих бойових кораблів тощо

За радянських часів військове звання мічмана вперше було введене Постановою РНК СРСР від 30 листопада 1940 року як вище звання для старшин ВМФ, морських частин прикордонних і внутрішніх військ. Ця ухвала діяла до 1972 року. У зв'язку з введенням з 1 січня 1972 в Збройних Силах СРСР інституту прапорщиків і мічманів (Указ Президії Верховної Ради СРСР від 18 листопада 1971) військовослужбовці в званні мічмана стали бути окремою категорією особового складу ВМФ і морських частин прикордонних військ. За своїм службовим положенням, обов'язками і правам вони так само, як і прапорщики, мають статус, близький до молодших офіцерів, є їх найближчими помічниками і начальниками для матросів (солдат) і старшин (сержантів) одного з ними корабля (частини).

Звання мічмана як правило надається після закінчення відповідних шкіл (курсів). Військове звання мічмана існує і у ВМФ (ВМС) деяких інших держав. Проте слід мати на увазі, що англомовне «Ensign», яке зазвичай перекладається українською як «мічман», відповідає за рангом званню лейтенанта ВМС України (відповідника молодшому лейтенантові в більшості країн не існує), а українське «мічман» за рангом відповідає званню уоррент-офіцер (англ. Warrant Officer) у англомовних країнах.

Що стосується звання «Midshipman», від якого пішло слово «мічман», то в англомовних країнах воно вийшло з ужитку в регулярному флоті. У Великобританії це звання надається курсантам старшого курсу військово-морського коледжу, в США — курсантам військово-морського училища (військово-морської академії).

Галерея знаков различi Прапорщик i Мічман

Збройні сили України Військово-морських сил України
Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg Файл:Star.praporsthik ukraine-army 07.gif Praporshchyk.png Starshyi michman ukraine-navy 07.gif Praporschik ukraine-army 06.gif
Старши прапорщик
Прапорщик
Старши мічман
Мічман
(Військово-медична служба)

Література

  • Радянська військова енциклопедія. ЛИНИЯ—ОБЪЕКТОВАЯ // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1978. — Т. 5. — С. 332. — ISBN 00101-134. (рос.)

Див. також

Посилання

Код НАТО Військово-морські
сили
Сухопутні війська
Повітряні сили
Сили спеціальних
операцій
Повноважні офіцери Вищий офіцерський склад
OF-10 Адмірал флоту Генерал армії
OF-9 Адмірал Генерал-полковник
OF-8 Віце-адмірал Генерал-лейтенант
OF-7 Контр-адмірал Генерал-майор
OF-6 Командор Бригадний генерал
Старший офіцерський склад
OF-5 Капітан I рангу Полковник
OF-4 Капітан II рангу Підполковник
OF-3 Капітан III рангу Майор
Офіцерський склад
OF-2 Капітан-лейтенант Капітан
OF-1 Старший лейтенант Старший лейтенант
Лейтенант Лейтенант
OF(D) Хорунжий Хорунжий
Student Officer Курсант Курсант
Інші звання Старшинський склад
OR-9 Головний
майстер-сержант
Головний
майстер-сержант
Майстер-сержант Майстер-сержант
OR-8 Головний
штаб-сержант
Головний
штаб-сержант
Штаб-сержант Штаб-сержант
Сержантський склад
OR-7 Головний
корабельний старшина
Головний сержант
OR-6 Головний старшина Старший сержант
OR-5 Старшина I статті Сержант
OR-4 Старшина II статті Капрал
Рядовий склад
OR-3 Старший матрос Старший солдат
OR-2 Матрос Солдат
OR-1 Рекрут Рекрут

Шаблон:Link FA