Над-Я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 14:37, 26 липня 2019, створена Dmitry.onysko (обговорення | внесок) (оЧеПятка :))
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Над-Я (Супер-Еґо, Понад-Я, нім. Über-Ich) — поняття частин психіки, які використовуються в психоаналітичній теорії. Психіку, на думку австрійського лікаря Зигмунда Фрейда можна зрозуміти з трьох моделей (частин психічного апарату): Id, его і супер-его. Фрeйд вперше її описав в «Тлумаченні сновидінь» (1899, надрук.1900), більш широко була розглянута в творі «Я і Воно» (1923). В психоаналізі одна із структурних частин людської психіки. Суперего являє собою психічне тіло, яке включає в себе соціально опосередковані закони, правила і конвенції, і про здатність почуття провини і сорому, і справжнє почуття власної гідності.

"Схемовий малюнок, що зображує основні складові людської психіки і їх взаємодію" (Зигмунд Фрейд, 1923)

По суті Над-Я є сферою повинності, таким собі цензором, моралізатором, що не дозволяє людині робити все, що вона забажає. Над-Я з'явилось у людини вже в соціумі, ще коли дитина зіштовхується з першими заборонами. Керується батьківським авторитетом, що мав особливий вплив на розвиток цієї структури в дитячі роки. Численні заборони не дають змоги проявити несвідомі бажання, якими керується інша структурна частина психіки - Воно. Воно і Над-Я постійно «конфліктують» і «борються за право керувати» психікою в цілому. «Полем бою» виступає «Я», яке ніби розривається між цими протилежними сферами психіки і нерідко мусить знаходити компроміс у вигляді психотравматичних захистів, таких як - сублімація, витиснення, ідентифікація.

Еволюційно Над-Я з'явилось пізніше ніж Воно. Разом з ним з'явились такі емоційні стани, як сором, ганьба, «докори сумління». Виявляти свої первинні бажання на людях стало забороненим з розвитком суспільства, коли виникли певні правила і норми людського співіснування.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Л. Д. Столяренко, Основы Психологии, Ростов-на-Дону, «Феникс», 2005 год, 13-е издание
  • Freud, Sigmund (1923), Das Ich und das Es, Internationaler Psycho-analytischer Verlag, Leipzig, Vienna, and Zurich. English translation, The Ego and the Id, Joan Riviere (trans.), Hogarth Press and Institute of Psycho-analysis, London, UK, 1927. Revised for The Standard Edition of the Complete Psychological Works of Sigmund Freud, James Strachey (ed.), W.W. Norton and Company, New York, NY, 1961.

Посилання[ред. | ред. код]