Відмінності між версіями «Наклад»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (Вилучення 1 інтервікі, відтепер доступних на Вікіданих: d:Q759811)
(оформлення, доповнення)
Рядок 1: Рядок 1:
  +
{{Otheruses|Тираж (значення)}}
 
[[Файл:Nuvola apps bookcase.svg|right|230px]]
 
[[Файл:Nuvola apps bookcase.svg|right|230px]]
 
'''Наклад, тираж''' — [[кількість]] [[примірник]]ів видання однієї назви.
 
'''Наклад, тираж''' — [[кількість]] [[примірник]]ів видання однієї назви.
Рядок 13: Рядок 14:
   
 
== Джерела ==
 
== Джерела ==
  +
* {{ТСУМО}}
  +
* {{СЗТ|1078.12794.0|Тираж. Закон України "Про видавничу справу" (стаття 1) м. Київ, 5 червня 1997 року N 318/97-ВР. // Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва. Міністерство фінансів України. Наказ "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей і Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей" (Ліцензійні умови, п.1.2) N 128/1037 від 12.12.2002}}
 
* [http://slovari.yandex.ru/ БСЭ.]
 
* [http://slovari.yandex.ru/ БСЭ.]
 
* [http://slovari.yandex.ru/~книги/Издательский%20словарь/Тираж/ Мильчин А. Э., Издательский словарь-справочник]
 
* [http://slovari.yandex.ru/~книги/Издательский%20словарь/Тираж/ Мильчин А. Э., Издательский словарь-справочник]
   
  +
{{ВП-портали|Книги}}
  +
{{DEFAULTSORT:Наклад}}
 
[[Категорія:Поліграфія]]
 
[[Категорія:Поліграфія]]

Версія за 15:12, 13 серпня 2015

Nuvola apps bookcase.svg

Наклад, тираж — кількість примірників видання однієї назви.

Тираж періодичних видань ( газет, журналів) визначається видавництвом по числу абонентів (включаючи також роздрібний продаж); тираж книг, брошур тощо встановлюється видавництвом після вивчення читацького попиту. Зазвичай розрізняють малі тиражі (до 15 000 примірників), середні (до 100 000 примірників) і масові (понад 100 000 примірників). Масові тиражі у зв'язку з великим обсягом поліграфічних робіт звичайно друкують по частинах, званих заводами.

Розрізняють тиражі

  • Річний — сума тиражів видань, що вийшли у світ в аналізованому році в видавництві, країні, а також сума тиражів усіх випусків періодичного видання за рік.
  • Додатковий, або додрукування тиражу — виготовлення незабаром після здачі основного тиражу в книготорговельну мережу в межах того ж календарного року заздалегідь не планувався, на відміну від заводу, додаткового тиражу у зв'язку з незадоволеним попитом. Термін мав велике значення в роки, коли було потрібно відрізняти при виплаті авторської винагороди за твір, який не мало норми тиражу, додруківка від повторного видання. Тоді додрукування тиражу вважався додатковий тираж, виготовлений в межах року випуску основного тиражу, а додатковий тираж, виготовлений в наступному році, навіть при відсутності будь-яких змін, — повторним виданням. Тепер, при виплаті авторської винагороди у вигляді процентної частки від доходу видавництва, час додрукування тиражу значення не має. При фіксованій сумі авторської винагороди, коли за законом потрібно встановити максимальний тираж, додруківка тиражу поверх нього вже буде вважатися повторним виданням, вимагає нового авторського договору і нового авторської винагороди. Для статистики друку тираж книги, виготовлений в наступному після основного тиражу році, вважається повторним виданням. У випускних даних відомості про тираж супроводжують словами в круглих дужках: (додруківка тиражу) або (дод. тираж).
  • Загальний — сума тиражів видань, випущених видавництвом (або кількома) за певний період (загальне число примірників в тиражах всіх цих видань).
  • Пробний — початковий наклад видання, випущений з метою визначити попит на нього і в разі успіху виготовити додатковий тираж, щоб задовольнити виявити попит, або при невдачі обмежитися витратами тільки на пробний наклад.
  • Разовий — тираж одного випуску, номера, томи періодичного видання.
  • Середній — частка від ділення суми тиражів усіх розглянутих видань на їх число.

Джерела