Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:37, 24 червня 2017, створена Олександр Гаврик (обговорення | внесок) (шаблон, доповнення)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова
乌克兰国立造船大学.jpg
головний корпус НУК ім. адмірала Макарова
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Тип університетська
Адреса 54025, Україна, м. Миколаїв, проспект Героїв Сталінграду, 9
Засновано 18 вересня 1920 р.
Зібрання
Обсяг фондів понад 760 тис. одиниць
Інші відомості
Директор Костирко Тамара Миколаївна
Веб-сайт lib.nuos.edu.ua
Емблема НБ НУК

Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (НБ НУК) — обласний методичний центр для бібліотек ВНЗ м. Миколаєва, одна з найбільших бібліотек південного регіону за складом фонду з корабле- та суднобудування, інформаційна база науково-дослідницької роботи вчених, аспірантів, студентів та соціокультурний центр вишу.

Заснована 1920 року; у 1930 — бібліотека Миколаївського кораблебудівного інституту; з 1994 — бібліотека Українського державного морського технічного університету; у 2004 — Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова; з 2010 — Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.

Історія

Історія бібліотеки НУК нерозривно пов'язана з історією створення та розвитку університету. Бібліотека була заснована 18 вересня 1920 р. на базі бібліотеки механіко-технічного училища. В перший рік існування бібліотеки діяв лише читальний зал, був один працівник, обслуговувалось 20 читачів. До 1940 р. фонд бібліотеки становив 80 тис. примірників. Бібліотека розміщувалась в залі площею 217 м², мала читальний зал на 100 посадкових місць та 8 співробітників. У роки окупації Миколаєва фашистами значну частину фонду, обладнання, документації та довідкового апарату було знищено. Лише п'ять тисяч примірників навчальної літератури вдалося евакуювати разом з університетом до м. Прежевальська (Киргизька РСР), де з 1942 р. продовжився навчальний процес, який бібліотека забезпечувала підручниками та методичними посібниками.

Після повернення з евакуації бібліотека почала своє відродження. Частину книг зберегли та повернули мешканці міста, декілька тисяч примірників було подаровано бібліотекою Ленінградського кораблебудівного інституту. В ці роки бібліотека отримувала обов'язковий примірник, який виділив уряд для бібліотек, що постраждали від німецьких окупантів. Вже в 1946 р. фонд бібліотеки налічував 35 тис. томів, обслуговувалось 1,5 тисячі студентів.

1970—1980 роки були для бібліотеки періодом інтенсивного нарощування книжкового фонду. У 1972 році фонд бібліотеки налічував 330 тис. томів, обслуговувалось 9 000 читачів, штат бібліотеки налічував 27 осіб, з них 16 мали вищу освіту. Відкрито 2 філіали з фондом більше 2 тис. томів, 30 пересувних бібліотек на кафедрах та в студентських гуртожитках. Незважаючи на певні труднощі, що стояли перед бібліотекою в 90-ті роки, її розвиток супроводжувався позитивними змінами: запроваджується комп'ютеризація та автоматизація бібліотечних процесів.

В 2010 році Рішенням Вченої Ради НУК назву «Бібліотека НУК» змінено на «Наукова бібліотека НУК ім. адмірала Макарова». Це засвідчило про зростання ролі книгозбірні в освітньому, науковому та виховному процесах, які відбуваються у виші.

Фонди

Сьогодні фонд бібліотеки перевищує 760 тис. примірників, наукових видань — 94 тис. прим., навчальних — 400 тис. прим., майже 230 тис. прим. періодичних видань. Електронних видань — понад 1500 примірників.

Фонд рідкісних видань

Цінним надбанням бібліотеки є фонд рідкісних видань, який становить 2 692 назви, особливу цінність становлять видання XVIII — поч. ХІХ ст., серед яких і колекція морських збірників (570 прим.), перший з них датовано 1848 р., «Морские записки или Собрание всякого рода касающихся вообще до мореплавання сочинений и переводов» (1800 р.), «История русского флота. Период Азовский» (1864 р.), «Всеобщая история о мореходстве» (1811 р.), «Регламент государя Петра Великого об управлении адмиралтейства и верфи» (1780 р.).

Довідково-пошуковий апарат (ДПА)

До складу ДПА входить система каталогів і картотек (друковані та електронні), фонд довідково-бібліографічних видань понад 50 тисяч примірників (документи нормативного характеру, тлумачні словники, словники-довідники, енциклопедії), Електронний каталог, Бази даних.

Система каталогів представлена: алфавітними (генеральним, читацькими), систематичними (генеральним, читацькими), топографічними каталогами, Електронним каталогом. Баз даних — 20 тематичних.

Структура

Бібліотека НУК розташована в чотирьох навчальних корпусах, загальна площа 2 227 м², до послуг користувачів 6 абонементів, 7 читальних залів на 304 посадкових місця, в тому числі Електронний читальний зал та читальний зал для роботи з дипломними проектами.

Штат бібліотеки налічує 44 співробітника, повну вищу освіту мають 39 працівників, з них бібліотечну — 20. Понад 30 років в бібліотеці МКІ-НУК працюють 7 співробітників, 10 — понад 20 років.

Відділи бібліотеки:

  • Чотири відділи обслуговування користувачів
  • Електронний читальний зал
  • Відділ наукової, іноземної літератури та періодичних видань
  • Відділ комплектування та наукової обробки літератури
  • Інформаційно-бібліографічний відділ
  • Відділ бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної роботи

Кількісні показники

Статистичні показники роботи з обслуговування користувачів: щорічно відвідування відділів Наукової бібліотеки складають понад 300 тис. осіб, загальна кількість користувачів — понад 30 тис., книговидача — понад 600 тис. примірників.

Діяльність

Впровадження технологічних інновацій в роботу Наукової бібліотеки призвело до кардинальних змін в процесах створення доступу та розповсюдження інформації. Віртуальний сервіс бібліотеки складається з електронного каталогу, баз даних (20), web-сайту бібліотеки та електронної бібліотеки, впровадженням електронної доставки документів та віртуальної довідки, створення електронних презентацій, віртуальних виставок, web-закладок.

З 1998 року в бібліотеці розпочинається автоматизація та комп'ютеризація бібліотечних процесів. Саме в цей період розпочинається робота по створенню власних електронних ресурсів: 1998 рік — Електронний каталог; 2000 рік — сайт бібліотеки; 2004 рік — корпоративний каталог періодичних видань шести провідних бібліотек ВНЗ м. Миколаєва; 2008 рік — формуються БД власної генерації, Електронна бібліотека. 3 2012 року НБ НУК стає учасником проекту ELibUkr, що дає можливість створити на базі Електронного читального залу Центр знань, значно розширити спектр доступу до е-ресурсів. Також з 2012 року працює інституційний репозитарій, який зареєстровано в OpenDoar, ROAR та у системі пошуку у відкритих архівах України. З 2014 року створюється новий контент сайту бібліотеки, розрахований на різнобічні запити користувачів. Бібліотека є членом інформатіо-консорціум.

В практичну діяльність НБ НУК активно запроваджуються новітні інформаційні технології — Веб 2.0, завдяки яким бібліотека представлена у соціальних мережах: ВКонтакті та Фейсбук. Хмарні технології активно використовуються в довідково-бібліографічній роботі. Також робота НБ представлена в Ютуб. Наукова діяльність бібліотеки представлена видавництвом біобібліографічних та бібліографічних покажчиків, проведенням наукометричних, маркетингових, соціологічних досліджень, науково-практичних конференцій, підготовкою вебліографічних матеріалів.

Посилання

Література

  • Бібліотека — світ знань, творчості і натхнення (до 90-річчя Наукової бібліотеки НУК імені адмірала Макарова): довід.-бібліограф. вид. / уклад. Л. М. Денисюк.-Миколаїв: НУК, 2010.-56 с.
  • Костирко, Т. М. Шляхи розвитку книгозбірні вищого навчального закладу / Т. М. Костирко // Вісн. Кн. палати.-2010.-№ 11.-с. 38-40
  • Костырко, Т. Н. Электронные информационные ресурсы библиотеки НУК им. адмирала Макарова: создание, использование, доступ / Т. Н. Костырко // Культура народов Причерноморья.-2006.-Вып. 94.-с. 77-81