Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:37, 24 червня 2017, створена Олександр Гаврик (обговорення | внесок) (шаблон, доповнення)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова
乌克兰国立造船大学.jpg
головний корпус НУК ім. адмірала Макарова
Країна: Flag of Ukraine.svg Україна
Тип: університетська
Адреса 54025, Україна, м. Миколаїв, проспект Героїв Сталінграду, 9
Заснована 18 вересня 1920 р.
Фонди: понад 760 тис. одиниць
Директор: Костирко Тамара Миколаївна
Сайт: lib.nuos.edu.ua
Емблема НБ НУК

Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (НБ НУК) — обласний методичний центр для бібліотек ВНЗ м. Миколаєва, одна з найбільших бібліотек південного регіону за складом фонду з корабле- та суднобудування, інформаційна база науково-дослідницької роботи вчених, аспірантів, студентів та соціокультурний центр вишу.

Заснована 1920 року; у 1930 — бібліотека Миколаївського кораблебудівного інституту; з 1994 — бібліотека Українського державного морського технічного університету; у 2004 — Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова; з 2010 — Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.

Історія

Історія бібліотеки НУК нерозривно пов'язана з історією створення та розвитку університету. Бібліотека була заснована 18 вересня 1920 р. на базі бібліотеки механіко-технічного училища. В перший рік існування бібліотеки діяв лише читальний зал, був один працівник, обслуговувалось 20 читачів. До 1940 р. фонд бібліотеки становив 80 тис. примірників. Бібліотека розміщувалась в залі площею 217 м², мала читальний зал на 100 посадкових місць та 8 співробітників. У роки окупації Миколаєва фашистами значну частину фонду, обладнання, документації та довідкового апарату було знищено. Лише п'ять тисяч примірників навчальної літератури вдалося евакуювати разом з університетом до м. Прежевальська (Киргизька РСР), де з 1942 р. продовжився навчальний процес, який бібліотека забезпечувала підручниками та методичними посібниками.

Після повернення з евакуації бібліотека почала своє відродження. Частину книг зберегли та повернули мешканці міста, декілька тисяч примірників було подаровано бібліотекою Ленінградського кораблебудівного інституту. В ці роки бібліотека отримувала обов'язковий примірник, який виділив уряд для бібліотек, що постраждали від німецьких окупантів. Вже в 1946 р. фонд бібліотеки налічував 35 тис. томів, обслуговувалось 1,5 тисячі студентів.

1970—1980 роки були для бібліотеки періодом інтенсивного нарощування книжкового фонду. У 1972 році фонд бібліотеки налічував 330 тис. томів, обслуговувалось 9 000 читачів, штат бібліотеки налічував 27 осіб, з них 16 мали вищу освіту. Відкрито 2 філіали з фондом більше 2 тис. томів, 30 пересувних бібліотек на кафедрах та в студентських гуртожитках. Незважаючи на певні труднощі, що стояли перед бібліотекою в 90-ті роки, її розвиток супроводжувався позитивними змінами: запроваджується комп'ютеризація та автоматизація бібліотечних процесів.

В 2010 році Рішенням Вченої Ради НУК назву «Бібліотека НУК» змінено на «Наукова бібліотека НУК ім. адмірала Макарова». Це засвідчило про зростання ролі книгозбірні в освітньому, науковому та виховному процесах, які відбуваються у виші.

Фонди

Сьогодні фонд бібліотеки перевищує 760 тис. примірників, наукових видань — 94 тис. прим., навчальних — 400 тис. прим., майже 230 тис. прим. періодичних видань. Електронних видань — понад 1500 примірників.

Фонд рідкісних видань

Цінним надбанням бібліотеки є фонд рідкісних видань, який становить 2 692 назви, особливу цінність становлять видання XVIII — поч. ХІХ ст., серед яких і колекція морських збірників (570 прим.), перший з них датовано 1848 р., «Морские записки или Собрание всякого рода касающихся вообще до мореплавання сочинений и переводов» (1800 р.), «История русского флота. Период Азовский» (1864 р.), «Всеобщая история о мореходстве» (1811 р.), «Регламент государя Петра Великого об управлении адмиралтейства и верфи» (1780 р.).

Довідково-пошуковий апарат (ДПА)

До складу ДПА входить система каталогів і картотек (друковані та електронні), фонд довідково-бібліографічних видань понад 50 тисяч примірників (документи нормативного характеру, тлумачні словники, словники-довідники, енциклопедії), Електронний каталог, Бази даних.

Система каталогів представлена: алфавітними (генеральним, читацькими), систематичними (генеральним, читацькими), топографічними каталогами, Електронним каталогом. Баз даних — 20 тематичних.

Структура

Бібліотека НУК розташована в чотирьох навчальних корпусах, загальна площа 2 227 м², до послуг користувачів 6 абонементів, 7 читальних залів на 304 посадкових місця, в тому числі Електронний читальний зал та читальний зал для роботи з дипломними проектами.

Штат бібліотеки налічує 44 співробітника, повну вищу освіту мають 39 працівників, з них бібліотечну — 20. Понад 30 років в бібліотеці МКІ-НУК працюють 7 співробітників, 10 — понад 20 років.

Відділи бібліотеки:

  • Чотири відділи обслуговування користувачів
  • Електронний читальний зал
  • Відділ наукової, іноземної літератури та періодичних видань
  • Відділ комплектування та наукової обробки літератури
  • Інформаційно-бібліографічний відділ
  • Відділ бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної роботи

Кількісні показники

Статистичні показники роботи з обслуговування користувачів: щорічно відвідування відділів Наукової бібліотеки складають понад 300 тис. осіб, загальна кількість користувачів — понад 30 тис., книговидача — понад 600 тис. примірників.

Діяльність

Впровадження технологічних інновацій в роботу Наукової бібліотеки призвело до кардинальних змін в процесах створення доступу та розповсюдження інформації. Віртуальний сервіс бібліотеки складається з електронного каталогу, баз даних (20), web-сайту бібліотеки та електронної бібліотеки, впровадженням електронної доставки документів та віртуальної довідки, створення електронних презентацій, віртуальних виставок, web-закладок.

З 1998 року в бібліотеці розпочинається автоматизація та комп'ютеризація бібліотечних процесів. Саме в цей період розпочинається робота по створенню власних електронних ресурсів: 1998 рік — Електронний каталог; 2000 рік — сайт бібліотеки; 2004 рік — корпоративний каталог періодичних видань шести провідних бібліотек ВНЗ м. Миколаєва; 2008 рік — формуються БД власної генерації, Електронна бібліотека. 3 2012 року НБ НУК стає учасником проекту ELibUkr, що дає можливість створити на базі Електронного читального залу Центр знань, значно розширити спектр доступу до е-ресурсів. Також з 2012 року працює інституційний репозитарій, який зареєстровано в OpenDoar, ROAR та у системі пошуку у відкритих архівах України. З 2014 року створюється новий контент сайту бібліотеки, розрахований на різнобічні запити користувачів. Бібліотека є членом інформатіо-консорціум.

В практичну діяльність НБ НУК активно запроваджуються новітні інформаційні технології — Веб 2.0, завдяки яким бібліотека представлена у соціальних мережах: ВКонтакті та Фейсбук. Хмарні технології активно використовуються в довідково-бібліографічній роботі. Також робота НБ представлена в Ютуб. Наукова діяльність бібліотеки представлена видавництвом біобібліографічних та бібліографічних покажчиків, проведенням наукометричних, маркетингових, соціологічних досліджень, науково-практичних конференцій, підготовкою вебліографічних матеріалів.

Посилання

Література

  • Бібліотека — світ знань, творчості і натхнення (до 90-річчя Наукової бібліотеки НУК імені адмірала Макарова): довід.-бібліограф. вид. / уклад. Л. М. Денисюк.-Миколаїв: НУК, 2010.-56 с.
  • Костирко, Т. М. Шляхи розвитку книгозбірні вищого навчального закладу / Т. М. Костирко // Вісн. Кн. палати.-2010.-№ 11.-с. 38-40
  • Костырко, Т. Н. Электронные информационные ресурсы библиотеки НУК им. адмирала Макарова: создание, использование, доступ / Т. Н. Костырко // Культура народов Причерноморья.-2006.-Вып. 94.-с. 77-81