Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова
乌克兰国立造船大学.jpg
головний корпус НУК ім. адмірала Макарова
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Тип університетська
Адреса 54025, Україна, м. Миколаїв, проспект Героїв України, 9
Засновано 18 вересня 1920 р.
Зібрання
Обсяг фондів понад 760 тис. одиниць
Інші відомості
Директор Костирко Тамара Миколаївна
Веб-сайт lib.nuos.edu.ua
Емблема НБ НУК

Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (НБ НУК) — обласний методичний центр для бібліотек ВНЗ м. Миколаєва, одна з найбільших бібліотек південного регіону за складом фонду з корабле- та суднобудування, інформаційна база науково-дослідницької роботи вчених, аспірантів, студентів та соціокультурний центр вишу.

Заснована 1920 року; у 1930 — бібліотека Миколаївського кораблебудівного інституту; з 1994 — бібліотека Українського державного морського технічного університету; у 2004 — Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова; з 2010 — Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.

Історія[ред. | ред. код]

Історія бібліотеки НУК нерозривно пов'язана з історією створення та розвитку університету. Бібліотека була заснована 18 вересня 1920 р. на базі бібліотеки механіко-технічного училища. В перший рік існування бібліотеки діяв лише читальний зал, був один працівник, обслуговувалось 20 читачів. До 1940 р. фонд бібліотеки становив 80 тис. примірників. Бібліотека розміщувалась в залі площею 217 м², мала читальний зал на 100 посадкових місць та 8 співробітників. У роки окупації Миколаєва фашистами значну частину фонду, обладнання, документації та довідкового апарату було знищено. Лише п'ять тисяч примірників навчальної літератури вдалося евакуювати разом з університетом до м. Прежевальська (Киргизька РСР), де з 1942 р. продовжився навчальний процес, який бібліотека забезпечувала підручниками та методичними посібниками.

Після повернення з евакуації бібліотека почала своє відродження. Частину книг зберегли та повернули мешканці міста, декілька тисяч примірників було подаровано бібліотекою Ленінградського кораблебудівного інституту. В ці роки бібліотека отримувала обов'язковий примірник, який виділив уряд для бібліотек, що постраждали від німецьких окупантів. Вже в 1946 р. фонд бібліотеки налічував 35 тис. томів, обслуговувалось 1,5 тисячі студентів.

1970—1980 роки були для бібліотеки періодом інтенсивного нарощування книжкового фонду. У 1972 році фонд бібліотеки налічував 330 тис. томів, обслуговувалось 9 000 читачів, штат бібліотеки налічував 27 осіб, з них 16 мали вищу освіту. Відкрито 2 філіали з фондом більше 2 тис. томів, 30 пересувних бібліотек на кафедрах та в студентських гуртожитках. Незважаючи на певні труднощі, що стояли перед бібліотекою в 90-ті роки, її розвиток супроводжувався позитивними змінами: запроваджується комп'ютеризація та автоматизація бібліотечних процесів.

В 2010 році Рішенням Вченої Ради НУК назву «Бібліотека НУК» змінено на «Наукова бібліотека НУК ім. адмірала Макарова». Це засвідчило про зростання ролі книгозбірні в освітньому, науковому та виховному процесах, які відбуваються у виші.

Фонди[ред. | ред. код]

Сьогодні фонд бібліотеки перевищує 760 тис. примірників, наукових видань — 94 тис. прим., навчальних — 400 тис. прим., майже 125 тис. прим. періодичних видань. Електронних видань — понад 1500 примірників.

Фонд рідкісних видань[ред. | ред. код]

Цінним надбанням бібліотеки є фонд рідкісних видань, який становить 2 692 назви, особливу цінність становлять видання XVIII — поч. ХІХ ст., серед яких і колекція морських збірників (570 прим.), перший з них датовано 1848 р., «Морские записки или Собрание всякого рода касающихся вообще до мореплавання сочинений и переводов» (1800 р.), «История русского флота. Период Азовский» (1864 р.), «Всеобщая история о мореходстве» (1811 р.), «Регламент государя Петра Великого об управлении адмиралтейства и верфи» (1780 р.).

Довідково-пошуковий апарат (ДПА)[ред. | ред. код]

До складу ДПА входить система каталогів і картотек (друковані та електронні), фонд довідково-бібліографічних видань понад 50 тисяч примірників (документи нормативного характеру, тлумачні словники, словники-довідники, енциклопедії), Електронний каталог, Бази даних.

Система каталогів представлена: алфавітними (генеральним, читацькими), систематичними (генеральним, читацькими), топографічними каталогами, Електронним каталогом. Баз даних — 20 тематичних.

Структура[ред. | ред. код]

Бібліотека НУК розташована в чотирьох навчальних корпусах, загальна площа 2 227 м², до послуг користувачів 6 абонементів, 6 читальних залів на 298 посадкових місця, в тому числі Електронний читальний зал.

Штат бібліотеки налічує 44 співробітника, повну вищу освіту мають 39 працівників, з них бібліотечну — 20. Понад 30 років в бібліотеці МКІ-НУК працюють 7 співробітників, 10 — понад 20 років.

Відділи бібліотеки:

 • Чотири відділи обслуговування користувачів
 • Електронний читальний зал
 • Відділ наукової, іноземної літератури та періодичних видань
 • Відділ комплектування та наукової обробки літератури
 • Інформаційно-бібліографічний відділ
 • Відділ бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної роботи

Кількісні показники[ред. | ред. код]

Статистичні показники роботи з обслуговування користувачів: щорічно відвідування відділів Наукової бібліотеки складають понад 300 тис. осіб, загальна кількість користувачів — понад 30 тис., книговидача — понад 600 тис. примірників.

Діяльність[ред. | ред. код]

Впровадження технологічних інновацій в роботу Наукової бібліотеки призвело до кардинальних змін в процесах створення доступу та розповсюдження інформації. Віртуальний сервіс бібліотеки складається з електронного каталогу, баз даних (20), веб-сайту бібліотеки та електронної бібліотеки, впровадженням електронної доставки документів та віртуальної довідки, створення електронних презентацій, віртуальних виставок, веб-закладок.

З 1998 року в бібліотеці розпочинається автоматизація та комп'ютеризація бібліотечних процесів. Саме в цей період розпочинається робота по створенню власних електронних ресурсів: 1998 рік — Електронний каталог; 2000 рік — сайт бібліотеки; 2004 рік — корпоративний каталог періодичних видань шести провідних бібліотек ВНЗ м. Миколаєва; 2008 рік — формуються БД власної генерації, Електронна бібліотека.  3 2012 року НБ НУК стає учасником проекту ELibUkr, що дає можливість створити на базі Електронного читального залу Центр знань, значно розширити спектр доступу до е-ресурсів. Також в 2012 році створено інституційний репозитарій, який зареєстровано в OpenDoar, ROAR та у системі пошуку у відкритих архівах України.Контент сайту бібліотеки оновлюється кожні три роки, він розрахований на різнобічні запити користувачів. З 2017 року отримано доступ до наукометричної бази "Scopus".

В практичну діяльність НБ НУК активно запроваджуються новітні інформаційні технології — Веб 2.0, завдяки яким бібліотека представлена у соціальних мережах Фейсбук та Google+. Хмарні технології активно використовуються в довідково-бібліографічній роботі. Також робота НБ представлена на власному каналі в Ютуб.

НБ активно займається поширенням результатів наукових досліджень в Google Академії та через систему «Бібліометрика української науки».

Наукова діяльність бібліотеки спрямована на вивчення та розкриття фондів, підготовку та публікацію науково-бібліографічних покажчиків. Бібліотекою  підготовлено біобібліографічні покажчики професорів університету: В. М. Рябенького, В. С. Блінцова, Г. Ф. Романовського, М. Б. Сліжевського, В. М. Горбова, О. М. Дубового, В. Ф. Квасницького, Б. А. Бугаєнка, Ю. В.Захарова, Ю. С. Крючкова, О. С. Рашковського, А. Ф.Галя, В. В.Зайцева, О. В. Щедролосєва, Л. І. Коростильова, В. П. Шостака, В. П. Суслова, К. В. Кошкіна; тематичні покажчики: "Імперативи розвитку права","Економіка під вітрилами", "Коллекция раритетных, ценных и редких изданий по судостроению и мореплаванью из фонда библиотеки УГМТУ", "Коллекция раритетных, ценных и редких изданий по судостроению и мореплаванью из фонда библиотеки УГМТУ" (перероблене та доповнене електронне видання), "Праці викладачів і науковців МКІ–УДМТУ за 1971–2002 рр.", "Праці викладачів і науковців УДМТУ за роки незалежності 1991–2002 рр.", "Праці викладачів і науковців УДМТУ-НУК (2000–2010 рр.) у трьох частинах", "Бібліографічний покажчик дисертацій, наявних у фонді бібліотеки Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (1947–2010 рр.)".

За останні роки бібліотекою було проведено дослідження: "Бібліотека вишу і виховання толерантності сучасної молоді"; "Наукометричний аналіз дисертаційного фонду Наукової бібліотеки НУК"; "Інформаційні потреби наукових працівників вишу на електронні ресурси, що надає НБ НУК, та аналіз активності їх використання"; "Наукометричний аналіз дисертаційного фонду Наукової бібліотеки НУК на допомогу поліпшенню публікаційної активності науковців університету"; "Бібліотеки ВНЗ м. Миколаєва у віртуальному просторі"; "Модуль компетентностей бібліотечно-інформаційного фахівця майбутнього" тощо.

Наукова бібліотека НУК – обласний методичний центр для бібліотек ВНЗ м. Миколаєва. Пріоритетними аспектами методичної роботи є: аналітико-прогностична діяльність; методичний моніторинг; надання консультаційно-методичної  допомоги; сприяння впровадженню інновацій в діяльність бібліотек вишів; вдосконалення системи підвищення професійної компетентності бібліотечних працівників; координація діяльності бібліотек ВНЗ з бібліотеками інших систем та відомств; участь у роботі професійних організацій.

Бібліотека щорічно проводить всеукраїнські науково-практичні конференції, семінари, тренінги з актуальних питань розвитку книгозбірень вишу.

Книгозбірня активно сприяє формуваню інформаційної культури та академічної доброчесності серед користувачів. Заходи даного напрямку діяльності бібліотекою проводяться диференційовано для трьох категорій: студентів (першокурсників та старшокурсників); аспірантів та наукових співробітників; бібліотечних фахівців.

Бібліотекою постійно оновлюється традиційні форми соціокультурної діяльності.Активно запроваджується інтерактивні заходи:квести,промо-акціїї,літературні дійства,акція "Жива книга", тощо.З 2011 року бібліотека приєдналась до руху - книгооберт (Буккросінг).

Електронний архів eIR NUOS[ред. | ред. код]

eIR NUOS — (Electronic Institutional Repository of Admiral Makarov National University of Shipbuilding) — Електронний інституційний репозитарій Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова що накопичує, зберігає, розповсюджує та забезпечує довготривалий, постійний та надійний доступ до наукових досліджень професорсько-викладацького складу, співробітників та студентів університету.

Завдання eIR NUOS

 • Створення організаційної, технічної, інформаційної інфраструктури інституційного репозитарію (електронного архіву) Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова для розвитку та поширення наукових публікацій у відкритому доступі, збільшення впливу наукових досліджень університету шляхом забезпечення вільного доступу та розширення аудиторії їх користувачів);
 • Накопичення, збереження, розповсюдження та забезпечення довготривалого, постійного та надійного доступу до наукових досліджень професорсько-викладацького складу, співробітників і студентів, аспірантів та докторантів університету;
 • Забезпечення середовища, що дозволяє науковим підрозділам НУК, аспірантам, докторантам, співробітникам та студентам легко розміщувати наукові дослідження в електронній формі у надійний та добре організований архів і стимулювати та забезпечувати відкритий доступ до їх наукових праць.

Участь в асоціаціях, партнерська діяльність[ред. | ред. код]

Наукова бібліотека НУК очолює Методичне об'єднання бібліотек ВНЗ Миколаївщини. За ініціативою бібліотеки НУК у 2002 р. була створена Корпоративна система бібліотек ВНЗ м. Миколаєва, до складу якої входять 6 бібліотек провідних ВНЗ міста. Під методичним та технічним керівництвом Наукової бібліотеки НУК створюється Корпоративний каталог періодичних видань бібліотек ВНЗ м. Миколаєва.

Наукова бібліотека є учасником українського бібліотечного консорціуму "Інформатіо", а також з Хмельницьким національним університетом, Харківським національним університетом радіоелектроніки та п'ятьма бібліотеками ВНЗ, що входять до МО м. Миколаєва, підписано договори про співробітництво у сфері інноваційної діяльності бібліотек.

Наукова бібліотека НУК є учасником проектів: "ELibUkr" ("Електронна бібліотека України: створення Центрів знань в університетах України"), "БібліоСинергія: підтримка наукових досліджень" (відповідає за сторінку "Компетентності бібліотекарів"), "Торнадо" (Томсон Рейтер для науково-дослідних та освітніх установ), "Культура академічної доброчесності: роль бібліотек". Бібліотека є членом асоціаціі "Інформатіо-Консорціум".

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 1. Бібліотека – світ знань, творчості і натхнення (до 90-річчя Наукової бібліотеки НУК імені адмірала Макарова) : довід.-бібліогр. вид. / уклад. Л. М. Денисюк. – Миколаїв : НУК, 2010. – 56 с.
 2. Костирко Т. М. Комунікаційні стратегії сучасної бібліотеки ВНЗ / Т. М. Костирко // Вісн. Харків. держ. акад. культури. –  2016. – Вип. 49. – С. 26–35. – Електрон. аналог друк. вид.: режим доступу: http://bit.ly/2oYNvcn   (дата звернення: 24.04.2017).   
 3. Костирко Т. М. Організація безперервної бібліотечної освіти як чинник підготовки фахівця нової формації / Т. М. Костирко // Вісн. ОНУ. Серія Бібліотекознавство, бібліографознавство, книгознавство. –  Одеса, 2016. – Т. 21, вип. 2. – С. 109–119. – Електрон. аналог друк. вид.: режим доступу: http://bit.ly/2nDYWW0  (дата звернення: 27.03.2017).
 4. Костирко Т. М. Роль і місце НБ НУК в інформаційному забезпеченні наукових досліджень / Т. М. Костирко, Т. Д. Корольова // Інновації в суднобудуванні та океанотехніці : матеріали VII Міжнар. наук-техн. конф. НУК ім. адмірала Макарова, 12–14 верес. 2016 р. – Миколаїв, 2016. – С.413–415.
 5. Костирко Т. М. Сучасні тенденції та перспективи розвитку бібліотек ВНЗ [Електронний ресурс] / Т. М. Костирко // Візія бібліотеки ВНЗ в контексті розвитку сучасних соціокомунікаційних концепцій : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. НБ НУК ім. адмірала Макарова. – Електрон. текст. дані. – Миколаїв, 2017. – Режим доступу: http://bit.ly/2z9YHIW (дата звернення: 27.10.2017). – Назва з титул. екрана.
 6. Костирко Т. М. Шляхи розвитку книгозбірні вищого навчального закладу / Т. М. Костирко // Вісн. Кн. палати. – 2010. – № 11. – С. 38–40
 7. Костырко Т. Н. Электронные информационные ресурсы библиотеки НУК им. адмирала Макарова: создание, использование, доступ / Т. Н. Костырко // Культура народов Причерноморья. – 2006. – Вып. 94. – С. 77–81.