Відмінності між версіями «Наукове дослідження»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
(Не показано 23 проміжні версії 19 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Наукове дослідження''' — це процес вивчення певного об'єкта (предмета або явища) з метою встановлення закономірностей його виникнення, розвитку і перетворення в інтересах раціонального використання у практичній діяльності людей. У методології наукових досліджень розрізняють поняття «об'єкт» і «предмет» [[пізнання]]. '''Об'єктом пізнання''' прийнято називати те, на що спрямована пізнавальна діяльність дослідника, а '''предметом пізнання''' — досліджувані з певною метою властивості, ставлення до об'єкта. Наприклад, усі суспільні науки в принципі пізнають один об'єкт -суспільство, але мають різні предмети; політична економія — систему виробничих відносин, економічна статистика — кількісну сторону економічних явищ; бухгалтерський облік, аналіз і аудит — господарську діяльність підприємців та ін.
+
'''Наукове дослідження''' — процес [[дослідження]] певного [[Об'єкт дослідження|об'єкта]] (предмета або явища) за допомогою [[науковий метод|наукових методів]], що має на меті встановлення закономірностей його виникнення, розвитку і перетворення в інтересах [[раціональність|раціонального]] використання у практичній діяльності людей.
   
  +
== Складові ==
Об'єктом наукового дослідження є навколишній матеріальний світ та форми його відображення у свідомості людей, які існують незалежно від нашої свідомості, відбираються відповідно до мети дослідження. Досліджувати можна не тільки емпіричний об'єкт (якість продукції, собівартість виробів), а й теоретичний (дія закону вартості).
 
  +
=== Об'єкт і предмет дослідження ===
  +
У [[Методологія науки|методології наукових досліджень]] розрізняють поняття «[[Об'єкт дослідження|об'єкт]]» і «[[Предмет пізнання|предмет]]» [[пізнання]].
   
 
Об'єктом пізнання прийнято називати те, на що спрямована пізнавальна діяльність дослідника. Об'єктом наукового дослідження є навколишній матеріальний світ, та форми його відображення у [[свідомість|свідомості]] людей, які існують незалежно від нашої свідомості, відбираються відповідно до мети дослідження. Досліджувати можна не тільки [[емпіризм|емпіричний]] об'єкт (наприклад, якість продукції, собівартість виробів), а й [[теорія|теоретичний]] (наприклад, дія закону вартості).
== Література ==
 
  +
  +
Предмет пізнання — це досліджувані з певною метою властивості об'єкта дослідження, ставлення до об'єкта. Наприклад, усі [[суспільні науки]] в принципі пізнають один об'єкт — [[суспільство]], але мають різні предмети; [[політична економія]] — систему [[виробничі відносини|виробничих відносин]], економічна статистика — кількісну сторону економічних явищ; [[бухгалтерський облік]], [[аналіз]] і [[аудит]] — [[господарська діяльність|господарську діяльність]] підприємців та ін.
  +
  +
Предмет є вужчим поняттям, ніж об'єкт і виступає його складовою.
  +
  +
=== Методи дослідження ===
  +
{{Докладніше|Науковий метод}}
  +
Характерною рисою наукового дослідження, яка вирізняє його від інших видів дослідження, є використання [[науковий метод|наукових методів]]. Визначальною рисою наукового методу є вимога [[Об'єктивність|об'єктивності]], що виключає суб'єктивне тлумачення результатів, та можливості верифікації отриманих результатів. Не повинні прийматися на віру будь-які твердження, навіть якщо вони виходять від авторитетних вчених. Методи поділяються на дві групи: [[науковий метод#Теоретичний науковий метод|теоретичні]] та [[науковий метод#Емпіричний науковий метод|емпіричні]].
  +
  +
== Види досліджень ==
  +
* [[Фундаментальні наукові дослідження|Фундаментальне дослідження]], розпочате головним чином, щоб виробляти нові знання незалежно від перспектив застосування.
  +
* [[Прикладні наукові дослідження|Прикладне дослідження]] має на меті одержання і використання знань для практичних цілей.
  +
  +
== Джерела та література ==
  +
* ''Тіманюк В. М.'' [http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/1211/naukove-doslidzhennya Наукове дослідження] //[[Фармацевтична енциклопедія]]
  +
 
=== Література ===
  +
{{Вікіцитати1}}
 
* Білуха М. Т. Методологія наукових досліджень: Підручник. — К.: АБУ, 2002. — 480 с.
 
* Білуха М. Т. Методологія наукових досліджень: Підручник. — К.: АБУ, 2002. — 480 с.
   
  +
== Див. також ==
[[Категорія:Методологія науки]]
 
  +
* [[Методи наукового дослідження]]
  +
* [[Дослідження]]
  +
* [[Наукова етика]]
  +
  +
== Посилання ==
   
 
[[Категорія:Дослідження]]
[[ru:Научное исследование]]
 
  +
[[Категорія:Надпопулярні статті]]

Версія за 20:59, 14 травня 2018

Наукове дослідження — процес дослідження певного об'єкта (предмета або явища) за допомогою наукових методів, що має на меті встановлення закономірностей його виникнення, розвитку і перетворення в інтересах раціонального використання у практичній діяльності людей.

Складові

Об'єкт і предмет дослідження

У методології наукових досліджень розрізняють поняття «об'єкт» і «предмет» пізнання.

Об'єктом пізнання прийнято називати те, на що спрямована пізнавальна діяльність дослідника. Об'єктом наукового дослідження є навколишній матеріальний світ, та форми його відображення у свідомості людей, які існують незалежно від нашої свідомості, відбираються відповідно до мети дослідження. Досліджувати можна не тільки емпіричний об'єкт (наприклад, якість продукції, собівартість виробів), а й теоретичний (наприклад, дія закону вартості).

Предмет пізнання — це досліджувані з певною метою властивості об'єкта дослідження, ставлення до об'єкта. Наприклад, усі суспільні науки в принципі пізнають один об'єкт — суспільство, але мають різні предмети; політична економія — систему виробничих відносин, економічна статистика — кількісну сторону економічних явищ; бухгалтерський облік, аналіз і аудит — господарську діяльність підприємців та ін.

Предмет є вужчим поняттям, ніж об'єкт і виступає його складовою.

Методи дослідження

Докладніше: Науковий метод

Характерною рисою наукового дослідження, яка вирізняє його від інших видів дослідження, є використання наукових методів. Визначальною рисою наукового методу є вимога об'єктивності, що виключає суб'єктивне тлумачення результатів, та можливості верифікації отриманих результатів. Не повинні прийматися на віру будь-які твердження, навіть якщо вони виходять від авторитетних вчених. Методи поділяються на дві групи: теоретичні та емпіричні.

Види досліджень

Джерела та література

Література

  • Білуха М. Т. Методологія наукових досліджень: Підручник. — К.: АБУ, 2002. — 480 с.

Див. також

Посилання