Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова
НУ кораблебудування лого.jpg
View from 5floor.JPG
46°59′16″ пн. ш. 32°00′08″ сх. д. / 46.9879080000277725° пн. ш. 32.002316000027775544° сх. д. / 46.9879080000277725; 32.002316000027775544Координати: 46°59′16″ пн. ш. 32°00′08″ сх. д. / 46.9879080000277725° пн. ш. 32.002316000027775544° сх. д. / 46.9879080000277725; 32.002316000027775544
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Миколаїв
Назва на честь Макаров Степан Осипович
Засновано 1902
Випускники Категорія:Випускники Національного університету кораблебудування
Сайт nuos.edu.ua
Нагороди
орден Трудового Червоного Прапора

Націона́льний університе́т кораблебудува́ння і́мені адміра́ла Мака́рова (НУК ім. адмірала Макарова) — провідний вищий навчальний заклад Миколаєва.

Історія

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова (НУК) є провідним вищим навчальним закладом в Україні, який готує фахівців для суднобудівної та суміжних галузей промисловості, морегосподарського комплексу й інших галузей економіки України.

Датою заснування НУК, як вищого навчального закладу, є 18 вересня 1920 року, коли в Миколаєві було відкрито індустріальний технікум, до складу якого ввійшли такі відділення: суднобудівне, механічне, електротехнічне та шляхобудівне.

Центральний вхід старого корпусу НУК ім. адмірала Макарова (вигляд з вул. Сидорчука)
Ректор НУК Сергій Рижков на церемонії посвяти в студенти

Миколаївський індустріальний технікум мав статус вищого навчального закладу, а його випускникам присвоювалась кваліфікація інженера. У 1926—1927 навчальному році індустріальний технікум реорганізується в кораблебудівний технікум зі збільшенням терміну навчання з трьох до повних чотирьох років. У цей період було створено і обладнано лабораторії опору матеріалів, хімії, теплотехніки.

У 1929 р. Миколаївський кораблебудівний технікум було об'єднано з Миколаївським вечірнім робітничим технікумом. Цей заклад отримав назву Миколаївського машинобудівного інституту. Однак, уже в 1930 році після об'єднання із суднобудівним факультетом Одеського політехнічного інституту він був перейменований у Миколаївський кораблебудівний інститут (МКІ).

Рішенням уряду СРСР у 1949 році МКІ було присвоєно ім'я адмірала С. Й. Макарова — уродженця м. Миколаєва, відомого вченого кораблебудівника, адмірала-флотоводця.

У 1994 році рішенням Кабінету Ради Міністрів України МКІ імені адмірала С. Й. Макарова отримав найвищий (четвертий) рівень акредитації, статус університету і назву — Український державний морський технічний університет.

Враховуючи загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності Українського державного морського технічного університету імені адмірала Макарова, його вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки, Указом Президента України 25 березня 2004 року постановлено надати університету статусу національного і іменувати його — Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова.

За свою більш ніж 90-річну історію в університеті підготовлено майже 55 тисяч фахівців для вітчизняного і закордонного кораблебудування. На 2017 рік до складу НУК входять: 9 інститутів, 3 факультети, філія у м. Херсоні, Коледж корабелів та Первомайський коледж, навчально-консультаційні пункти у 6 містах України та 2 закордонних, багатопрофільний Морський ліцей ім. професора Александрова та Академія гардемаринів. У НУК навчаються біля 12 тисяч студентів за 28 напрямами та 38 спеціальностям.

Університет забезпечує підготовку інженерних та наукових кадрів високої кваліфікації — молодших спеціалістів, бакалаврів, спеціалістів і магістрів денної та заочної форм навчання; сучасний рівень наукових досліджень і підготовки викладачів, кандидатів і докторів наук.

Навчально-виховний процес у НУК забезпечують кафедри, на яких працюють більше 700 викладачів, з них 77 докторів наук, професорів та 325 кандидатів наук, доцентів. Серед вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівня акредитації у Миколаївській області НУК протягом багатьох років посідає провідне місце за чисельністю студентів, спеціальностей, викладачів із вченими ступенями та званнями, наукових шкіл та напрямів наукових досліджень.

Урочиста церемонія посвяти в студенти НУК

В університеті сформована й успішно діє інфраструктура планування та проведення наукових досліджень, основу якої складають: науково-експертна рада університету, науково-технічні ради за напрямками досліджень, 15 наукових шкіл, зокрема «Дослідження морехідних якостей та проектування нових типів суден», «Підготовка та спалювання палив», «Паяння та зварювання тиском у вакуумі», «Екологічна безпека та енергозбереження», «Кондиціонування та холодильна техніка», «Перспективні енергетичні технології», «Газотермічні покриття», «Управління проектами наукомістких виробництв». Відомими в Україні та за її межами є 7 галузевих лабораторій та 6 науково-технічних центрів, серед яких центри метрологічної атестації поліметричних систем, підводної техніки, енергозбереження, екологічної безпеки.

Університет має п'ять навчальних корпусів, серед яких відновлене студентське містечко в зеленій зоні півострова між річками Інгул і Південний Буг, два фізкультурно-оздоровчих комплекси, три студентських гуртожитки і два житлових будинки, у яких створені умови для навчання, заняття спортом, підвищення рівня культури, наукового й інтелектуального розвитку, відпочинку і заняття особистими захопленнями всього 12-тисячного колективу. Також в університеті створена спілка студентського самоврядування, в якій існують органи контролю «студентський Парламент», органи підтримки «профком» та орган відпочинку та розваг НУК-TV. Безпосередньо на березі Чорного моря в курортних місцях області (у м. Очакові й у селищі Коблево) знаходяться комфортабельні університетські оздоровчі зони відпочинку для студентів і співробітників університету, функціонує комплекс харчування «Камбуз».

Відомі ректори

Інститути, факультети, філії

Інститути

Ректор НУК С. С. Рижков з партнером Ванг Цлі, президентом Університету науки та технології Цзянсу, КНР
 • Кораблебудівний інститут
 • Інститут комп'ютерних та інженерно-технологічних наук
 • Машинобудівний інститут
 • Інститут автоматики і електротехніки
 • Гуманітарний інститут
 • Інститут заочної та дистанційної освіти
 • Первомайський політехнічний інститут
 • Феодосійський політехнічний інститут
 • Інститут післядипломної освіти

Факультети

Філії

 • Херсонська філія
 • Київський навчально-консультаційний пункт
 • Токмацький навчально-консультаційний пункт

Науково-технічні конференції

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова (НУК) є провідним вищим навчальним закладом в Україні, який готує фахівців для суднобудівної та суміжних галузей промисловості і народного господарства. Стратегічним напрямком університету є розвиток фундаментальних та прикладних досліджень, спрямованих на вирішення актуальних проблем суднобудування та інших галузей промисловості.

Уся наукова діяльність зосереджена у науково-дослідній частині, яка складаєтся з:

 1. Науково-навчального центру «Центр проблем екології та енергозбереження»
 2. Науково-дослідного центру кораблебудування
 3. Центр Прикладних Досліджень в Енергетиці
 4. Науково-дослідних інститутів:
  1. проблем екології та енергозбереження
  2. сучасних проблем автоматики та електротехніки
  3. підводної техніки
  4. проблем аерогідродинаміки і міцності
  5. новітньої корабельної інженерії
  6. паяння і зварювання тиском у вакуумі
  7. управління проектами та програмами
  8. енергетики та машинобудування
 5. Секторів АУП:
  1. науково-організаційний сектор
  2. сектор науково-технічної інформації
  3. сектор інтелектуальної власності
  4. сектор стандартизації та метрології
  5. сектор науково-технічного перекладу
 6. Проектно-конструкторського бюро
 1. Фізико-технічні проблеми матеріалознавства (металеві конструкційні матеріали; керамічні, композиційні, монокристалічні та плівкові матеріали різного функціонального призначення);
 2. Міжгалузеві проблеми і системні дослідження в енергетиці (енергетична ефективність та енергозбереження);
 3. Фізико-технічні проблеми енергетики (екологічні проблеми в енергетиці);
 4. Інформаційні та комутаційні технології (управління проектами та програмами; аналіз і синтез систем керування технічними та екологічними процесами, зокрема з невизначеністю);
 5. Енергетика та енергоефективність (енергоефективні перетворювачі електроенергії; дослідження морехідних якостей суден, умов та методів їх забезпечення на етапі проектування суден та інших плавучих споруд).

Міжнародна діяльність

Іноземні студенти

Міжнародна співпраця Національного університету кораблебудування імені адм. Макарова направлена на інтеграцію університету в світовий загальноосвітній процес з метою розширення міжнародних зв'язків і ініціації спільних науково-дослідних, навчально-методичних і освітніх проектів, і це є одним із стратегічних пріоритетів розвитку університету в XXI столітті. З метою ефективного здійснення міжнародної співпраці в науково-технічній, освітній і культурній сферах в університеті створено і функціонує навчально-науковий центр міжнародного співробітництва (ННЦМС) при Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова.

Іноземні студенти НУК на церемонії отримання дипломів

Університет підтримує багатолітня плідна співпраця з університетами, науково-дослідними установами і промисловими підприємствами США, Великої Британії, Німеччини, Норвегії, Китаю, Польщі, Румунії, Туреччини, Болгарії, Ірану, Іспанії, В'єтнаму і країн СНД. Важливим напрямом міжнародної діяльності Національного університету кораблебудування є участь викладачів, співробітників, аспірантів і студентів університету в конкурсах для здобуття стипендій або грантів міжнародних організацій і фондів, таких, як Німецька Служба Академічних Обмінів (DAAD), Фонд Олександра фон Гумбольдта (ФРН), Програма академічних обмінів імені Фулбрайта, Рад з міжнародних досліджень і обмінів IREX (США), Фонд «Освіта для демократії» (Польща), та інш.

У Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова на контрактній основі навчаються громадяни країн: Сполучені Штати Америки, Німеччина, Китайська Народна Республіка, Соціалістична Республіка В'єтнам, Іран, Пакистан, Йорданія, Туреччина, Ліван, Лівія, Індія, Саудівська Аравія, Туніс, Нігерія, Камерун, Гвінея, Кенія, Росія, Білорусь, Туркменістан, Грузія, Казахстан, Молдова.

У НУК створені умови не лише для навчання, але і для змістовного дозвілля, розвитку природних талантів і здібностей іноземних студентів. На території всіх корпусів університету для полегшення контактів з рідними і близькими іноземних студентів функціонують безкоштовні точки доступу в Інтернет за допомогою Wi-Fi і в спеціалізованих комп'ютерних класах.

Кількість іноземних громадян, що бажають навчатись в університеті, постійно збільшується.

Література

 • Корабли наша жизнь: История кораблестроительного факультета Николаев. кораблестроительного ин-та — Укр. гос. морского техн. ун-та им. адмирала Макарова / Ред. А. Ф. Галь, К. В. Кошкин. — Николаев, 2000. — 170 с.: ил.

Посилання