Відмінності між версіями «Неодарвінізм»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (r2.7.3) (робот змінив: he:נאו-דרוויניזם)
 
(Не показано 3 проміжні версії 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Неодарвінізм''' ('''вейсманізм''') — еволюційна концепція, створена [[Август Вейсман |А. Вейсманом]] (1834–1914) на ранньому етапі розвитку генетики (в кін. XIX — поч. XX ст.).
+
'''Неодарвінізм''' ('''вейсманізм''') — еволюційна концепція, створена [[Август Вейсман |Августом Вейсманом]] (1834–1914) на ранньому етапі розвитку генетики (в кінці XIX — початку XX ст.).
   
Неодарвінізмом іноді називають [[Синтетична теорія еволюції | сучасний дарвінізм]], що представляє собою синтез [[генетика | генетики]] і класичного [[дарвінізм]]у, що невдало і неправильно з історичної точки зору<ref>[http://bse.sci-lib.com/article081114.html Значення слова «Неодарвінізм» в БСЭ]</ref>.
+
Неодарвінізмом іноді називають [[Синтетична теорія еволюції | сучасний дарвінізм]], що є синтезом [[генетика | генетики]] і класичного [[дарвінізм]]у, що невдало і неправильно з історичної точки зору<ref>[http://bse.sci-lib.com/article081114.html Значення слова «Неодарвінізм» в БСЭ]</ref>.
   
Неодарвінізм А. Вейсмана обгрунтовував положення про те, що всі особливості будови живих істот можуть бути пояснені з точки зору дарвінівської теорії [[Природний відбір | природного добору]] і немає приводу визнавати яке б то не було внутрішнє прагнення до вдосконалення, яке постулював, наприклад, [[автогенез]] (навпаки, заперечуючи роль зовнішніх факторів). Неодарвінізм відкидає можливість успадкування набутих ознак, яку постулював [[ламаркізм]]. Одне з основних понять неодарвінізму&nbsp;— вчення про «зародкову плазму» і «зародковий шлях». У відповідності з цією концепцією, передаються у спадок лише зміни, що відбуваються в спадкових одиницях статевих клітин&nbsp;— «детермінантах».
+
Неодарвінізм Августа Вейсмана обґрунтовував положення про те, що всі особливості будови живих істот можуть бути пояснені з точки зору дарвінівської теорії [[Природний відбір | природного добору]], і немає приводу визнавати будь-яке внутрішнє прагнення до вдосконалення, яке постулював, наприклад, [[автогенез]] (навпаки, заперечуючи роль зовнішніх факторів). Неодарвінізм відкидає можливість успадкування набутих ознак, яку постулював [[ламаркізм]]. Одне з основних понять неодарвінізму&nbsp;— вчення про «зародкову плазму» і «зародковий шлях». Згідно з цією концепцією, передаються у спадок лише зміни, що відбуваються в спадкових одиницях статевих клітин&nbsp;— «детермінантах».
   
А. Вейсман, відзначаючи провідну роль природного добору в [[Еволюція | еволюції]], поширив ідею відбору також і на окремі частини особин і спадкові детермінанти (так званий «тканинної відбір» і «зачатковий відбір»). Започаткована Вейсманом перша спроба пов'язати дані генетики, що тільки-но зароджувалася, з еволюційною теорією і доповнити дарвінівське уявлення про природний відбір вважається, в основному, помилковою, проте деякі ідеї з неодарвінізму все ж перейшли в [[Синтетична теорія еволюції | СТЕ]]<ref> [http://dic.academic.ru/dic.nsf/dic_biology/3658/Неодавинизм Словники на academic.]</ref>
+
Август Вейсман, відзначаючи провідну роль природного добору в [[Еволюція | еволюції]], поширив ідею відбору також і на окремі частини особин і спадкові детермінанти (так званий «тканинної відбір» і «зачатковий відбір»). Започаткована Вейсманом перша спроба пов'язати дані генетики, що тільки-но зароджувалася, з еволюційною теорією і доповнити дарвінівське уявлення про природний відбір вважається, в основному, помилковою, проте деякі ідеї з неодарвінізму все ж перейшли в [[Синтетична теорія еволюції | синтетичну теорію еволюції]]<ref> [http://dic.academic.ru/dic.nsf/dic_biology/3658/Неодавинизм Словники на academic.]</ref>
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==
Рядок 21: Рядок 21:
   
 
[[Категорія:Еволюційні теорії]]
 
[[Категорія:Еволюційні теорії]]
 
[[ar:داروينية جديدة]]
 
[[cs:Neodarwinismus]]
 
[[en:Neo-Darwinism]]
 
[[et:Neodarvinism]]
 
[[he:נאו-דרוויניזם]]
 
[[nl:Neodarwinisme]]
 
[[nn:Nydarwinisme]]
 
[[no:Nydarwinisme]]
 
[[pl:Neodarwinizm]]
 
[[ru:Неодарвинизм]]
 
[[sk:Neodarvinizmus]]
 

Поточна версія на 07:37, 8 грудня 2014

Неодарвінізм (вейсманізм) — еволюційна концепція, створена Августом Вейсманом (1834–1914) на ранньому етапі розвитку генетики (в кінці XIX — початку XX ст.).

Неодарвінізмом іноді називають сучасний дарвінізм, що є синтезом генетики і класичного дарвінізму, що невдало і неправильно з історичної точки зору[1].

Неодарвінізм Августа Вейсмана обґрунтовував положення про те, що всі особливості будови живих істот можуть бути пояснені з точки зору дарвінівської теорії природного добору, і немає приводу визнавати будь-яке внутрішнє прагнення до вдосконалення, яке постулював, наприклад, автогенез (навпаки, заперечуючи роль зовнішніх факторів). Неодарвінізм відкидає можливість успадкування набутих ознак, яку постулював ламаркізм. Одне з основних понять неодарвінізму — вчення про «зародкову плазму» і «зародковий шлях». Згідно з цією концепцією, передаються у спадок лише зміни, що відбуваються в спадкових одиницях статевих клітин — «детермінантах».

Август Вейсман, відзначаючи провідну роль природного добору в еволюції, поширив ідею відбору також і на окремі частини особин і спадкові детермінанти (так званий «тканинної відбір» і «зачатковий відбір»). Започаткована Вейсманом перша спроба пов'язати дані генетики, що тільки-но зароджувалася, з еволюційною теорією і доповнити дарвінівське уявлення про природний відбір вважається, в основному, помилковою, проте деякі ідеї з неодарвінізму все ж перейшли в синтетичну теорію еволюції[2]

Див. також[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]