Відмінності між версіями «Никифор Ксіфій»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(Створена сторінка: {{особа |ім'я =Никифор Ксіфій |оригінал імені = Νικηφόρος Ξιφίας |інші імена...)
 
Рядок 24: Рядок 24:
 
|суспільний стан =
 
|суспільний стан =
 
|діяльність =
 
|діяльність =
|титул =
+
|титул =патрикій
 
|посада =стратег
 
|посада =стратег
 
|військове звання =
 
|військове звання =
Рядок 54: Рядок 54:
 
}}
 
}}
 
'''Никифор Ксіфій''' (бл. [[980]] — [[1028]]) — політичний та військовий діяч [[Візантійська імперія|Візантійської імперії]].
 
'''Никифор Ксіфій''' (бл. [[980]] — [[1028]]) — політичний та військовий діяч [[Візантійська імперія|Візантійської імперії]].
  +
  +
== Життєпис ==
  +
Походив з малоазійської війської знаті. Син [[Олексій Ксіфій|Олексія Ксіфія]], катепана Італії. Розпочав військову діяльність під орудою батька близько 980 року. Згодом опинився у балканському війську. Вперше згадується у письмових джерелах 999 року. На той час Візантія вела тривалу війну проти Болгарського царства.
  +
  +
На 1002 рік Никифор Ксіфій мав ранг протоспафарія й очолював одну з фем (яку саме невідомо). Спільно з патрикієм Феодороканом здійснив успішний похід болгарськими землями, захопивши міста [[Плиска (Болгарія)|Плиска]], [[Великий Преслав|Великий]] і [[Переяславець|Малий Преслав]], усю Добруджу, де залишили залоги. За успішні дії призначаєтсья стратегом феми Філіппополь. В подальшому з перемінним успіхом діяв проти болгарського війська.
  +
  +
У 1014 році завдяки рішучим та вправним діям Никифора Ксіфія візантійське військо перемогло болгарського царя [[Самуїл (цар Болгарії)|Самуїла]] у вирішальній битві при Беласиці (відома також як битва при Клейдоні). За цю звитягу Ксіфій отримав титул патрикія. У 1015—1016 роках спільно з [[Костянтин Діоген|Костянтином Діогеном]] захопив область Моглен в Болгарському царстві (сьогодні частина адміністративної області [[Центральна Македонія]] Греції). Протягом 1017—1018 років Ксіфій захопив область навколо Софії, а потім зайняв територія між Касторією та Сервією в Македонії.
  +
  +
1020 року призначено стратегом феми Анатолік. Втім Никифор Ксіфій був незадаволений призначеннянм, а також неучасть у поході на Кавказ. 1021 року він змовився з [[Никифор Фока Баритрахел|Никифором Фокою]], разом зяким підняв заколот проти імператора [[Василій II Болгаробійця|Василя II]]. Спочатку повстання поширилося значною частиною Малої Азії, мало чимало прихильників у Константинополі. Але невдовзі Ксіфій вступив у конфлікт з Фокою щодо того, хто буде імператором. Після цього під час особистої зустрічі Никифор Ксіфій наказав вбити Никифора Фоку, внаслідок чого прихильники останнього залишили Ксіфія. Невдовзі він зазнав поразки від [[Феофілакт Далассен|Феофілакта Далассена]], який полон Ксіфія.
  +
  +
Никифора Ксіфія було пострижено у ченці й заслано на о. Антигона (одним з Принцевих островів у Мармуровому морі), а його прихильників страчено або заслано. Ксіфій перебував тут до 1028 року, коли отримав волю від нового імператора [[Романа III]]. Ксіфію було повернуто майно й титул. Проте ксіфій відмовився від участі у політиці, оселившись у Студійському монастирі.
  +
  +
== Джерела ==
  +
* Cheynet, Jean-Claude (1990). Pouvoir et Contestations à Byzance (963—1210). Paris: Publications de la Sorbonne. ISBN 978-2-85944-168-5.
  +
* Павлов, Пламен, Залезът на Първото българско царство (1015—1018), Акад. изд. «Проф. Марин Дринов», София 1999, ISBN 954-430-630-7
  +
* Paul Stephenson: Byzantium′s Balkan Frontier. A Political Study of the Northern Balkans 900—1204. Cambridge University Press, Cambridge 2000, ISBN 0-521-77017-3, S. 71–73 und passim.
  +
  +
[[Категорія:Візантійські військовики]]
  +
[[Категорія:Ксіфії]]

Версія за 08:32, 27 липня 2018

Никифор Ксіфій
Νικηφόρος Ξιφίας
Народився бл. 980
Помер 1028
Студійський монастир
Підданство Візантійська імперія
Діяльність військовослужбовець
Титул патрикій
Посада стратег
Військове звання Стратег
Рід Ксіфії
Батько Олексій Ксіфій

Никифор Ксіфій (бл. 980 — 1028) — політичний та військовий діяч Візантійської імперії.

Життєпис

Походив з малоазійської війської знаті. Син Олексія Ксіфія, катепана Італії. Розпочав військову діяльність під орудою батька близько 980 року. Згодом опинився у балканському війську. Вперше згадується у письмових джерелах 999 року. На той час Візантія вела тривалу війну проти Болгарського царства.

На 1002 рік Никифор Ксіфій мав ранг протоспафарія й очолював одну з фем (яку саме невідомо). Спільно з патрикієм Феодороканом здійснив успішний похід болгарськими землями, захопивши міста Плиска, Великий і Малий Преслав, усю Добруджу, де залишили залоги. За успішні дії призначаєтсья стратегом феми Філіппополь. В подальшому з перемінним успіхом діяв проти болгарського війська.

У 1014 році завдяки рішучим та вправним діям Никифора Ксіфія візантійське військо перемогло болгарського царя Самуїла у вирішальній битві при Беласиці (відома також як битва при Клейдоні). За цю звитягу Ксіфій отримав титул патрикія. У 1015—1016 роках спільно з Костянтином Діогеном захопив область Моглен в Болгарському царстві (сьогодні частина адміністративної області Центральна Македонія Греції). Протягом 1017—1018 років Ксіфій захопив область навколо Софії, а потім зайняв територія між Касторією та Сервією в Македонії.

1020 року призначено стратегом феми Анатолік. Втім Никифор Ксіфій був незадаволений призначеннянм, а також неучасть у поході на Кавказ. 1021 року він змовився з Никифором Фокою, разом зяким підняв заколот проти імператора Василя II. Спочатку повстання поширилося значною частиною Малої Азії, мало чимало прихильників у Константинополі. Але невдовзі Ксіфій вступив у конфлікт з Фокою щодо того, хто буде імператором. Після цього під час особистої зустрічі Никифор Ксіфій наказав вбити Никифора Фоку, внаслідок чого прихильники останнього залишили Ксіфія. Невдовзі він зазнав поразки від Феофілакта Далассена, який полон Ксіфія.

Никифора Ксіфія було пострижено у ченці й заслано на о. Антигона (одним з Принцевих островів у Мармуровому морі), а його прихильників страчено або заслано. Ксіфій перебував тут до 1028 року, коли отримав волю від нового імператора Романа III. Ксіфію було повернуто майно й титул. Проте ксіфій відмовився від участі у політиці, оселившись у Студійському монастирі.

Джерела

  • Cheynet, Jean-Claude (1990). Pouvoir et Contestations à Byzance (963—1210). Paris: Publications de la Sorbonne. ISBN 978-2-85944-168-5.
  • Павлов, Пламен, Залезът на Първото българско царство (1015—1018), Акад. изд. «Проф. Марин Дринов», София 1999, ISBN 954-430-630-7
  • Paul Stephenson: Byzantium′s Balkan Frontier. A Political Study of the Northern Balkans 900—1204. Cambridge University Press, Cambridge 2000, ISBN 0-521-77017-3, S. 71–73 und passim.