Нуклеази: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
м (Відкинуто редагування 46.211.85.221 (обговорення) до зробленого Олег.Н)
Мітка: Відкіт
(Зміна помилки. Замість "евкаріотів" вписано "еукаріоти"!)
Мітки: Ручний відкіт Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
 
Рядок 1: Рядок 1:
'''Нуклеази''' — велика група [[фермент]]ів, що [[гідроліз]]ують зв'язки між ланками [[нуклеїнова кислота|нуклеїнових кислот]], руйнуючи послідовність азотистих основ у них. Наявні в усіх [[евкаріоти|евкаріотів]] і [[прокаріоти|прокаріотів]]. Нуклеази беруть участь у внутрішньоклітинних процесах на кшталт деградації РНК у цитоплазмі, репарації ДНК у ядрі тощо. Також можуть виконувати захисну функцію, руйнуючи [[мобільні елементи ДНК]] ([[плазміди]], [[епісоми]], [[віруси]], [[фаги]], [[транспозони]] та інші).
'''Нуклеази''' — велика група [[фермент]]ів, що [[гідроліз]]ують зв'язки між ланками [[нуклеїнова кислота|нуклеїнових кислот]], руйнуючи послідовність азотистих основ у них. Наявні в усіх [[еукаріоти|еукаріотів]] і [[прокаріоти|прокаріотів]]. Нуклеази беруть участь у внутрішньоклітинних процесах на кшталт деградації РНК у цитоплазмі, репарації ДНК у ядрі тощо. Також можуть виконувати захисну функцію, руйнуючи [[мобільні елементи ДНК]] ([[плазміди]], [[епісоми]], [[віруси]], [[фаги]], [[транспозони]] та інші).


Розрізняють декілька типів нуклеаз, залежно від їх специфічності: [[екзонуклеази]] і [[ендонуклеази]], [[рибонуклеази]] і [[дезоксирибонуклеази]], [[рестриктази]] і деякі інші. Ряд нуклеаз є неспецифічними до типу нуклеїнових кислот.
Розрізняють декілька типів нуклеаз, залежно від їх специфічності: [[екзонуклеази]] і [[ендонуклеази]], [[рибонуклеази]] і [[дезоксирибонуклеази]], [[рестриктази]] і деякі інші. Ряд нуклеаз є неспецифічними до типу нуклеїнових кислот.

Поточна версія на 19:23, 27 жовтня 2021

Нуклеази — велика група ферментів, що гідролізують зв'язки між ланками нуклеїнових кислот, руйнуючи послідовність азотистих основ у них. Наявні в усіх еукаріотів і прокаріотів. Нуклеази беруть участь у внутрішньоклітинних процесах на кшталт деградації РНК у цитоплазмі, репарації ДНК у ядрі тощо. Також можуть виконувати захисну функцію, руйнуючи мобільні елементи ДНК (плазміди, епісоми, віруси, фаги, транспозони та інші).

Розрізняють декілька типів нуклеаз, залежно від їх специфічності: екзонуклеази і ендонуклеази, рибонуклеази і дезоксирибонуклеази, рестриктази і деякі інші. Ряд нуклеаз є неспецифічними до типу нуклеїнових кислот.

З механізмом дії нуклеази поділяють на 3 основні групи:

  • фосфодіестерази (полінуклеотидази) - розщеплюють нуклеїнові кислоти з утворенням мононуклеотидів
  • фосфомоноестерази (нуклеотидази)- розщеплюють мононуклеотиди з утворенням нуклеозидів і фосфорної кислоти
  • нуклеозидази - розщеплюють нуклеозиди на пуринову або піримідинову основу та вуглевод

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]