Нічна мавпа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нічна мавпа
Aotus lemurinus
Aotus lemurinus
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Примати (Primates)
Підряд: Сухоносі (Haplorrhini)
Парворяд: Широконосі (Platyrrhini)
Родина: Нічні мавпи (Aotidae)
Poche, 1908 (1865)
Рід: Нічна мавпа (Aotus)
Illiger, 1811
Типовий вид
Simia trivirgata
Humboldt, 1811
Види
Див.текст
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Aotus (Primates)
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Aotus (Aotidae)
EOL logo.svg EOL: 41554
ITIS logo.svg ITIS: 572811
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9504
Fossilworks: 92614

Нічна мавпа, мірікіна, дурукулі (Aotus) — рід сухоносих мавп монотипової родини Нічні мавпи (Aotidae). Вони єдині в своєму роді ведуть нічний спосіб життя, звідки і отримали таку назву.

Місце і середовище проживання[ред.ред. код]

Мавпи цього роду мешкають в Південній Америці та на південному узбережжі Центральної Америки. Ці тварини віддають перевагу листяним і змішаним лісам. Вони можуть жити як в тропічному дощовому кліматі, так і в сухому лісі, і навіть у горах, але не вище 3,2 км.[1]

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Розмір мавпи невеликий, всього 24 —37 см. Голова круглої форми. Вуха маленькі, їх ледве видно з-під вовни. Очі великі, коричневого кольору, добре бачать у темряві за рахунок наявності в сітківці паличок і колб, але кольорове сприйняття у них обмежене. Голос дуже гучний, обумовлений наявністю горлового мішка під підборіддям і розширеною трахеєю. Хвіст довгий і пухнастий, 31 —40 см завдовжки. Вага мавпи від 700 до 1200 г. Шерсть щільна і м'яка.[1]

Забарвлення на спині і лапах оливково-коричневе або сіро-чорне, черево і внутрішня сторона лап має жовто-оранжеві відтінки, чорний пензлик на кінчику хвоста, білі плями навколо очей.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Мавпи живуть в лісах і майже весь час проводять на деревах. Активний спосіб життя вони ведуть в темний час доби. Вони відмінно орієнтуються в нічний час і вільно переміщаються на чотирьох лапах по деревах, спритно стрибають. Вдень ці мавпи відпочивають, знайшовши собі тихе місце в густих заростях або в щілинах між деревами.[2]

Живлення[ред.ред. код]

Мавпи намагаються добути собі їжу, не спускаючись з дерев, тому в основному вони харчуються фруктами. У сезон дощів фруктів не вистачає, і вони доповнюють свій раціон частинами рослин, листям, квітками. У темний час доби вони дуже спритно ловлять і поїдають різних комах, полюють на дрібних тварин і птахів. Але й самі можуть стати здобиччю сов, змій і диких кішок. У воді практично не мають потреби, вони збирають росу і беруть рідину з молодих пагонів рослин або соковитих фруктів.

Розмноження[ред.ред. код]

Нічні мавпи живуть сім'ями до п'яти особин на своїй території, яка становить від 3 до 10 га. Вони уникають зустрічей з чужинцями і мітять свій простір. Сім'я складається з самця, самки і потомства. Главою сім'ї є батько. Всі члени групи завжди знаходяться поруч і навіть сплять, зігріваючи один одного.

Відтворюють потомство ці мавпи раз на рік. Вагітність триває близько 6 місяців, а період народження зазвичай припадає на осінній період, в сезон дощів. За один раз народжується не більше двох дитинчат. Вага одного малюка близько 95 грам. Мати невідлучна з дитинчам тиждень, потім він з нею в контакті на час годування. Місяць дитинчата тримаються за черево батька, потім перебираються на його спину. Самка годує малюків своїм молоком, з появою зубів в півтора місяці вони поступово звикають до твердої їжі.

Самці беруть активну участь у вихованні дитинчат і не зраджують своїм самкам. Це єдиний вид приматів з ідеальною моногамією. До 7 місяців самка годує молоком дитинчат, а батько носить їх на спині. Після 7 місяців вони вже повністю самостійні, але продовжують жити в сім'ї. На третьому році життя примати повністю готові до створення нової сім'ї та відтворення потомства.[3]

Види[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Cawthon Lang KA. 2005 July 18. Primate Factsheets: Owl monkey (Aotus) Taxonomy, Morphology, & Ecology. Accessed 2012 July 25.
  2. Jacobs, G. H., Deegan, J. F., Neitz, J., Crognale, M. A. (1993). Photopigments and colour vision in the nocturnal monkey, Aotus. Vision Research 33 (13). с. 1773–1783. PMID 8266633. doi:10.1016/0042-6989(93)90168-V. 
  3. Fernandez-Duque, E. (2009). Natal dispersal in monogamous owl monkeys (Aotus azarai) of the Argentinean Chaco. Behaviour 146 (4). с. 583. doi:10.1163/156853908X397925.