Обговорення:Тризуб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

http://www.2d.lviv.ua/index.php?p=about

Не варто об'єднувати. Тризуб — ширше поняття.--A l b e d o ® 17:15, 5 листопада 2006 (UTC)
Цілком підтримаю. Здалось би створити "тризуб (значення)", де вказати що під цим часто маєься на увазі герб України та "тризуб" має ширше поняття. stripedM 13:31, 3 липня 2008 (UTC)

Герб України - це окрема стаття... --Geliba 10:27, 4 грудня 2008 (UTC)

Джерела

Пропозиція поліпшення статті

Спочатку дати загальне визначення тризуб, потім розглянути окремі значення тризубів як різних символів та інструментів.

Не плутайте тризуб та тризубець. --Raider 09:29, 4 грудня 2008 (UTC)

Не виділяйте окремі символи там, де їх нема: дуб - дубок, тризуб - тризубець... У крайньому випадку, можна обговорити проблему доречності... Проте, модифікаціями тризуба є і тамга татар, і гедимінові стовпи... Для чого їх руйнувать???--Geliba 10:00, 4 грудня 2008 (UTC)

Нічого спільного вони з українським тризубом не мають, тож говорити про модифікації неправильно. Є потреба аби стаття про герб України та про тризубець взагалі були різними статтями. --Raider 10:07, 4 грудня 2008 (UTC)
Ви впевнені що не мають? Гедимінові стовпи можуть бути модицікацією тризуба Володимира! А стаття про герб України існує! Думаю, що статтю про тризуб має показати світовий контекст національного символа. Наприклад, свастика як символ має різні прояви у різних цивілізаціях!!! Є купа модифікацій свастики і про них ніхто не пише окремі статті. Щодо тризуба як зброї: виділяти тризуб як зброю, це те саме, що виділяти булаву окремо як зброю і окремо як символ! Так і шаблю можна поділити...З повагою, --Geliba 10:14, 4 грудня 2008 (UTC)
Сучасний герб України і тризуб як його основний символ то не одне і теж. Щодо світового контексту, то український тризуб є вельми специфічним символом який НЕ має такого контексту, хіба за формальною назвою. Щодо булави та шаблі то Ви неправі, узус досить точно розділяє тризуб як герб, і тризубець як знаряддя. І якщо зброю досить часто звуть тризубом, то символ тризубцем майже ніколи. --Raider 10:41, 4 грудня 2008 (UTC)

Добре. Прибрали мої зміни. Якщо хочете про тризуб України писати, то: назвіть основні теорії походження тризуба та варіанти його значення. Перерахуйте модифікації у сучасній геральдиці (так я вставляв Тризуб Мстислава на гербі Чернігівщини як зразок даної мождифікації). :( --Geliba 10:19, 4 грудня 2008 (UTC)

Усе я прибрав через лінь, вибачайте. Дійсно слід було бути більш вибірковим. Я не проти інформації про тризуб, але я не хочу перетворення статті в суміш твердого і теплого — тризуба й тризубця. І якщо гедемінові стовпи ще можна якось прив'язувати сюди, то Посейдон, Шива і т.п. тут зайві. --Raider 10:41, 4 грудня 2008 (UTC)

Це Ваша особиста думка! Існує серед істриків версія про загальноарійське походження Українського тризубу як ознаки володаря. В такому значенні Тризуб Шиви є доречним! Також є версія походження нашого тризуба від Нептунового!!! Реальне походження тризуба як особистого знака феодала повністю перегукується із схожими знаками кочових народів, зокрема татарів! Не варто зіднювати статтю! Ще раз наголошу: стаття про тризуб має показати світовий контекст національного символа.--Geliba 10:48, 4 грудня 2008 (UTC)

Ясно, загальноарійське кажите, історики... дивіться статтю Арійці про використання цього терміну. --Raider 11:11, 4 грудня 2008 (UTC)

Тризуб у народів стародавнього сходу не завжди означав знаряддя риболовлі. Це також символ влади богів, зокрема символ грому та символ бика... http://www.gerodot.ru/viewtopic.php?t=2025&start=0

>три типи кварків (елементарних частинок) утворюють атоми та молекули Уточніть про кварки. Там не 3 типи, а 3 покоління + не так давно знайшли 4-е. Так що це уже виглядає якось псевдонауково

Варіант сторінки

Тризуб в українській символіці

Історія

Кримсько-татарська тамга

Тарак-тамга (крым.taraq tamga) — родовий знак династії Гіреїв, що правила в Криму. Першим цей символ почав використовувати засновник Кримського ханства Хаджі I Гірей. З тих пір даний знак є символом ханською власті.

Блакитний колір — традиційний колір тюркських народів, символізуючий чисте піднебіння і свободу (порівняєте з прапором Казахстану).

Гедимінові стовпи

«Колюмна», особистий знак перших Гедиміновичів.

Після занепаду Русі, у ХІV ст. відбувається відродження тризуба в рамках нової династії із новою іконографією та назвою. «Гедимінові стовпи» стали новою модифікацією старого знаку володарів руської імперії. Можливо, не даремно середньовічні геральдисти виводили походження Гедиміна від роду Рюрика (від князя Полоцького Рогволода Борисовича (?-1223), що мав два онука: Молковда та Давило, у Давила сини: Гердень та Вид, у Вида син Тройден, у Тройдена сини: Вітовт та Гедимін).

Очевидно, що «Коломни» з’явилися на початку ХІV ст., проте, широкого вжитку набули за великого князя Вітовта. Саме при ньому вони набули великого поширення як самостійний знак, так і додатковий на щиті герба вершника «Погоні». Можливо тому, європейські гербовники ХV ст. містять як герб Литви «Погоню» зі «Стовпами», а не з хрестом.

«Гедимінові стовпи» не витримали випробування часом як державний і родовий герб Великого князівства Литовського і поступилися «Погоні» і на її щиту «Ягайловому хресту» вже в часи Владислава Ягелончика.

Цікаво прослідкувати кольори тризубів. Колір тризуба часів Русі виявити, мабуть, не можливо, оскільки всі зображення, що збереглися, не мають кольору. А кольорову гамму «Гедимінових стовпів» можна побачити від часів середньовічної геральдики: срібний знак на червоному полі. Вперше кольоровий вияв гербів Литви бачимо у червоно-білому поєднанні, що могло бути породжене не стільки місцевою знаковою традицією, скільки впливами Польщі. Чи міг бути інший варіант поєднання кольорів? Можливо, якщо поглянути на нащадка «Стовпів»: на щиті «Погоні» маємо золотий хрест на синьому полі. Таким чином, отримуємо версію про можливий жовто-блакитний варіант ранніх «Гедимінових стовпів».

Тризуб у монгольській символіці

Тризуб на Саємбо

Соємбо (від санскр.swayambhu — що «самозародившийся» письм. монг. soyombu, soyongbu) є древнім комплексним символомвисхідним до индо-буддийскому спадщині. Він був популяризован в Монголії одним з найзначніших історичних діячів країни Дзанабадзаром у XVII столітті і з тих пір сприймався як символ монгольського народу. Дзанабадзар також ввів даний символ у винайдену їм писемність Соємбо

Верх Соємбо увінчаний знаком вогню, який для монголів традиційно означає світанок і відродження, а також продовження і розширення роду. Три язички полум'я втілюють процвітання народу в трьох часах — минулому, сьогоденні і майбутньому.

Три верхні символи Соємбо — вогонь, сонце і місяць — є спільними також для державної і національної символіки бурятьРосії і монголів Внутрішній Монголії.

Що відбувається???

Перепрошую, це сторінка обговорення статті чи текст якоїсь іншої статті? Якщо це тестова версія статті, то її треба зберігати в особистому просторі, тут же має бути обговорення — NickK 19:25, 6 грудня 2008 (UTC)

Відбувається зіткнення неофітського ентузіазму з суворою вікіпедійною реальністю в моїй особі. А спересердя відкотив купу правок, тож хоч потім вибачився, але людина з переляку вирішила не узгоджувати зміст статті, а просто зробити свій варіант. Я потихеньку корисне порозношу по стаття, що в Тризуб, а що в Тризубець. Власне оце й стало причиною конфлікту. Бо я не хочу змішування двох понять - знаряддя та його символічного використання з головним елементом українського герба. --Raider 21:31, 6 грудня 2008 (UTC)

Можливо я неофіт у редагуванні Вікіпедії, проте не неофіт у геральдиці. Жаль, що геральдисти-любителі заполонили не хочуть позбавлятися певних стереотипів. З повагою, --Geliba 07:28, 13 грудня 2008 (UTC)

Тільки щось в тих не любителів з геральдики знання історії на рівні «трипільці предки українців» та іншої фігні. --Raider 09:45, 13 грудня 2008 (UTC)
Я перепрошую: де я стверджував, що «трипільці предки українців» (хоча чиї ж вони таки предки...)??? Як на мене, то спроба перетворити у статті Тризуб у суту винятково українське явище є ознакою псевдопатріотизму... З повагою, --Geliba 16:44, 15 грудня 2008 (UTC)
Ага, зато були висмоктані з пальця символічні трактування та посилання на «арійські корені». Щодо трипільців, то трипільці предки українців десь в тому ж ступені, що й греки з причорноморських колоній - то був чужий народ, що не залишив прямих нащадків, хоч імовірно якась маленька часточка «трипільської» крові в українцях є. --Raider 20:07, 15 грудня 2008 (UTC)
Час існування праіндоєвропейської спільноти мало вивчений. проте паралелі в мові українців та санскриті є. Можливо, такі паралелі є і в символіці, яка сама по собі консервує архаїку. Греки для українців чужі. проте які не які сусіди! Від сусідів можна багато чого позичити. Так тур на гербі Прилук походить з Молдови, Орел Чернігівщини з Московщини (а ті поцупили у візантійців), Погоня на гербі Житомирщини від литвинів... відкидати походження Тризуба від Нептуна не можна до тих пір, поки чітко не доведемо походження інше. наразі така версія існує разом із десятками інших... --Geliba 17:47, 16 грудня 2008 (UTC)
Geliba → По-перше про герби монголів татар і т. д. можна писати окремі статті, по-друге твердження що Тризуб пов'язаний з Соємбо є абсолютно неочевидним і потребує посилань на джерела. Пропоную зробити три окремі статті про тамгу, стовпи і соємбо.
Про герб татар написано. Про монголів теж. Тризуб напряму не пов"язаний із Саємбо так як не пов"язані свастики Індії та сіу. Проте спільні тенденції іконографії та символіки незалежно один від одного подібні!!! --Geliba 17:41, 16 грудня 2008 (UTC)
Raider → Краще зробіть зображення в статті галереєю в рядок. --Yakiv Glück 16:53, 15 грудня 2008 (UTC)

Знамено ?

Тризуб - це малий герб, або головна частина великого гербу, але не знамено. У ВТУМС — «ЗНАМЕНО, знамена, с., рідко. Те саме. що прапор.» --Tigga 05:29, 24 лютого 2009 (UTC)

Наголос

Вперше чую такий наголос. Можна поцікавитись звідки він? Хочу джерело. На сході України завжди казали тризуб.--UeArtemis 18:52, 22 січня 2011 (UTC)

в словниках зустрічаються обидва наголошення--Trydence (обговорення) 21:30, 2 червня 2012 (UTC)

Походження

Хоч Рейдер і висміює походження українців з трипільської культури, але є б українських традиціях дуже багато схожого. Скажем навіть фігури на вишиванках — це обереги трипільців. Трипільці вірували в Богиню-Матір — символ плодючості і другим ідолом був Бик — символ чоловічого початку. Так от, якщо на зображення бика (роги) накласти посередині фігурку Богині-Матері (з пишним тазом) — вийде сучасний тризуб--Kamelot 07:42, 11 травня 2011 (UTC)

Воля В тризубі читаємо ВоЛЯ

Вилучив фрагмент про походження Тризуба від "знаку воску"

Вилучив чималий фрагмент про те, що Тризуб походить від слова зі значенням «віск, вощина». Ця гіпотеза базувалася на помилковому твердженні, що назва літери «Шта» (в глаголиці) перекладається на сербо-хорватській мові як «віск» - і давалося таке посилання[1]. Але це не правда, бо в сербо-хорватській мові «віск, вощина» перекладаються не як «шта», а ось в мордовській мові (ерзя) є слово «шта» (дивись - Эрзянский мастер за изготовлением Штатол (шта=воск+тол=огонь)=Свеча.), яке перекладається як «віск».
Але це вже занадто екзотична трактовка - твердження, що Рюриковичі прийняли в якості герба якийсь знак, який пов'заний з мордовською назвою меду.
Ось частина вилученого фрагменту.

Тризуб як знак вощини

Існує також думка, що український тризуб походить від букви глаголиці «Шта», нащадком якої є українська «Щ». Буква «Шта» також позначало число «800». З сербо-хорватської мови слово «Шта» перекладається як Віск[1] [2] або вощина. Для зміцнення могутності Київської держави було необхідне надходження дорогоцінних металів — золота і срібла з-за кордону. Роль валюти в міжнародній торгівлі саме і відігравали хутро, віск і мед.

Таким чином, можна зробити висновок, що перші тризуби на монетах свідчили, що ці монети є «еквівалентом» або наступником специфічно-руського товару-валюти — воску. Віск цілком міг використовуватися як валюта на рівні з «кунами» і «віверицями», оскільки був економічно ліквідним (бо користувався попитом), легко подільним, не псувався від повітря, води і часу. А позначка на монеті тризуба-воску (специфічно руського товару-валюти) могла показувати приналежність монети до Русі, або показувати, що монета є еквівалентом 800 умовних одиниць воску. Ця трактовка Тризуба є малоймовірною.--Vles1 (обговорення) 20:48, 18 травня 2016 (UTC)

Видалення зображень

@Vles1: - нема сенсу відкидати редагування робота CommonsDelinker, бо він прибирає лише код вставки зображень які не існують. Хіба що ви збираєтесь завантажити зображення знову. --Буник (обговорення) 22:21, 29 червня 2016 (UTC)

Взагалі незрозуміло, чому викинули з Commons таку річ як «емблему батальйону». Здається, емблеми організацій не вилучають? Чи не могли б Ви допомогти поновити цей файл. Бо він потрібен в статті — він показує, що в народі є популярною трактовка Тризуба як «сокола, який пікірує».--Vles1 (обговорення) 22:29, 29 червня 2016 (UTC)
  1. Эрзянский мастер за изготовлением Штатол (шта=воск+тол=огонь)=Свеча.
  2. http://en.wiktionary.org/wiki/%D1%88%D1%82%D0%B0