Облітеруючий тромбангіїт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Облітеруючий тромбангіїт
Облітеруючий тромбангіїт
Облітеруючий тромбангіїт
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 I73.1
OMIM 211480
DiseasesDB 1762
eMedicine med/253
MeSH C14.907.137.870
Облітеруючий тромбангіїт у Вікісховищі?


Облітеруючий тромбангіїт (хвороба Бюргера) - системне запальне захворювання інтими судин переважно м'язового типу та вен з утворенням тромбів.

Етіологія та патогенез

Етіологія та патогенез невідомі. Можлива алергічна природа захворювання - реакція на вплив різноманітних факторів зовнішнього та внутрішнього середовища організму.

Перебіг

Хвороба проявляється мігруючим тромбофлебітом нижніх кінцівок з подальшим розвитком кульгавості, зниженням, а потім зникненням пульсації артерій ніг. Спочатку з'являються трофічні розлади, пізніше виникають ішемічні некрози на уражених кінцівках. Іноді захворювання носить системний характер з ураженням вінцевих, церебральних артерій та розвитком у відповідних зонах явищ ішемії. Перебіг хронічний, невпинно прогресуючий з можливим розвитком інфаркту міокарда, ішемічного інсульту, некрозу кишечника, а також іншими ускладненнями.

Лікування

Показані повторні курси судиннорозширювальних та спазмолітичних засобів: папаверин, но-шпа, нікошпан, нікотинова кислота, дитримін, дипіридамол, пармідин у поєднанні з антикоагулянтами прямої та непрямої дії; при загостренні - глюкокортикоїди, протизапальні нестероїдні препарати (бутадіон, реопирин, амідопирин, анальгін, хінгамін, індометацин, ібупрофен) у загальноприйнятих дозах, новокаїнові блокади симпатичних гангліїв, при показаннях - курси оксигенобаротерапії. Призначають протигістамінні та вітамінні (аскорбінова кислота, рутин) препарати. При наявності інфекції - антибіотики (пеніциліни, аміноглікозиди, тетрацикліни). Показані також при цьому захворюванні плазмоферез та карбогеноперфузії.

Джерела

  1. Довідник дільничого терапевта по фармакотерапії/під ред. М.В.Бочкарьова та Є.А.Мухіна. - Кишинів:Картя молдовеняске, 1986.

Посилання

  1. Облітеруючий тромбангіїт (хвороба Бюргера): захворюваність та пошук етіологічних стимулів_М.М. Багрій. - стаття в українському медичному журналі "Часопис", №2(52) березень-квітень 2006 р.