Оборонний мур: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Немає опису редагування
Рядок 17: Рядок 17:
* [[Вінницькі мури]]
* [[Вінницькі мури]]
* [[Великий китайський мур]]
* [[Великий китайський мур]]
* [[Великий американський мур]]
* [[Берлінський мур]]
* [[Берлінський мур]]
* [[Стіна Авреліана]]
* [[Стіна Авреліана]]
Рядок 22: Рядок 23:
* [[Ізраїльська роз'єднувальна стіна]]
* [[Ізраїльська роз'єднувальна стіна]]
* [[Лінія Коломойського]]
* [[Лінія Коломойського]]


Версія за 22:24, 11 вересня 2014

Римські стіни в Люґо, Галісія

Оборо́нний мур (від лат. murus - стіна) — фортифікаційна споруда для захисту мешканців міста чи поселення від потенційного агресора. З найдавніших часів до тепер вони обгроджували поселення.

Зазвичай на мурах розташовується бойовий хід, захищений зубцями. Бій і стрілянина велися або поверх бруствера, або використовувалися бійниці різної величини і призначення. Деякі мури мали не один ярус з бійницями, а два або три. Зазвичай мур з'єднував вежі в фортеці. Мури мали окремі фортеці, а також міста, замки, монастирі. В основному мають на увазі міські мури або фортечні стіни. Були й протяжні мури, призначені для захисту цілих регіонів і країн, такі, наприклад, як Великий китайський мур, Стіна Адріана, метафорична Атлантична стіна, які простягались далеко за межами міста, і використовувались щоб обгородити регіон чи позначити границю територій. Окрім захисних функцій багато мурів мали також важливе символічне значення — показати статус і незалежність спільнот, що жили за мурами.

Ті старовинні стіни, що збереглись, майже завжди кам'яної кладки, хоча цегляні та дерев'яні також зустрічаються. Якщо дозволяють особливості місцевості довкола міста чи поселення, елементи ландшафту (наприклад річка чи узбережжя) можуть бути включені в оборонну споруду задля більшої ефективності мурів.

Джерела

  • Walther Gerlach: Die Entstehungszeit der Stadtbefestigungen in Deutschland. Ein Beitrag zur mittelalterlichen Verfassungsgeschichte. (= Leipziger Historische Abhandlungen; H. 34). Quelle & Meyer, Leipzig 1913
  • Paul Lohf: Türme und Tore von Flandern bis zum Baltikum. Westphal, Wolfshagen-Scharbeutz 1943
  • Monika Porsche: Stadtmauer und Stadtentstehung. Untersuchungen zur frühen Stadtbefestigung im mittelalterlichen Deutschen Reich. Folio-Verlag Wesselkamp, Hertingen 2000, ISBN 3-930327-07-4 (zugleich Dissertation, Universität Freiburg i. Br. 1998)

Див. також