Образа величності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 07:37, 18 серпня 2020, створена Sehrg (обговорення | внесок) (тире)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перша сторінка Статуту Великого князівства Литовського 1588 року

Образа величності (біл. Абражанне маястату; від majestas — велич, честь) — юридичний термін, яким позначають дії проти гідності правлячого суверена або проти держави.

В Україні[ред. | ред. код]

У ВКЛ образа величності означала замах на державну владу; у найширшому значенні цього слова — зрада, замах на честь і гідність його величності великого князя, поширення про нього помилкових, ганебних чуток. Вважалося тяжким злочином, який відповідно до статей Статуту Великого князівства Литовського 1588 року каралася смертю. Особи, які зробили це "з глупоти чи божевілля", були звільнені від кримінальної відповідальності.

Історія[ред. | ред. код]

Така поведінка вперше була класифікована як злочин проти гідності Римської республіки у Стародавньому Римі.[1]

Більш вузькі уявлення про образу Величності як злочин проти корони переважали в європейських королівствах, що виникли в ранньосередньовічний період. У феодальній Європі деякі злочини були класифіковані як образу величності, навіть якщо вони не були навмисно спрямовані проти корони. Прикладом є підробка грошей, класифікована через те, що монети містили портрет монарха чи герб.

Ці закони як і раніше застосовуються в монархіях за межами Європи, таких як сучасний Таїланд та Камбоджа. У Таїланді кримінальна відповідальність за образу величності є найсуворішою в світі і передбачає до 15 років позбавлення волі.[2]

Література[ред. | ред. код]

  • Образа величності // Енциклопедія історії Білорусі: У 6 томах / Білоруська енциклопедія; Редакційна колегія: М. В. Біч [та ін.] Том 1: А - Белиця. — Мінськ: Білоруська енциклопедія імені Петра Бровка, 1993. — С. 17.
  1. Smith, William (1898). A Concise Dictionary of Greek and Roman Antiquities (en). Murray. 
  2. How powerful people use criminal-defamation laws to silence their critics. The Economist. ISSN 0013-0613. Процитовано 2020-08-18.