Округла r

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:46, 5 квітня 2020, створена Romari81 (обговорення | внесок) (Створено шляхом перекладу сторінки «R rotunda»)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Округла r у слові quadraginta в латинській Біблії 1407 року.

Округла r (ꝛ), відома також як r ротунда (r rotunda), є історичний графічний варіант малої латинської літери r, що застосовувався в середньовічних манускриптах і друкованих книжках до XVI століття, насамперед у готичних шрифтах.

Звичайна і округла r у готичнім шрифті Швабахер.

Цей символ мав декілька різних форм, всі вони мали висоту x . Форма літери в готичних шрифтах Textualis і Ротунда нагадує половину r, а саме праву частину літери R римського капітального письма, що нагадуе арабську цифру "2".

На відміну від інших літер, що також мали варіанти, орфографичні чи типографічні, таких як довга s, округла r це лише каліграфічний чи естетичний варіант, що застосовувався, коли літері r передувала літера з закругленням на правім боці, наприклад o, b, p, h (також d, де ця літера не має вертикальної, як у ð, риски), у сполученні rr тощо (друга літера сполучення).

Unicode: пара велика і мала округа r latin capital/small letter r rotunda відображена в різних шрифтах

Незважаючи на це, деякі спеціальні студії (медієвістика і палеографія) потребують розглядати округлу r як окрему літеру, що має чітко ідентифікуватись і відображатись у тексті незалежно від застосованого шрифту. Спеціально для таких випадків[1] в Unicode запровадженю цю літеру починаючи з версії 5.1 у блоці Розширена латиниця - D.[2]

Приклад раннього друку, зі сторінки, надрукованої Паулом Гурусом 1496 року в Сарагосі, Іспанія. Округла r позначена червоним кольором, звичайна r позначеним зеленим кольором та Тіронове et позначене синім кольором.
Приклад з набору 18 століття в Англії, зразок Вільяма Каслона та Сона, надрукований Вільямом Каслоном I (1692-1766) у 1763 році в Лондоні. Зразок показує r rotunda, що використовується в словах або, Mayors and corporate . У цьому зразку також спостерігаються лігатури ff і ct .

Список літератури


Зовнішні посилання

  1. Michael Everson, Odd Einar Haugen, António Emiliano, Susana Pedro, Florian Grammel, Peter Baker, Andreas Stötzner, Marcus Dohnicht, Diana Luft "Preliminary proposal to add medievalist characters to the UCS", 2005
  2. "Latin Extended-D", розширений стандарт Unicode