Октябрський район (Гомельська область)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Октябрський район
Акцябрскі раён
Coat of Arms of Akciabrski, Belarus.png BLR Акцябрскі раён flag.png
Розташування району
Район на мапі області
Основні дані
Країна: Flag of Belarus.svg Білорусь
Область: Гомельська область
Населення: (2009) 17 200 осіб
Площа: 1386 км²
Населені пункти та ради
Районний центр: Октябрський
Районна влада
Веб-сторінка: http://oktiabrskiy.gomel-region.by/
Голова РДА: Олександр Максименко
Голова районної ради: Анатолій Маханько

Октябрьский район (біл. Акцябрскі раён) — адміністративна одиниця на північному заході Гомельської області. Адміністративний центр — міське селище Октябрський.

Географія[ред. | ред. код]

Площа району становить 1386 км² (16-те місце в області), довжина із заходу на схід — 65 км, з півночі на південь — 43 км. Район розташований у північно-східній частині Прип'ятського Полісся, межує з Петриковським, Калинковицьким і Свєтлогорськими районами тієї ж області, а також з Бобруйським і Глусським районами Могильовської області і Любанським районом Мінської області. Лісами зайнято 58% території, сільгоспугіддями — 33%.

Територією району протікає 10 річок, основні — Птич (найбільша ліва притока Прип'яті) і її притоки Ареса (Ореса) і Нератовка (Неретовка), а також Тремля із притокою Вєтка. Тут же проходить Славковицько-Ямінський осушувальний канал (ліва притока Ареси). Всі вони відносяться до басейну Дніпра.

Територія району багата на корисні копалини, такі як нафта (7 родовищ), калійні й кам'яні солі (2 родовища), промислові води й розсоли, торф (понад 20 родовищ).

Середня температура січня −6,3 °C, липня 18,4 °C. Опадів — 627 мм за рік. Вегетаційний період — 195 днів.

Ґрунти в основному торфово-болотні й дерено-підзолисті.

Історія[ред. | ред. код]

Район утворений 28 червня 1939 року, спочатку входив до складу Поліської області. 20 вересня 1944 року включений до складу Бобруйської області, а 8 січня 1954 року став частиною Гомельської області. 25 грудня 1962 року район був скасований, його територія ввійшла у Свєтлогорський район. 30 липня 1966 року район відновлений як самостійна територіальна одиниця під нинішньою назвою.

Демографія[ред. | ред. код]

Населення району — 17 200 чоловік (на 01.01.2009 р.; 16-те місце), у тому числі в міських умовах проживають 7 800 чоловік (усі — в районному центрі). Усього налічується 75 населених пунктів, найбільший з яких — міське селище Октябрський.

За національним складу (перепис 1999 р.) населення ділиться на білорусів — 93,8%, росіян — 3,8%, українців — 1,3%, поляків — 0,2%, циган — 0,2%, латишів — 0,1%, молдован — 0,1%, німців — 0,06%, вірменів — 0,05%, башкир — 0,04%, азербайджанців — 0,04%.

Останні 30 років населення району практично безупинно скорочується.

Економіка[ред. | ред. код]

Промисловість у районі розвинена слабко й представлена декількома невеликими підприємствами: заводом сухого знежиреного молока, хлібозаводом, деревообробними підрозділами лісгоспу, будівельними організаціями. У селищі Рабкор розташовані асфальтовий завод і нафтобаза, біля села Любань ведеться нафтовидобуток.

Сільськогосподарські угіддя займають близько 45 тис. га. Основні землекористувачі — 6 сільськогосподарських виробничих кооперативів і 3 комунальні сільськогосподарські унітарні підприємства (КСУП). Також на території району здійснюють діяльність 14 фермерських господарств.

Землі району не відрізняються високою родючістю. Загальний бал кадастрової оцінки сільгоспугідь становить 28,0, ріллі — 30,7.

Транспорт[ред. | ред. код]

Через район проходять залізнична гілка Рабкор — Бобруйськ, що раніше була з'єднана з лінією Берестя — Гомель. Але під час Рейкової війни лінія була зруйнована й по закінченні Німецько-радянської війни так і не була відновлена.

Автомобільні дороги Глуськ — Озаричі, Паричі — Копаткевичі.

Визначні пам'ятки[ред. | ред. код]

На території Октябрського району перебуває 113 пам'яток культурної спадщини, з них 101 пам'ятка історії й культури, 12 — археології. У Державний список історико-культурних цінностей Республіки Білорусь включені 7 пам'яток.

Посилання[ред. | ред. код]

Могильовська область
(Глуський район)
Могильовська область
(Бобруйський район)
Свєтлогорський район
Мінська область
(Любанський район)
Gray compass rose.svg Свєтлогорський район
Петриковський район Петриковський район Калинковицький район