Операція «Гоморра»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Операція «Гоморра» — серія «килимових бомбардувань» міста, проведених Королівськими військово-повітряними силами Великобританії та Військово-повітряними силами США 25 липня - 3 серпня 1943. В результаті авіанальотів загинуло до 45 000 чоловік, до 125 тисяч отримали поранення (оцінки різняться, називаються цифри від 37 до 200 тисяч), близько мільйона жителів були змушені покинути Гамбург.

Підготовка

З початку Другої світової війни Гамбург, великий промисловий центр, порт і транспортний вузол, неодноразово піддавався авіанальотам. У місті на той момент перебували нафтопереробні підприємства, бункера підводних човнів, верфі і значну кількість військово-промислових підприємств.

21 січня 1943 на конференції союзників у Касабланці була прийнята директива «Про посилення спільного повітряного наступу проти Німеччини». Директива передбачала використання стратегічної авіації для планомірного знищення військової промисловості і економіки Німеччини, а також «підриву морального духу німецького народу». Авіаудари слід було наносити цілодобово. Бомбардувальне командування Королівських ВПС (RAF Bomber Command) мало проводити нічні рейди, 8-а повітряна армія ВПС США (8th Air Force Bomber Command) — денні.

Командувач корпусом бомбардувальної авіації Королівських ВПС Артур Харріс вважав, що знищення німецьких робітників, членів їх сімей та їх житла настільки ж ефективно, як і знищення промислових підприємств, де були зайняті ці робітники. 27 травня 1943 Артур Харріс підписав наказ Bomber Command Order No. 173 про операцію під кодовою назвою «Гоморра» (англ. Operation Gomorrah), яка почалася два місяці по тому. («І пролив Господь на Содом і Гоморру дощем сірку і вогонь від Господа з неба»; Буття. 19:24 .)

При цьому британська авіація вперше застосувала новий засіб для створення сильних перешкод німецьким радарам - Window: скидання літаками смуг алюмінієвої фольги певного розміру. Засіб було розроблено ще в 1942 році, проте британське командування берегло його до початку вторгнення на Сицилію, яке союзники здійснили 10 липня 1943 року.

15 липня 1943 на нараді, де був присутній Вінстон Черчілль, Харрису дозволили застосувати Window при атаках на Гамбург.

Бомбардування

Вночі 24 - 25 липня в 0:57 британська авіація почала бомбардування, яке тривало протягом 50 хвилин. У нальоті брав участь 791 літак: 728 бомбардувальників скинули 2400 тонн бомб. Спочатку літаки скидали фугасні бомби, що руйнували дахи будинків, а потім — запальні. Завдяки використанню Window втрати британської авіації склали всього 12 літаків. Днем бомбардування продовжили американські бомбардувальники.