Операція «Гоморра»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Операція «Гоморра» — серія «килимових бомбардувань» міста, проведених Королівськими військово-повітряними силами Великобританії та Військово-повітряними силами США 25 липня - 3 серпня 1943. В результаті авіанальотів загинуло до 45 000 чоловік, до 125 тисяч отримали поранення (оцінки різняться, називаються цифри від 37 до 200 тисяч), близько мільйона жителів були змушені покинути Гамбург.

Підготовка

З початку Другої світової війни Гамбург, великий промисловий центр, порт і транспортний вузол, неодноразово піддавався авіанальотам. У місті на той момент перебували нафтопереробні підприємства, бункера підводних човнів, верфі і значну кількість військово-промислових підприємств.

21 січня 1943 на конференції союзників у Касабланці була прийнята директива «Про посилення спільного повітряного наступу проти Німеччини». Директива передбачала використання стратегічної авіації для планомірного знищення військової промисловості і економіки Німеччини, а також «підриву морального духу німецького народу». Авіаудари слід було наносити цілодобово. Бомбардувальне командування Королівських ВПС (RAF Bomber Command) мало проводити нічні рейди, 8-а повітряна армія ВПС США (8th Air Force Bomber Command) — денні.

Командувач корпусом бомбардувальної авіації Королівських ВПС Артур Харріс вважав, що знищення німецьких робітників, членів їх сімей та їх житла настільки ж ефективно, як і знищення промислових підприємств, де були зайняті ці робітники. 27 травня 1943 Артур Харріс підписав наказ Bomber Command Order No. 173 про операцію під кодовою назвою «Гоморра» (англ. Operation Gomorrah), яка почалася два місяці по тому. («І пролив Господь на Содом і Гоморру дощем сірку і вогонь від Господа з неба»; Буття. 19:24 .)

При цьому британська авіація вперше застосувала новий засіб для створення сильних перешкод німецьким радарам - Window: скидання літаками смуг алюмінієвої фольги певного розміру. Засіб було розроблено ще в 1942 році, проте британське командування берегло його до початку вторгнення на Сицилію, яке союзники здійснили 10 липня 1943 року.

15 липня 1943 на нараді, де був присутній Вінстон Черчілль, Харрису дозволили застосувати Window при атаках на Гамбург.

Бомбардування

Вночі 24 - 25 липня в 0:57 британська авіація почала бомбардування, яке тривало протягом 50 хвилин. У нальоті брав участь 791 літак: 728 бомбардувальників скинули 2400 тонн бомб. Спочатку літаки скидали фугасні бомби, що руйнували дахи будинків, а потім — запальні. Завдяки використанню Window втрати британської авіації склали всього 12 літаків. Днем бомбардування продовжили американські бомбардувальники.

Третя атака відбулася вранці 26 липня, вночі в 0:20 внаслідок поганої погоди на місто було скинуто всього 2 бомби.

У ніч 27 - 28 липня в рейді на Гамбург брало участь 787 літаків: 353 бомбардувальника Avro Lancaster, 244 бомбардувальника Handley Page Halifax, 116 бомбардувальників Short Stirling і 74 бомбардувальника Vickers Wellington.

29 липня Гамбург знову був атакований більш ніж 700 бомбардувальниками. Остання атака відбулася 3 серпня, коли вилетіло 740 бомбардувальників, проте несприятливі погодні умови завадили більшості з них долетіти до цілі.

За період з 24 по 30 липня 1943 Королівські ВПС зробили 2355 нічних вильотів, американські — 235. Було знищено 74% всіх міських будівель, сильні пошкодження отримали доки і 4 головні корабельні[1]. За весь час операції «Гоморра» загинуло не менше 50 тисяч осіб, 200 тисяч осіб були поранені і обпалені, близько мільйона людей стали бездомними. Більше 3 тисяч літаків скинули близько 9 тисяч тонн бомб, 250 тисяч будинків було зруйновано[2]. До кінця війни на Гамбург було скоєно ще 69 нальотів.

Вогняний смерч

Найбільше число жертв було в ніч на 28 липня, коли в місті утворився величезний вогняний смерч. Число жертв в цю ніч оцінюється приблизно в 40 тисяч осіб, більшість з яких отруїлися продуктами горіння. У вогні було знищено близько 21 квадратного кілометра площі міста.

Наслідки цього явища виявилися вкрай руйнівними з причини усталеною сухої та спекотної погоди, а також завлів на дорогах, які заважали пожежним командам добиратися до вогнищ пожеж. Через різницю температур розпечене повітря створило сильну тягу, буквально засмоктуючи людей у ​​вогонь. Швидкість штормового вітру на вулицях досягала 240 км/год, а його температура перевищувала 800˚С. Від сильної спеки горів асфальт, а люди в бомбосховищах задихалися через вигоряння кисню, або згорали живцем.

Примітки