Ормізд I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ормізд I
HormizdI.jpg
Народився невідомо
Помер 271
Естахар
Країна Derafsh Kaviani flag of the late Sassanid Empire.svg Держава Сасанідів
Національність перс
Діяльність суверен
Титул шах-ін-шах
Посада Шахіншах імперії Сасанідівd
Термін 270—271 роки
Попередник Шапур I
Наступник Бахрам I
Конфесія зороастризм
Рід Сасаніди
Батько Шапур I
Мати Міхрак
Брати, сестри Бахрам I, Нарсе і Міріан III
Діти Орміздак

Ормізд I (*هرمز یکم‎‎, д/н —271) — шах-ін-шах Персії у 270271 роках.

Життєпис

Походив з династії Сасанідів. Молодший син шах-ін-шаха Шапура I та Міхрак, що походила з династії Арсакідів. При народженні отримав ім'я Ардашір. У 251 році призначено намісником Вірменії. Брав активну участь у війнах з Римською імперією. 253 року на чолі війська вдерся до східної частини Малої Азії. У 253—255 роках керував Капподокією.

У 270 році в обхід старших братів, з огляду на вагоме походження по материнській лінії після смерті батька успадкував трон, змінивши ім'я на Ормізд. Надав потужну підтримку жрецям зороастрихму. При цьому не став переслідувати прихильників маніхейства.

Водночас придушив повстання юеючжі в колишній сатрапії Согдіана, встановивши на честь цього кам'яні колони. Після цього заснував міста Рам-Орміз, Ормізд-Ардашир (сучасне м.Ахваз), Дастагірд. У червні 271 року помер у м. Естахар за невідомих обставин. Владу перебрав брат померлого Бахрам I, відсторонивши сина Ормізда I — Орміздака.

Джерела

  • Pourshariati, Parvaneh (2008). Decline and Fall of the Sasanian Empire: The Sasanian-Parthian Confederacy and the Arab Conquest of Iran. London and New York: I.B. Tauris. ISBN 978-1-84511-645-3.
  • Josef Wiesehöfer: Das Reich der Sāsāniden. In: Klaus-Peter Johne (Hrsg.): Die Zeit der Soldatenkaiser. 2 Bde., Akademie Verlag, Berlin 2008, S. 531ff.