Оромо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оромо
Oromo people.jpg
Кількість 25 млн
Ареал Flag of Ethiopia.svg Ефіопія
Кенія Кенія (північ)
Близькі народи Афар, Тігрінья, Амхара, Сомалі, Беджа
Мова Оромо
Релігія Сунітський іслам, Православ'я, Протестантизм, Традиційні вірування

Оромо, галла — народ в Ефіопії та на півночі Кенії. Чисельність понад 25 млн.

Мова[ред. | ред. код]

Мова оромо належать до кушитських мов афроазійської мовної сім'ї. Вона має декілька діалектів, які значно різняться між собою. З 1991 року оромо використовують писемність на латинській основі (до цого використовувався ефіопський алфавіт).

Територія проживання і чисельність[ред. | ред. код]

Оромо діляться на регіональні і племінні групи: Центральна Ефіопія — тулама; Західна Ефіопія — меча; Південно-східна Ефіопія — арси, ітту, котту, поле, джарсо, ала, бабіле та інші; Південь Ефіопії — барана; Північ Ефіопії — азебу, райя, волло. У Кенії живуть гуджі, частина борана (кочові скотарі), а також оромо (землероби долини річки Тана, що змішалися з банту) і бродячі мисливці вату.

Історія[ред. | ред. код]

Ethiopia-Oromia.png

Оромо почали селитися на землях Ефіопії і північної Кенії задовго до XVI ст. Проте масова міграція кочівників-скотарів оромо з району Африканського Рогу на територію Ефіопії почалася лише в 20-х роках XVI століття. З 60-70-их років XVI століття міграція стала дуже інтенсивною і проходила в трьох напрямах: північному, північно-східному і західному. Більшість населення захоплюваних територій або піддавалися фізичному знищенню, або асимілювалися. Процесу асиміляції сприяв факт існування у оромо інституту усиновлення чужоплемінників. Адаптовані хлопці з місцевого населення включалися в систему вікових класів оромо, але отримували інший соціальних статус.

У другій половині XIX ст. майже всі землі Оромо були насильно приєднані до Ефіопії. До середини 1970-х років офіційною політикою ефіопського уряду була амхаризация і християнізація населення, що вело до посилення процесів етнічної консолідації. Окремі територіальні групи оромо (у областях Волло, Бегемдир, Годжам, в Аддіс-Абебі та ін.) асимілювалися народом амхара, в прикордонних південно-східних районах — сомалі.