Ортогенез

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 15:30, 31 липня 2019, створена TheGodofEvolution (обговорення | внесок) (вилучено Категорія:Еволюційні концепції; додано Категорія:Еволюційні теорії за допомогою HotCat)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ортогенез (від грец. ὀρθός — прямий і генез) — концепція в еволюційному вченні, яка стверджує, що розвиток живої природи зумовлений внутрішніми причинами, що направляють хід еволюції по певному шляху, неухильно визначаючи його напрямок. З цієї концепції, спрямованість еволюції визначається тим, що сама мінливість споконвічно має певну спрямованість. Спрямованість еволюції не залежить від природного добору. Всі зміни живих форм відбуваються за небагатьма, твердо визначеним природою організму напрямками і успадковуються.

Історія концепції[ред. | ред. код]

У найбільш розгорнутому вигляді цю концепцію викладав Теодор Еймер в 18881897 роках. Згодом прихильники ортогенезу як фактори, які зумовлюють хід еволюції, пропонували особливості послідовностей ДНК або будь-яких клітинних структур.

Нині теорія ортогенезу в цілому визнана незадовільною.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Біологічний енциклопедичний словник / Гол. ред. М. С. Гіляров. — М.: Радянська Енциклопедія, 1989.
  2. В. І. Глазко, Г. В. Глазко. Російсько-Англо-Український тлумачний словник з прикладної генетики, ДНК-технології і біоінформатики. — Київ: Квіц, 2001.

Посилання[ред. | ред. код]