Основи (видавництво, Київ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Видавництво імені Соломії Павличко «Основи»
Тип видавництво
Форма власності видавництво
Галузь Видавнича справа
Засновано 1992
Штаб-квартира Україна, Київ
Ключові особи Богдана Павличко (директор)
Продукція Книга
Сайт osnovypublishing.com

Видавни́цтво «Осно́ви» — видавництво у Києві, яке спеціалізується на оригінальних виданнях українською мовою, а також на перекладах українською класичних художніх та наукових творів. Каталог видавництва налічує понад 300 найменувань. За роки існування «Основи» продали більше двох мільйонів книжок. Засновником та головним редактором видавництва до 2000 року була Соломія Павличко.

Історія[ред. | ред. код]

Видавництво «Основи» заснували у 1992 році Соломія Павличко та Богдан Кравченко. Редакційна рада видавництва, яку з 1992 до 1999 року очолювала Соломія Павличко, поставила собі за мету дати читачеві незалежної України якісні переклади шедеврів класичної літератури та забезпечити нове покоління студентів навчальними посібниками світового рівня. Важливу роль на етапі становлення та розвитку видавництва відіграв Міжнародний фонд «Відродження». За двадцять років діяльності Видавництва «Основи» світ побачили більше трьохсот видань. З 1992 року «Основи» продали більше двох мільйонів книжок.

Після розпаду СРСР молодій державі критично бракувало літератури українською мовою. Тому Редакційна рада, яку з 1992 до 1999 року очолювала Соломія Павличко, поставила собі за мету дати читачеві незалежної України якісні переклади шедеврів класичної літератури. А також — забезпечити нове покоління студентів навчальними посібниками світового рівня. Важливу роль на етапі становлення видавництва відіграв Міжнародний фонд «Відродження», який багато років лишався його надійним партнером. За підтримки фонду «Основи» зуміли реалізувати низку сміливих задумів та посісти вагоме місце серед книговидавців незалежної України. Цей напрям розвитку продовжився і за роки керівництва Валентини Кирилової, що була директором «Основ» з 1999 по 2011 рік. Вона укріпила позиції видавництва на ринку, випустивши десятки важливих видань.

І в першу чергу видавництву вдячні сьогоднішні провідні економісти — адже саме «Основи» першими презентували переклади найактуальнішої наукової літератури. Підручники «Мікроекономіка» та «Макроекономіка» (П. Семюелсона та В. Нордгауза) та «Основи фінансового обліку» (Г. Велша та Д. Шорта) допомогли студентам початку 1990-х здолати перехід до ринкової економіки. А для молодих істориків справжньою знахідкою стало видання в 2001 році книги професора лондонського Університету Нормана Дейвіса «Європа. Історія». Ці півтори тисячі сторінок читаються на одному диханні, тому не дивно, що переклад витримав вже шість перевидань!

Та справжньою гордістю перекладних видань «Основ» лишається серія «Світова класика». Талановиті й досвідчені перекладачі з англійської, німецької, латини, давньогрецької, бенгальської, японської та багатьох інших мов нарешті отримали змогу розкрити свій потенціал в улюбленій роботі, чого були позбавлені за радянських часів. Тому вже дуже скоро на полицях видавництва українською заговорили генії художньої літератури від античності до сьогодення: Аристотель, В. Шекспір, В. Голдінг, Х. Мацуура, Дж. Керуак та інші. І цей список постійно поповнюється! Адже нашими партнерами стали найвідоміші видавництва світу, які надають ліцензії на переклад своїх книжок. Зокрема «Основи» порадували шанувальників творчості Франца Кафки збіркою його ранніх творів «Споглядання», стилізованою під першодрук 1912 року.

Не позбавили своєї уваги «Основи» й тих, хто цікавиться філософською думкою. Українські переклади Ф. Ніцше, Сімони де Бовуар, М. Фуко, З. Фройда у числі багатьох інших продовжують впливати на світогляд нових поколінь читачів.

Та найбільше пишаються «Основи» саме власними оригінальними виданнями. Наукові дослідження Д. Наливайка, В. Литвинова, М. Зерова, Л. Курбаса, С. Павличко, Д. Павличка, С. Єфремова стали справжніми надбаннями сучасної україністики. А вихід масштабної десятитомної праці «Україна. Антологія пам'яток державотворення Х-ХХ століття», упорядженої В. Шевчуком, В. Литвиновим, І. Дзюбою, Д. Павличком, О. Сліпушко, Р. Мовчан, Ю. Сливкою, В. Сергійчуком, став безпрецедентною подією. Адже досі мало кому вдавалось окреслити тисячолітній період української історії настільки повно й різнобічно, представивши в одному виданні як суспільно-політичні документи, так і найяскравіші художні твори. 

Нині каталог «Основ» налічує більше ніж три сотні найменувань. Видавництво активно розвиває новий напрям — унікальні за змістом та оформленням книжки, задумані й створені молодими українськими авторами. Однією з перших ластівок став англомовний довідник «Awesome Ukraine», в якому умістились найрізноматніші факти про нашу країну, однаково цікаві й іноземним гостям, й навіть самим українцям. Також важливою серією книжок є «Шкільна література», яка вже налічує 4 видання класики. Це «Лісова пісня» Лесі Українки з ілюстраціями Поліни Дорошенко, «Розстріляне Відродження» з ілюстраціями знаного дизайнера Сергія Майдукова, «Вечера на хуторе близ Диканьки» з картинами відомого художника Іллі Ісупова. Зовсім нещодавно у світ вийшло перевидання книги Івана Нечуй-Левицького «Кайдашева сім'я» з сучасними колажами молодого ілюстратора Валерії Дорошенко.

У вік електронних книжок «Основи» лишаються вірними первинній ідеї. Видавництво так само прагне дати українському читачеві саме ту літературу, якої вкрай не вистачає на вітчизняному ринку. Тому в найближчих планах «Основ» — цікаві дитячі книжки, а також видання, присвячені мистецтву, дозвіллю, гастрономії, дизайну. Тобто книги, не скуті жодним форматом, окрім одного: це видання світового рівня, якими захоплюватиметься вся Україна.

Серії[ред. | ред. код]

 • Релігія
 • Фотографія
 • Культура та мистецтво
 • Дитяча література
 • Поезія
 • Художня література
 • Літературознавство
 • Мовознавство
 • Культурологія
 • Філософія
 • Політологія
 • Історія
 • Менеджмент
 • Економіка

Проекти[ред. | ред. код]

Awesome Ukraine[ред. | ред. код]

У 2012 році автори проекту Анна Копилова та Богдана Павличко вирішили створити англомовний довідник про Україну[1], в якому інформація подавалася б без пафосу, з іронією та зі здоровим патріотизмом. Тексти написали молоді письменники Ірина Цілик та Артем Чех, англійською переклала Альона Сидоренко, дизайн та верстку здійснив автор блокнотів Kyiv Style Дмитро Єрмолов. Книга поділена на рубрики: культура, їжа, історія, природа, місця, спорт та індустрія.

У 2013-му світ побачило друге, доповнене видання. У 2015-му у зв'язку з закінченням тиражу вийшло 3-тє видання.

Youtube-канал[ред. | ред. код]

У жовтні 2013 року «Основи» запустили[2] власний відеоканал[3], на якому періодично розміщаються інтерв'ю з причетними до створення книжок видавництва особистостями, буктрейлери та інші відеоматеріали.

«Лісова пісня»[ред. | ред. код]

У квітні 2014 року «Основи» перевидали драму-феєрію Лесі Українки «Лісова пісня» з ілюстраціями молодої художниці Поліни Дорошенко.[4] Автор проекту Анна Копилова сподівається, що це видання переросте в серію[5].

Спільні проекти видавництва «Основи» та телеканалу «1+1»[ред. | ред. код]

Свою співпрацю «Основи» та «1+1» почали з таких видань, як «94 дні. Євромайдан очима ТСН» та «Війна очима ТСН» англійською та українською мовами.

Згодом було створено проект «Книголав», який свою роботу розпочав з перекладу світового бестселера американського коуч-тренера Саймона Сінека[en] «Почни з ЧОМУ: як великі лідери надихають до дії кожного». Згодом «Книголав» та «Основи» видали українською ще один бестселер, але вже для дітей — «Джунглі в Долині Мумі-Тролів» шведської письменниці Туве Янссон[6].

Завдяки співпраці було видано українською бізнес-посібник від учасників переговорного проекту Гарвардського університету — «Шлях до ТАК: як вести переговори, не здаючи позицій» та книгу для підлітків «Гордість і упередження і зомбі» — класичного твору Джейн Остін, переписаного за правилами техніки мешап Сетом Грем-Смітом[en].

З останніх проектів — пітчинг від «Книголаву» та «Основ», де обирають найкращого дитячого героя України[7].

Контакти[ред. | ред. код]

 • Адреса: пров. Георгіївський 7, 3 поверх, м. Київ, 01030
 • Тел.: +380 44 331 02 49
 • Електронна пошта: osnovypublishingAt sign.svggmail.com

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]