Остеобласт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:51, 4 вересня 2017, створена Brunei (обговорення | внесок) (Brunei перейменував сторінку з Остеобласти на Остеобласт поверх перенаправлення: клітини лише в однині)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Остеобласт
Bone hypercalcemia - cropped - very high mag.jpg
Остеобласти (блакитні) на перерізі декальцифікованої кістки
Латинська назва osteoblast

Commons-logo.svg Остеобласт у Вікісховищі

Остеобласти (від лат. os — кістка, грец. blastos — зачаток) — молоді клітини кісткової тканини, що створюють кісткову тканину. У вже сформованій кістці вони зустрічаються тільки в ділянках руйнування і відновлення кісткової тканини. У кістках, що утворюються, вони покривають майже суцільним шаром усю поверхню кісткової балки. Остеобласти бувають різної форми: кубічної, пірамідальної або багатокутньої. Діаметр їх тіла близько 15-20 мкм. Здатні до розмноження. Поступово остеобласти диференціюються у остеоцити, при цьому кількість органел у клітині зменшується. Міжклітинна речовина, яка утворюється остеобластами, замуровує клітину з усіх боків і просочується солями кальцію.

Будова[ред. | ред. код]

Ядро округлої або овальної форми, часто розміщене ексцентрично, містить одне або кілька ядерець. В цитоплазмі остеобластів добре розвинуті ендоплазматична сітка, мітохондрії і комплекс Ґольджі. У ній є в значних кількостях РНК і висока активність лужної фосфатази. Лужна фосфатаза бере участь в імпрегнації фосфатами органічного матриксу кістки.


Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • В. Г. Елисеева, Ю. И. Афанасьева, Н. А. Юриной., ред. (1983). Гистология. «Медицина». с. 592 с.