П'єр-Франсуа Ласнер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ласнер, П'єр-Франсуа
Pierre François Lacenaire
Зображення
Основна інформація
Дата народження 20 грудня 1803(1803-12-20)
Місце народження Ліон
Дата смерті 9 січня 1836(1836-01-09) (32 роки)
Місце смерті Париж, Франція
Громадянство Франція
Професії поет
WS: Твори у Вікіджерелах
Файли у Вікісховищі?

П'єр-Франсуа Ласнер (також Ласенер; фр. Pierre François Lacenaire; 20 грудня 1803 — 9 січня 1836) — французький поет, злодій і вбивця.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 20 грудня 1803 до Ліоні. Був четвертою дитиною і другим сином в сім'ї торговця Жана-Батіста Ласнера (фр. Jean-Baptiste Lacenaire) і Маргарити Гайар (фр. Marguerite Gaillard).

Спочатку навчався в коледжі в Ліоні, потім на початку жовтня 1813 року вступив у коледж міста Сен-Шамон. Захоплювався літературою, отримав ряд нагород коледжу. Наприкінці 1815 — початку 1816 років відрахований з коледжу за пропаганду протестантства.

За порадою батьків вступив на курси в місто Алікс (департамент Рона), де навчався у хороших вчителів, домігшись блискучих результатів. В результаті закриття курсів, в 1817 році, Ласенар знову оселився в Ліоні і продовжив навчання в коледжі Collège-lycée Ampère. Тут познайомився з Жюлем Жанен, Едгаром кіне і Арманом Труссо.

У березні 1818 року виключений з коледжу, після повстання студентів. Батько вирішив навчити сина торгівлі, але П'єр-Франсуа відновив навчання через два місяці вже в коледжі міста Шамбері. Навчання в новому коледжі закінчилася скандалом, пов'язаним із звинуваченням у педофілії, і Ласнер в 1820 році повернувся до рідного дому в Ліоні.

Після завершення своєї освіти, він пішов в армію, зрештою кинув і її, дезертирував під час військової експедиції в Морею в період боротьби греків за незалежність в 1829 році.

Під час суду холоднокровність ні на хвилину не змінило йому, часом він навіть слабо посміхався. Від захисника П'єр-Франсуа відмовився, але йому від уряду призначили адвоката Брошан. На останньому засіданні виголосив промову, яка тривала цілу годину, причому не користувався ніякими записами і жодного разу не затнувся. Апеляцію Ласнер не подав, а передав видавцю свої мемуари. За два місяці до страти він брав журналістів і давав інтерв'ю, його відвідували френологи, яких приваблювала велика його голова з широким чолом.

Був страчений на гільйотині 9 січня 1836 року в Парижі. Процес Ласнера справив велике враження на Ф. Достоєвського, який характеризував його в своєму журналі як людини

для якого вбити було те ж, що «випити склянку вина»; виправдовуючи свої злочини, Ласнер писав вірші і мемуари, доводячи в них, ніби він «жертва суспільства», месник, борець із суспільною несправедливістю в ім'я революційної ідеї, нібито підказаної йому соціалістами-утопістами.[джерело?]

Образ у культурі[ред. | ред. код]

Ласнер здобув популярність також завдяки написаним в ув'язненні віршам і мемуарів, де він намагався зобразити себе як «жертву суспільства» і свідомого месника, натхненного ідеями боротьби зі соціальною несправедливістю. Мемуари та вірші Ласнера «Спогади, викриття і вірші» («Mémoires, révélations et poésie de Lacenaire») були видані (можливо, у чиїй-то літературній обробці) посмертно в Парижі в 1836 році.

Ласнер є одним із прототипів персонажа Вальбера в незакінченому романі Стендаля «Ламьель». Характеризуючи образ Вальбера, Стендаль використовує слова Ласнера: "Я воюю з суспільством, яке воює зі мною. Я дуже добре вихований, щоб працювати власними руками і заробляти три франка за десять годин роботи ".

«Пісенька Ласнера» як («високо цінується автограф»), згадується в романі Бальзака «Провінційна муза». У вірші Теофіля Готьє «Ласнер» зі збірки «Емалі і камеї» — міститься опис муміфікованою кисті руки Ласнера. Гюго не раз згадує про нього у віршах, в романі «Знедолені», в листуванні, політичному памфлеті «Історія одного злочину» (Histoire d'un crime, 1877—1878).

Шарль Бодлер назвав Ласнера «герой сучасного життя».

Мемуари Ласнера зберігалися в бібліотеці А. С. Пушкіна. Нарисом «Процес Ласенер» (Час. 1861. № 2) редакція журналу «Час» відкрила серію публікацій, присвячену знаменитим західноєвропейським кримінальних процесах XIX століття. Вважається, що ініціатива в справі постійного друкування в журналі матеріалів цього розділу належала Ф. M. Достоєвського. Ім'я його згадується в романі «Ідіот», в чорнових записах до «Підліткові». Письменник писав про нього: "Низькі інстинкти і легкодухість перед злиднями зробили його злочинцем, а він наважується виставляти себе жертвою свого століття. І все це при безмежному марнославстві. Це тип марнославства, доведеного до краю ". Існує думка, що Ласнер послужив однією з відправних точок для створення образу Родіона Раскольникова в романі «Злочин і покарання».

Вірш Ласнера «Мрії шибеника» було включено Андре Бретоном в його книгу «Антологія чорного гумору».

Виведений під своїм ім'ям у французькій історичній кіноепопеї «Діти райка» (1945; в ролі Ласнера — Марсель Ерран), а також у фільмі режисера Франсіса Жіро «Ласнер» (1990; в головній ролі — Даніель Отей).

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Mémoires, révélations et poésies de Lacenaire, écrits par lui-même à la Conciergerie, Paris, Chez les marchands de nouveauté, 1836, 2 volumes, in-8.
  • Lacenaire, ses crimes, son procès et sa mort, d'après des documents authentiques et inédits, suivis de ses poésies et chansons (recueillis par Victor Cochinat), Paris, Jules Laisné, 1864.

Література[ред. | ред. код]

  • Бєлоусов Р. С. Хвала камінь. — М .: Сов. Росія, 1982. — 304 с.
  • Бретон А. Антологія чорного гумору [1940] // Упоряд., Кому., Вступ. стаття С. Дубина. — М .: Carte Blanche, 1999..
  • Стендаль Ф. Ламьель. — М .: Правда. 1978.
  • François Foucart, Lacenaire, l'assassin démythifié, Paris, Perrin, 1993.
  • Robert Olen Butler. Severance: Stories. — Chronicle Books, 2006. ISBN 978-0811856140

Посилання[ред. | ред. код]