Лазєнковський палац

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Палац Лазєнковський, північний фасад

Палац Лазєнковський (пол. Pałac Łazienkowski) також Палац на воді, Палац на острові — палацовий комплекс, розташований в парку «Королівські стежки» у столиці Польщі Варшаві. Збудований в стилі класицизму архітекторами Доменіко Мерліні та Яном Крістіаном Камсецером у XVII-XVIII століттях.

Історія побудови

Архітектор Тильман Ґамерський. Павільйон з лазнями в саду С. Любомирського

Місце почали забудовувати в добу бароко для Станіслава Іраклія Любомирського, коли облаштували штучний острів, на ньому садовий павільйон, що використовувався як лазні. Острів був розташований поблизу Уяздовського замку, побудованого у 17 столітті відомим архітектором на ім'я Тильман Ґамерський.

Король Польщі Станіслав Август ІІ робить Уяздовський замок своєю резиденцією. Тому парк навколо і острівець з лазнями входять в припалацову територію.

За короля Станіслава Августа Понятовського лазні перебудовують на невеликий за розмірами палац в стилі класицизму. Проект і будівництво — королівського архітектора Доменіко Мерліні.

Палац на Воді

Палац Лазєнковський
Зала Соломона палацу. 1892 р.
Колонада на містку.

Острів облаштували широкими сходинками до води, куди виходив південний фасад палацу з лоджиєю. Протилежний північний фасад був суворішим, прикрашеним пласкими пілястрами, чотириколонним портиком. Холодну офіційність фасаду пом'якшували балюстрада і скульптури. Головна споруда сполучалася з берегами через містки, надбудованими наскрізними галереями і бічними павільйонами.

Обмеженість зовнішніх оздоб на фасадах компенсували бароковою пишнотою інтер'єрів, що мали плафони, живописні падуги, кришталеві люстри, дзеркала, скульптури, китайську і європейську порцеляну. Картинна галерея палацу мала в своїй збірці оригінали Рембрандта, Рубенса, Якоба Йорданса, Жана-Оноре Фрагонара, Антуана Ватто, Марчелло Бачареллі .

В часи Другої світової війни палац був зруйнований.

В межах нової концепції відновлення значущих для народу пам'яток культури — Старе Місто в зруйнованій Варшаві і пошкоджений Лазенкивський палац відбудовані наново в післявоєнні десятиліття.

Посилання