Пам'ятна монета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Старовинна пам'ятна монета римського імператора Луція Вера на честь його перемог у 162—166 рр. у війні з Парф'янським царством. По закінченню війни Вер і Марк Аврелій влаштували в Римі тріумф, а Луцій одержав прізвисько «Вірменський»

Пáм’ятна монéта

1) (нім. Denkmünze, Gedenkmünze, Gelegenheitsmünze) — монета, що випускалась головним чином у пам’ять про якусь подію. Пам’ятні монети перебувають в обігу нарівні з обіговою монетою. У німецькій нумізматичній літературі минулого поняття Denkmünze і Schaumünze часто вживались у значенні Medaille (див. Медаль, Історична монета).

2) (нім. Schaumünze, Schaupfennig, Schaugroschen, Schaugulden, Schautaler), монета (пфеніг, талер, грошен, гульден), що чеканилась з особливої оказії, переважно у зв’язку з подіями у сім’ї правителя чи області поширення даної монетної системи. Пам’ятні монети випускались як обігові монети і за формою, і за монетною стопою відповідали повноцінним обіговим монетам. У старій нумізматичній літературі, коли ще не існувало розмежування поміж монетою та медаллю, пам’ятними монетами називали й медалі.

Сучасні пам'ятні монети вперше були випущені Монетним двором Сполучених Штатів у 1892 році на честь проведення Всесвітньої виставки 1893 року в Чикаго, присвяченої 400-річчю відкриття Америки Христофором Колумбом. Срібна напівдоларова монета із зображенням Колумба продавалася по долару. У наступні роки Монетний двір США продовжував традицію випуску золотих та срібних пам'ятних монет на честь знаменитих людей і найважливіших подій. Прибуток, отриманий від продажу монет, як правило, використовується для фінансування конкретного проекту або ювілею.

У колишньому СРСР почали випускатися з 1965 року[1].

Див. також

Примітки

  1. Банківська енціклопедія, під редакцією Мороза А. М., «Ельтон», Київ, 1993, ст. 288

Посилання